MOL;Orbán Viktor;Horvátország;Gazprom;INA;

2014-07-14 20:02:00

Orbánon múlik az eladás

Várhatóan Orbán Viktor miniszterelnök dönti majd el, hogy mi lesz a Mol a horvát olajvállalatban, az INA cégben meglévő csaknem 50 százalékos részvénycsomagjának a sorsa. A korábban oroszellenes, de ma már látványosan Moszkva-barát Orbán az orosz Gazprom kezére játszhatja a részvénypakettet. Az adásvételen Hernádi Zsolt a Mol elnök-vezérigazgatója is nyerhet.

Orbán Viktor kormányfő kezében van a döntés a Mol Nyrt. csaknem 50 százalékos INA részesedésének eladásáról. Az oroszokat korábban hevesen támadó magyar miniszterelnök ma már rendre mindenben Moszkva kedvére tesz, így szinte bizonyos, hogy az orosz Gazprom megkaphatja a horvát olajvállalat részvénypakettjét - állítják piaci szakértők. A horvát Vecsernyi List napilap az orosz gázóriáshoz közeli forrásaira hivatkozva közölte: a Gazprom megvásárolná a horvátországi INA többségi hányadát.

A horvát lap úgy tudja, hogy a Mol már nagyon közel áll ahhoz, hogy eladja az általa irányított horvátországi olaj- és gázipari társaságban lévő, 47,26 százalékos tulajdonrészét. A lap szerint viszont az uniós diplomácia erősen dolgozik azon, hogy Oroszország ne szerezzen újabb hídfőállásokat Horvátországban és Magyarországon. Ezért a Mol kiszállására vonatkozó döntés sem Zágrábban születik majd meg, hanem Budapesten. A végső szót Orbán Viktor miniszterelnök mondja majd ki, miután egyeztetett az uniós illetékesekkel. A Gazprom a Moltól megvásárolandó hányad mellé 19 százalékot venne a horvát államtól is, amelynek így 25 százaléka plusz egy részvénye maradna az INA-ban.
Az orosz vállalatóriás ugyanis a Mol-tól megvett üzletrésszel együtt elővásárlási jogot is szerezne az INA állami kézben lévő részvényeire. A Mol INA részvénycsomagja már csak emiatt is különleges értékkel bír.

Fernandez Yuri, a Solar Capital elemzője szintén úgy véli, hogy Orbán Moszkva kedvét keresi, s ezért hozzájárul majd az INA részvények orosz kézbe adásához. A kormány beleegyezése azért szükséges, mert a magyar állam jelenleg a Mol legnagyobb tulajdonosa, miután csaknem 25 százalékos részesedése van a magyar olajvállalatban. Orbán Viktor 2010-es hatalomra jutása után azért vásárolta meg az orosz Szurgutnyeftyegaztól a mintegy 20 százalékos Mol részesedését, mert nemezgazdasági és nemzetbiztonsági kérdésnek nevezete, hogy "megvédje" a Mol-t az orosz befektetőktől. A részvénycsomagért a magyar kormány mintegy 500 milliárd forintot fizetett az oroszoknak, abból a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) származó készenléti hitelből, amelyet még a Bajnai-kormány vett fel biztonsági tartaléknak. A Fidesz-kabinet megközelítőleg 23 ezer forintot adott egy-egy Mol részvényért, amelyek jelenleg 12 ezer forint körüli áron forognak a piacon. Így a magyar adófizetők nem realizált árfolyam vesztesége meghaladja ezen az ügyleten a 200 milliárd forintot.

Érdekes fejlemény - állítják elemzők - , hogy most ugyanaz az Orbán Viktor segíti majd tulajdonhoz az orosz befektetőket, aki korábban az adózók százmilliárdjait nem sajnálva elszántan védekezett az orosz akvizíció ellen. Újabban pedig versenyeztetés nélkül Moszkva kezére játszotta a 3000 milliárdos paksi bővítést, és harcosan kiáll az ugyancsak orosz Déli Áramlat nevű nemzetközi gázvezeték kiépítése mellett. Így nem kérdéses, hogy az INA részvények is Moszkva kezében landolnak majd - teszik hozzá a szakemberek.

Fernandez Yuri úgy véli: az elmúlt napok mintegy 1,5 százalékos Mol részvényárfolyam-emelkedés azt jelzi, hogy a piac már beárazta a tranzakciót. Az ügylet lebonyolítása azonban várhatóan nem lesz zökkenőmenetes, miután egy sor versenyhatóságnak kell majd engedélyeznie. Köztük az Európai Unió (EU) hivatalának, amely vélhetően nem szívesen adja majd az áldását az orosz piacszerzésre. Mol-nak mindenesetre jót tesz majd, ha most jó áron - pontosan nem meghatározott összegről, de minden bizonnyal euró milliárdokról van szó - megszabadul az eddig jelentős vissza nem térülő befektetést igénylő INA cégtől, s ebből a tranzakcióból a Mol-ban lévő állami tulajdoni hányad révén az Orbán-kormány zsebébe is jut majd egy szép kerek összeg - véli az elemző.

Hozzáértők szerint az INA részvénycsomag értékesítése Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatójának helyzetén is javít majd. Aki jelenleg nem hagyhatja el az országot, mert a horvátok nemzetközi kőrözést adtak ki ellene. Azzal vádolva a magyar cégvezetőt, hogy korábban az INA feletti irányítási jog megszerzéséért tíz millió euróval megvesztegette Ivo Sanader volt horvát kormányfőt. Hernádi tagadja ezeket a vádakat. Az adás-vétel azonban lezárja ezt a vitát, mert az tárgytalanná válik. Az viszont továbbra is kérdés, hogy a horvát kormány hogyan boldogul majd az orosz Gazprommal, amely köztudottan erőszakosan érvényesíti gazdasági érdekeit, és ellentétben a Mol vezetésével, nincs tekintettel a "helyiek nemzeti érzéseire és szociális helyzetére".

                                Csökkenő beruházások Horvátországban
Több mint a felére csökkent a külföldi beruházások értéke Horvátországban az év első három hónapjában a tavalyi hasonló időszakhoz viszonyítva - írta a Jutarnji List című napilap tegnap. Előzetes adatok szerint a külföldi vállalatok 204,3 millió eurót fektették be az első negyedévben, míg egy évvel korábban az összeg még elérte az 555,3 milliót. Januártól márciusig a külföldi befektetések negyede gyakorlatilag a horvát postára és a távközlési szektorra esett. Emellett nagyobb befektetések voltak még a vegyiparban és a pénzügyi szektorban, amelyek 20-20 millió eurót vonzottak.