pedofília;David Cameron;szexuális bűncselekmények;Theresa May;Lord Brittan;titkosszolgálati akták;

2014-07-11 07:31:00

Kiteregetik a szennyest Londonban?

Vizsgálatot indít a brit kormány az 1980-as években magas politikai körökben eltussolt szexuális bűncselekmények ügyében, jelentette be a hét elején Theresa May belügyminiszter. David Cameron brit kormányfő már korábban megígérte, "minden követ megmozgatnak", hogy az elhallgatott gyermekzaklatási eseteket felderítsék, s a még életben lévő bűnösöket bíróság elé állítsák.

Csontvázak hullhatnak ki a szekrényből, ha a brit kormány beváltja ígéretét, s a lehető legnagyobb átláthatósággal kivizsgálja a vádakat. A londoni belügyminisztérium tavaly fedezte fel, hogy archívumából hiányzik 114 gyermekmolesztálási üggyel foglalkozó akta. Legalább 20 brit honatya érintett lehet, köztük már elhunyt, s még élő politikusok, s több tucatnyian tudhattak a történtekről.

Halála után leplezték le a sztárt
A leleplezések áradatát a Jimmy Savile brit BBC-műsorvezető halála után kirobbant pedofilbotrány indította el. A 2011-ben elhunyt népszerű tévésről halála után derült ki, hogy legalább 450 embert molesztált, öt évestől 75 évesig zaklatott mindenkit, aki az útjába került, fiúk, lányok, férfiak, nők tömegesen jelentkeztek az első leleplezés, az ITV tévécsatorna dokumentumfilmje nyomán. A sztárműsorvezető rengeteget jótékonykodott, kórházakat, gyermekotthonokat látogatott, utóbb derült ki, hogy helyzetét kihasználva beteg gyerekek sorát zaklatta. Több mint 60-an vállalták, hogy tanúvallomást tesznek, 36 esetbeli nemi erőszakkal vádolták meg az elhunyt műsorvezetőt. Több visszautasítás után Margaret Thatcher közbenjárására Savile 1990-ben  lovagi címet kapott, noha kormánykörökből jelezték, "visszás" lehet az "ellentmondásos" figura elismerése. A BBC már több mint ötmillió fontot költött a 84 éves korában elhunyt sztárriporter ügyeinek felderítésére

Nem tudni, hogy a potenciálisan botrányos leleplezéseket tartalmazó iratokat ellopták vagy megsemmisítették, mindenesetre nem találják. A vádak szerint a brit parlamentben pedofil hálózat működött, s noha történtek próbálkozások a gyermekmolesztáló képviselők, lordok, egykori kormánytagok leleplezésére, emlegettek bizonyos neveket, az ügyek végül soha nem kerültek nyilvánosságra.

May belügyminiszter azt ígéri, jogászok, gyermekvédelmi szakértők bevonásával széleskörű, független vizsgálat indul a politikusok érintettségének megállapítására, s külön kivizsgálják, hogy az ügyészség és a rendőrség miért ásta el annak idején a tudomására jutott információkat. Betekintenek a titkosszolgálati aktákba is. A botrányban több párt is érintett lehet, s mindegyik egyetért azzal, hogy itt az ideje a szennyes kiteregetésének.

Még 2012-ben egy nyugalmazott gyermekvédelmi tisztviselő kezdeményezett rendőrségi vizsgálatot.

Peter McKelvie több mint húsz évig gyűjtögette az adatokat arról, hogy a brit "hatalmi elit" köreiben évtizedek óta

szervezetten folyt fiatal gyerekek zaklatása. McKelvie állítja, elegendő bizonyíték áll rendelkezésre ahhoz, hogy akár több honatya ellen is vádat emelhessenek.

McKelvie számos egykori áldozattal beszélt, s azt állítja, úgy kezelték ezeket a gyerekeket, jórészt fiatal fiúkat, "mint egy darab húst", s a legsúlyosabb zaklatási ügyekről, így nemi erőszakról is tudomást szerzett. Gyermekvédőként egy elítélt pedofil, a nemzeti gyermekvédelmi iroda egyik volt tanácsadója, Peter Righton ügyén dolgozva szerzett tudomást a pedofil hálózat létezéséről.

Rightont gyerekpornó-képek bevitele miatt ítélték el. A hírhedt pedofil politikusokhoz fűződő, kiterjedt kapcsolatairól hét doboznyi bizonyítékot tároltak egy rendőrőrsön, közölte McKelvie. Egy volt konzervatív képviselő már 1995-ben azt nyilatkozta a BBC-nek, hogy a tory párt leplezi egyes kollégáinak fiatal fiúkkal kapcsolatos piszkos ügyeit. A gyermekvédőtől származó információk alapján 2012 októberében Tom Watson képviselő nyújtott be először interpellációt.

Ezt követően indította meg a Scotland Yard a Fernbridge-hadműveletet: nyomozást kezdtek a dél-londoni Elms vendégház ügyeiben. Egy tory képviselő tíz év alatti kisfiút molesztált ott az 1980-as években. Az áldozat azóta sem volt hajlandó rendőrségi tanúvallomást tenni. Egy 1985-ös BBC-dokumentumfilmben a tory frakció egyik vezetője elismerte, a frakció időnként "segítségére sietett" a pedofil ügyek miatt bajba került honatyáknak.

Lord Brittan volt brit belügyminiszternek nemrégiben egy munkáspárti képviselő tette fel a kérdést, mit csinált 1983-ban egy konzervatív honatyától, Geoffrey Dickenstől kapott titkos dossziéval. Ebben a dossziéban állítások szerepeltek egy parlamenti pedofil hálózatról. Brittan, aki 1983 és 1985 között állt a belügyi tárca élén, közölte, átadta az illetékeseknek a dossziét, de nem emlékszik, hogy később kapott-e visszajelzést az ügyről.

A tavalyi belügyminisztériumi vizsgálat arra jutott, Sir Leon továbbította a megfelelő hatóságoknak az információkat. Akkor derült ki, hogy a belügy nem tud elszámolni 114 darab, feltehetőleg leleplező dokumentummal. Az ellenzék azt követeli, legalább az akták címét hozzák nyilvánosságra.

Gyermekvédelmi aktivisták szerint a pedofília áldozatai számára létesített segélyvonalakon rendszeresen ugyanannak a tíz neves politikusnak a neve bukkan fel. Ezt Jon Bird, a gyermekkori zaklatások áldozataival foglalkozó szervezet, a NAPAC illetékese mondta el a Sky News csatornának. "Hosszú ideje kering nagyon magas helyeken szolgáló személyiségek, politikusok, rendőrségi vezetők, még bírák neve is az állítólagos erőszaktevők listáján" - közölte.