Budapest;önkormányzat;Tarlós István;közszolgáltatás;államosítás;

2014-07-14 07:09:00

Fővárosi államosítás: jut is, marad is?

Nem tudni, mi mindent államosít a kormány Budapesten, marad-e egyáltalán az önkormányzat fennhatósága alatt közszolgáltatás. Az sem világos, milyen árat kap cégeiért a főváros, és hosszú távon milyen árat fizet esetleg ezek elvesztése miatt.

A BKV biztosan állami gondoskodás alá kerül, ez ellen nem is tiltakozik a főváros, sőt szabadulna a cégtől. Úgy fest, a Főgáz Zrt. után vinné az állam a Fővárosi Csatornázási Műveket (FCSM) és a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt.-t is - legalábbis ezt "tudatta" nemrég a jobboldali sajtóban a fejlesztési tárca. Tarlós István főpolgármester ez ellen sem tiltakozott. Mintha nem tudná, vagy nem akarná útját állni az állami bevásárlásnak, noha korábban, ellenzékben például a Főgáz-eladást a családi ezüst kiárusításához hasonlítva hevesen ellenezte.

Ilyesmiről most szó sincs, ami riasztó lehet annak ismeretében, hogy - mint megírtuk - információink szerint már el is készült a BKV és más önkormányzati tulajdonú közszolgáltató cégek állami tulajdonba vételét célzó jogszabály-tervezet. Ezzel lehetővé válna minden, közszolgáltatásnak minősülő feladatot ellátó - nem csak budapesti - önkormányzati cég "állami tulajdonba vétele", azzal az indokkal, hogy a nonprofit közszolgáltatás működtetése állami feladat. A Fidesznek az újraindulásra szóló felkérését nemrég elfogadó főpolgármester annak idején a fővárosi kórházak államosítása ellen sem lépett fel, és a közszolgáltatókat érintő mostani hullámban is talán csak egy-két céget próbál megtartani. Legalábbis a Népszabadság szombati cikke szerint "a Tarlós-Orbán-paktum" lényege, hogy a főpolgármester lemondana a BKV-ról, a hulladékkezelésről és a csatornázási cég kisebbségi részvénycsomagjáról, cserébe pedig megtarthatná a vízműt, illetve a kisebb cégeket.

A Vízművek 25 százalékát még a ciklus közepén vásárolta vissza a főváros 15 milliárd forintért - hitelből - a külföldi tulajdonosoktól. Kérdés, miért adná át most a nehezen megszerzett vállalatot. Érthetetlen az a forgatókönyv is, amiről szintén a Népszabadság írt: a Főgáz maradékáért járó 42 milliárd forintból Tarlós az FCSM 25 százalékát birtokló külföldi tulajdonosok kivásárlására készül, hogy aztán a részvénycsomag az államé legyen. Tarlós korábbi főtanácsadója, Atkári János - aki azelőtt Demszky Gábor helyettese volt - eközben élesen bírálta az államosítási szándékot a vs.hu-ban. A kérdésre, hogy a közműcégeket érintő tárgyalásokon Tarlósnak lesz-e ereje érvényesíteni akaratát a nonprofit állami közszolgáltatásokban gondolkodó Orbán Viktorral szemben, azt felelte: "Egyáltalán nem biztos, és amikor ezt belátja, akkor nyilván egy másik nyilatkozatot fogunk olvasni tőle ebben az ügyben. Én emlékszem, egyáltalán nem örült annak, hogy elvitték a kórházakat, aztán beletörődött. Nem volt lelkes az iskolaátadások miatt sem. Abba is beletörődött. Totál mindegy, mit mond Tarlós, azt fogja mondani, amit a lehetőségei megengednek, túl azon, mik a belső meggyőződései."