Vodafone;romák;látássérültek;

2014-07-11 07:14:00

Megvannak az idei angyalok

Látássérültek széles körű tájékozottságának és roma közösségek társadalmi integrációjának elősegítését, valamint halmozottan sérült gyermekek és fiatalok kommunikációjának fejlesztését tűzték ki célul 2014/15-ben a Főállású Angyalok. Idén 7. alkalommal hirdette meg a Vodafone Magyarország Alapítvány a Főállású Angyal programot. A jelöltekre összesen több mint huszonkétezer szavazat érkezett a Facebook közösségi oldalon. Három hölgy, Agárdi Szilvia, Kovács Krisztina és Miksztai-Réthey Brigitta nyerte el a 2014/15-es év Főállású Angyala címet. A három nyertest szakmai zsűri választotta ki állásinterjúk során, melyekre 166 jelentkező közül 10 pályázót hívtak meg a szervezők. Az Angyalok szeptemberben kezdik meg munkájukat.

A népszerű látássérült énekesnő, Agárdi Szilvia a Vodafone Főállású Angyalaként szeptembertől az Informatika a Látássérültekért Alapítvány munkáját segíti. A Lapról hangra program célja a látássérültek (vakok és gyengén látók) tájékozódási, művelődési, és szórakozási lehetőségeinek bővítése a jelenleg csupán nyomtatott formában hozzáférhető újságok, folyóiratok interneten történő meghallgathatóságának és letölthetőségének biztosításával. A 2011-ben létrehozott oldalra az elmúlt 3 évben közel 800 önkéntes felolvasó több mint 2000 cikket töltött fel. A felhasználók számára térítésmentes szolgáltatást mindazonáltal a Magyarországon élő mintegy 80 000 látássérültnek csupán töredéke, mindössze 600 vak és gyengén látó veszi igénybe rendszeresen. Szilvia célja kettős. A program országos népszerűsítésével egyrészt az önkéntesek - ezáltal a feltöltött cikkek - számát kívánja jelentősen növelni, másrészt segíteni szeretné az Alapítvány azon törekvését, hogy a szolgáltatás híre minél több rászorulóhoz eljusson. A Vodafone Magyarország Alapítvány az Angyal munkájának anyagi támogatása mellett segítséget kíván nyújtani az Informatika a Látássérültekért Alapítvány számára egy olyan, mobiltechnológián alapuló alkalmazás fejlesztésében, amellyel lényegesen egyszerűbbé válik az önkéntes felolvasók számára a cikkek okostelefonról történő feltöltése.

Agárdi Szilvia

Agárdi Szilvia

Kovács Krisztina jogász doktor a Vodafone Főállású Angyalaként a BAGázs Közhasznú Egyesülettel karöltve egy olyan közösségfejlesztésen alapuló roma integrációs modellt - az úgynevezett Jogklinika Programot - kíván kidolgozni az ország egyik legnagyobb, 400 lelket számláló romatelepén, Bagon, amely a későbbiekben más régiókban is könnyedén adaptálható lesz. Krisztina, illetve a mögötte álló Egyesület hisz abban, hogy a romák társadalmi integrációját nem a különféle adományok, segélyek, hanem a problémák, illetve a megoldási lehetőségek tudatosítása, s mindenekelőtt az egyén felelősségvállalása teszi lehetővé. A szinte napról-napra súlyosbodó konfliktusok feloldásának egyik legelső lépése a romatelepeken jellemző "jogon kívüli" helyzet felszámolása, amelyre az önkéntesek közreműködésén alapuló modell folyamatos közösségi párbeszédeken (együttműködés a helyi önkormányzattal, lakossági és szakmai fórumok, tárgyalások az érintett szolgáltatókkal, konkrét adósságrendezési stratégia, illetve telepszintű problémák átfogó rendezésére vonatkozó stratégia kidolgozása) keresztül kínál megoldást. Reményeik szerint az Angyal év végére a telepiek tudatosabban élnek majd jogaikkal és teljesítik kötelezettségeiket, s a kidolgozott integrációs modell képes lesz segítséget nyújtani az ország számos más régiójában is.

Kovács Krisztina

Kovács Krisztina

Miksztai-Réthey Brigitta, az ELTE informatika karának tanársegédje "Segédanyagok halmozottan sérültek mobileszköz használatához" című pályázatával nyerte el a Főállású Angyal címet. Brigitta a Bliss Alapítvány munkáját segíti, amelynek célja a súlyosan, halmozottan sérült, mozgás- és beszédképtelen gyermekek és fiatalok komplex rehabilitációja. Aki nem tud beszélni, annak a szokásostól eltérő utat kell választania gondolatai, érzései kifejezésére. Bár léteznek széles körben alkalmazható módszerek, a halmozottan hátrányos helyzetűek kommunikációja minden esetben egyedi, s az Alapítvány a külvilág számára értelmezhető egyéni kifejezésmód megtalálásához nyújt segítséget számukra. A súlyosan, halmozottan fogyatékosok számára az internet világa és a mobiltechnológia ajtót nyit a világba, ez lehet a kapcsolattartás, szórakozás, sőt, akár a munka egyetlen eszköze. Ahogy a sérültek kommunikációja is egyedi, a különféle fejlesztések (egérkiváltók, speciális billentyűzetek stb.) sikeréhez is elengedhetetlen a személyre szabott oktatóanyagok kidolgozása. Brigitta a Bliss Alapítvány növendékeinek közreműködésével a számítógép-, illetve a mobileszköz-használat gyakorlásához kíván olyan széles körben alkalmazható, ingyenesen elérhető segédanyagokat kidolgozni, melyek a későbbiekben az azokat felhasználó szakemberek, szülők, intézmények által könnyedén személyre szabhatóak, s az oktatás folyamatába beépíthetőek lesznek. A speciális tananyagok nem csupán a mintegy 5.000 halmozottan sérült, hanem más tartósan beteg (például agyi infarktus következtében beszédképtelenné vált), vagy akár bizonyos tanulási nehézséggel küzdő gyermek és fiatal számára is megoldást nyújthatnak arra, hogy képessé váljon a számítógépes vagy mobileszközök kezelésére.

Miksztai-Réthey Brigitta

Miksztai-Réthey Brigitta

https://picasaweb.google.com/vodafone70/FoallasuAngyal20142015