Kína;illegális adatgyűjtés;brit állampolgár;

- Barátnak hitték, miközben üzleti célból adatokat gyűjtött

Kínai lakosok magánadatainak illegális gyűjtése és kereskedelme miatt emeltek vádat két külföldi állampolgár ellen Sanghajban - adta hírül a helyi ügyészség. Az országban ez az első ilyen eset.

Az 58 éves brit Peter William Humphreyt és 61 éves feleségét, az amerikai állampolgárságú Jü Jing-cenget még tavaly augusztusban vették őrizetbe a kínai hatóságok. A vád szerint a pár a bizalmat megszerezve az elmúlt években hatalmas mennyiségű személyes információt gyűjtött össze kínai állampolgárokról, az adatokat pedig később adatbázisként, komoly profitra szert téve, China Whys nevű cégén keresztül értékesített. Az adatok egyebek között a lakosok családi hátterét, ingatlanjainak és autóinak számát, lakóhely-regisztrációs részleteket, híváslistáikat és határátkeléseiket tartalmazták. A sanghaji ügyészség szerint emellett a ChinaWhys illegális módon szerzett fényképekkel kereskedett, és számos esetben megfigyelte a listán szereplőket. 

A megszerzett statisztikákat felhasználva a vádlottak elemzéseket készítettek, s azokat piackutató vállalatoknak, külföldi és nemzetközi cégeknek értékesítették. Humphreyt a botrányba keveredett brit GlaxoSmithKlein (GSK) kínai részlegének vezetője, Mark Reilly is megkereste, s 100 ezer jüant (3,6 millió forintot) fizetett előlegként neki, hogy segítsen felderíteni annak az informátornak a személyét, aki leleplezte a GSK korrupciós gyakorlatát az országban.

Humphrey már őrizetbe vétele után beismerte az illegális adatgyűjtést, s tavaly ősszel a kínai központi televízióban kért bocsánatot a kormánytól tevékenységéért. Meg nem erősített sajtóértesülések szerint a pár perét augusztus elején tartják Sanghajban, s az ítélethozatal a nyilvánosság kizárásával történik majd. Az országban korábban még sosem volt külföldi állampolgárokat érintő, illegális adatgyűjtéssel kapcsolatos per.

Pilóta nélküli robotrepülőgépet küldtek Izrael légterébe a palesztinok, egy Patriot-rakétavédelmi üteg lőtte le Asdod térségében – jelentette hétfőn reggel a Jerusalem Post. Az izraeli haditengerészet kutat a Gáza felől berepült drón maradványai után. Asdodban a robotrepülőgép berepülésére megszólaltak a szirénák.