A kormányzat tönkreteszi a vidéki kis-, és közepes vállalkozásokat, ugyanis a döntően szövetkezeti jellegű, jobbára rosszabb minőségű földeken termelő társaságok a kompenzáció nélkül életképtelenné válnak - nyilatkozta lapunknak Gőgős Zoltán. Emitt az MSZP agrárpolitikusa nyílt levélben fordult tegnap Orbán Viktor miniszterelnökhöz. A szakpolitikus szerint a 60-70 milliárd forintot kitevő elvonás országszerte hozzávetőleg 500 vállalkozást sodorna a csőd szélére. Ezt az összeget a kabinet eddig pontosan meg nem határozott vidékfejlesztési célokra csoportosítaná át, arra hivatkozva, hogy támogatást folyósító Európai Unió (EU) erre lehetőséget biztosít. A kormánynak augusztus 1-ig kell elkészítenie a következő hét év támogatáspolitikáját, de várhatóan a jövő héten pénteken már döntést hoz a kabinet a kérdésben.
A szakember szerint a kialakulóban lévő támogatás-hiányos helyzetre az lenne a megoldás, ha a vállalkozásoktól elvonni tervezett összeget csökkenthetnék a cégek a bérköltségükkel. Ez segítené a vidéki munkahelyek megőrzését, a vállalkozások talpon maradását.
Az agrárpolitikus a nyílt levélben felhívta a figyelmet arra, hogy a támogatás-megvonásra ítélt társaságok néhány kivétellel falusi kisvállalkozások, amelyek sok tízezer embernek adnak hivatalos jövedelmet, átlagosan 29 hektáronként tartanak el egy munkavállalót. Ezek a cégek tartják a magyar állatállomány döntő többségét. Az elmúlt években komoly terheket vállalva rengeteget beruháztak. Nem akarnak mást, mint dolgozni és hozzájárulni a magyar vidék gazdasági fejlődéséhez - fogalmazott a szakértő.
Gőgös Zoltán felügyelőbizottsági tagként meghívta kormányfőt nagyalásonyi Táncsics MG Zrt. telephelyére. A céget bemutatva Gőgös arról számolt be, hogy a szövetkezet 1949-ben alakult. Jelenleg részvénytársasági formában 3500 hektár gyenge, átlagosan 17 aranykoronájú földet használ. 200 tulajdonosa és 189 hivatalosan bejelentett munkavállalója van. Hat településnek fizet adót, ezekben a falvakban ők az egyetlen munkáltatók. A portfólió része egy 1000 állatot tartó tehenészeti telep, és egy 10 ezer hízót kibocsátó sertéstelep. Napi 23 ezer liter folyamatosan extra minőségű tejet állítanak elő. A sertéseket és a hízómarhákat a cég Devecserben lévő húsüzeme az utolsó darabig feldolgozza. Itt megvalósul az, amit mindenki óhajt, a szántóföldtől az asztalig tart a minőségi felügyelet, és a termékek a megyén belül vevőre is találnak - tette hozzá az agrárpolitikus.