Oroszország;Európa;gáz;Ukrajna;ellátás;

- Ősszel jöhet a gázkáosz

Nincs reális alternatívája az orosz gáznak Európa ellátásában, ezért ha Brüsszel és Moszkva konfliktusa nem enyhül, akkor télen gázhiány alakulhat ki a kontinensen - jelentette ki a világ egyik legnagyobb energiamultijának vezetője a napi.hu beszámolója szerint.

"Európának fel kellene adnia azt a törekvését, hogy igyekszik csökkenteni függőségét az orosz gáztól. Ehelyett inkább azon kellene dolgoznia, hogyan lehetne megbízhatóbbá tenni az energiahordozó importját" - jelentette ki Christophe de Margerie, a francia Total energiamulti vezérigazgatója a Reutersnek adott interjújában. Ez volt a cégvezető eddigi leghatározottabb kiállása Oroszország mellett.

De Margerie szerint ha az EU-ukrán-orosz konfliktus nem enyhül, akkor a télen megismétlődhet az elmúlt évtized második felének két nagy gázválsága. Komoly bajba kerülhetünk a tél beköszöntével, ha kifejezetten hideg lesz, ami növeli a fogyasztást, és az ukrán-orosz ellentétek miatt leállnak az Európába irányuló orosz gázszállítások. Szerinte az ukrán tranzitot kiváltó lehetőségek, például az Északi Áramlat vezeték kihasználására kéne törekedni, és nem kéne - az EU-s engedélyezés leállításával - lefékezni a Déli Áramlat építését.

A nagy energiacégek - a BP, a Shell és mások - vezetői igyekeznek megvédeni cégeik hosszú távú oroszországi érdekeltségeit. Vállalják, hogy vitatják a Krím bekebelezése nyomán bevezetett uniós szankciók értelmét. A Total különösen erősen kiszolgáltatott Oroszországnak. Ottani kitermelését meg akarja duplázni, aminek eredményeként 2020-ra globális energiahordozó-kitermelési portfóliójának tizede lesz orosz földön.

De Margerie időpocsékolásnak tartja annak a brüsszeli javaslatának megvitatását is, amely szerint az EU tagországainak össze kellene adniuk gázszükségletüket, és ennek alapján együtt kellene alkudniuk az árra a Gazprommal. Ez az elképzelés arra a feltételezésre épül, hogy így javíthatnák alkupozíciójukat, ám a Total vezetője szerint ez tévedés. Moszkvának mindig meg lesz a lehetősége arra, hogy egyenként tárgyaljon a gáz áráról vevőivel, kijátszva azokat egymás ellen.

Christophe de Margerie arra is emlékeztetett, hogy a Nyugat és Oroszország viszonyának megromlása a kínaiak karjaiba hajtotta Moszkvát. A két fél 400 milliárd dollár értékű, több évtizedre szóló gázszállítási szerződést írt alá májusban. Oroszország szerinte Európa partnere, nincs értelme arra fecsérelni az EU energiáit, hogy megvédje magát egy szomszédjától. Az orosz gáz importjának bármilyen szándékos csökkentése csak úgy képzelhető el, hogy az európai vevőknek drágább forrásból kell megszerezniük az energiahordozót - emlékeztette nyilatkozata olvasóit.

 Az adófizetők zsebét utólagosan alaposan megterhelő rezsicsökkentések helyett az épületek energetikai felújításának a segítésére kellene összpontosítania kormányzatnak. A lakáskorszerűsítések ugyanis  családi és nemzetgazdasági szinten is mérhető hasznot hoznának, emellett új munkahelyeket teremtenének - állítják szakértők. Akik szerint, ha a kormány továbbra is annyit költ a lakásrekonstrukciós támogatásokra mint tavaly, akkor 660 évig tartana, amíg minden ma felújításra váró lakás sorra kerülne.