MSZP;kongresszus;tisztújítás;parlamenti frakció;Deák Ferenc Kör;

2014-07-15 07:00:00

Deáki bölcsességet ajánlanak

Új programot, másfajta szervezeti felépítést, alapszabályt sürget az ismert szocialista politikusokból vasárnap megalakult Deák Ferenc Kör. A csoport elsősorban azt követeli, hogy az MSZP hétvégi kongresszusa szorítsa háttérbe a Mesterházy Attila vezetésével összeállított parlamenti frakciót. Azt is kérik, hogy a párt vegye be a programjába a 100 ezer forintos minimálbért és a garantált, feltétel nélküli alapjövedelmet, illetve vállalja fel a cigányság integrációjának ügyét. A kör tagjai szerint a szocialistáknál nagyobb baj van annál, mint hogy szokás szerint a különböző csoportok alkuja nyomán válasszon vezetőket a párt. 

Szerkesztőségünk birtokába is eljutott az a felhívás, amelyet vasárnap este küldtek el az MSZP kongresszusi küldötteinek a frissen megalakult Deák Ferenc Kör tagjai. A társaságot huszonegy szocialista politikus, köztük korábbi pártvezetők és fiatal, a hétvégi tisztújításon induló politikusok hozták létre, közöttük Lendvai Idikó, Szekeres Imre, Juhász Ferenc, Katona Tamás, Kökény Mihály, Varga Zoltán és Veres János, valamit Tóth József XIII. kerületi polgármester, illetve Burány Sándor, aki tavasszal egyéni mandátummal került be a parlamentbe. De több fiatal politikus, így Tüttő Kata és Lendvai Anna fővárosi képviselők, a székesfehérvári Márton Roland, illetve Braun Róbert is csatlakozott hozzájuk.

Magyarország bajban van, soha nagyobb szükség nem volt erős szocialista pártra, ám komoly változásokra van szükség ahhoz, hogy az MSZP ismét erős legyen - fogalmaznak a felhívás aláírói. A politikusok azt szeretnék, ha a tisztújító kongresszus határozatban garantálná, hogy új program, illetve alapszabály készül és a párt szervezeti felépítése is megváltozik. Olyan pártot akarnak, amely "totális ellenzéke annak a politikai rendszernek, amely szétszakítja a társadalmat, gyilkolja a szolidaritást, korlátozza a szabadságot". A frissen megalakult kör tagjai szerint a baloldalt és benne az MSZP-t újjá kell szervezni és fontosnak nevezik, hogy rendezzék a demokratikus pártok viszonyát.

Szorgalmazzák, hogy erős és tekintélyes elnökség alakuljon, ne különböző csoportok alkuja nyomán válasszanak vezetőket a szombati kongresszuson, mert ennél nagyobb bajban vannak a szocialisták. Egyúttal javasolják, hogy mindenki, aki a tisztújításon indul, tegye nyilvánossá pályázatát. A dokumentumban visszaköszön Szekeres Imre korábbi ajánlása, hogy az elnökség kétharmada ne legyen a frakció tagja. Ezt azzal indokolják, hogy a párt dönthessen a parlamenti képviselőcsoport munkájáról, ami egyúttal azt is jelenti, hogy a kör tagjai követelik a küldöttektől, szorítsák háttérbe a még Mesterházy Attila vezetésével összeállított - így jórészt hozzá kötődő politikusokból álló - parlamenti frakciót.

Lendvaiék olyan új programot szeretnének, amely egyebek mellett tartalmazza a nettó 100 ezer forintos minimálbért, a közmunkások helyzetének és bérének rendezését, a felzárkóztatást segítő gazdaságpolitikát, az egészségügy talpraállítását. Emellett vitát kezdeményeznek a garantált, feltétel nélküli alapjövedelemről, és a mélyszegénységben élők, köztük a cigányság integrációjának ügyéről.

Úgy gondolták, hogy az MSZP olyan sokak által sürgetett irányváltása csak akkor telhet meg tartalommal, ha azt több szellemi műhely segíti - mondta lapunknak Lendvai Ildikó. A volt pártelnök szerint a szocialisták azért nem folytathatják úgy, ahogy eddig tették, mert a választók 2010-ben a kormányzati politikájukat, 2014-ben pedig az ellenzéki politizálásuk elégtelenségét utasították el. A felhívás aláírói azt remélik, hogy a kongresszus, ahol ők is küldöttek lesznek, megvitatja a dokumentumot, sőt az ajánlásokat el is fogadja. Lendvai elárulta, hogy részben azért nevezték el Deákról a csoportot, mert az utóbbi hetekben formálódó közösség alapítói a párt Deák Ferenc utcai helyiségében találkoznak egymással. Katona Tamás lapunknak kijelentette, azért a kongresszus előtti napokban juttatták el a küldötteknek a dokumentumot, mert most készültek el azzal, de szerinte egy hét elég, hogy a küldöttek megfontolják az ajánlatokat. A volt államtitkár azt is elmondta, hogy a kör tagjai tovább akarnak dolgozni, mert ilyen műhelyekre szükség van ahhoz, hogy ismét sikeressé tegyék a pártot és a szocialisták eljussanak a választókhoz.

                                           Harangozó nem jelölteti magát

Visszalépett az elnökségi tagjelöltségtől Harangozó Tamás. Az MSZP-s politikus, akit több megye a párt elnökhelyettesi, illetve alelnöki posztjára javasolt, végül csak az elnökségbe pályázott, tegnap azonban a kongresszusi jelölőbizottság előtt ezt is visszavonta. Harangozót a napokban egyhangúlag ismét megyei elnökké választották a tolnai szocialisták, emellett frakcióvezető-helyettesi feladatokat is ellát. A politikus lapunknak elmondta, a bizottság előtt megköszönte a bizalmat, amit a kongresszusra készülve kapott és kijelentette, nem kér elnézést a korábbi évek lojalitásáért, mert ő nem egyetlen személyhez, vagy személyekhez hanem a szocialista párthoz volt lojális. Mint mondta, ha valóban újjá akarják építeni a pártot, akkor ezért a frakció vezetésében tud a legtöbbet tenni. Ha ugyanis Tóbiás József elnökké választása után egy kézben kívánja tartani a pártelnökséget és a frakcióvezetését, akkor eddigi tapasztalatai alapján általános frakcióvezető-helyettesként ő valóban sokat segíthet.
A volt elnökségi tag furcsának nevezte, hogy azok, akik miniszterként pártfunkciót is viseltek, most azt akarják, hogy az elnökség kétharmada ne lehessen képviselő. Harangozó szerint ha ezt kimondják, a szabálynak az Európai Parlament szocialista tagjaira is vonatkozni kell, egyébként joggal fognak kettős mércéről beszélni.