Bank;MNB;bírság;

Fotó: Bielik István/Népszava

- Az MNB odacsapott a kisebb bankoknak is

Tíz közepes és a kisebb pénzintézetekre csapott le az MNB Pénzügyi Stabilitási Tanácsa, és 71,75 millió forint bírságot szabott ki. Tavasszal már hasonló bűnökért 35 kisebb nagyobb pénzintézet 1,2 milliárd forint büntetést kapott.

Az MNB a tíz pénzintézetnél fogyasztóvédelmi vizsgálatot folytatott azért, hogy megállapítsa: az érintett piaci szereplők 2012. január 1-je és 2014. április 25-e közt a jogszabályokkal összhangban változtattak-e egyoldalúan konstrukcióik díjain, jutalékain vagy költségein - tudta meg a Népszava Binder Istvántól, az MNB felügyeleti szóvivőjétől.

A jegybank most lezárt vizsgálata során a díj- és költségemelkedéseknél állapított meg jogsértést. Mint megtudtuk a jogsértések ezúttal - akárcsak korábban - a következők voltak: hiányzott a díjmódosításra lehetőséget adó, meghirdetett ok-lista a szerződésekben. Emellett a kedvezőtlen szerződésmódosítást annak hatályba lépése előtt kevesebb, mint 2 hónappal hirdették meg, és nem tájékoztatták a fogyasztókat ingyenes felmondási jogukról. Volt, hogy elmulasztották közölni az ügyfelekkel a díjmódosítás okát. Az egyoldalú kedvezőtlen szerződésmódosítás új díjfajta bevezetésekor történt. Sok ügyfél fájlalta azt, hogy a korábbi "díjmentes, ingyenes, 0 forintos" tranzakciót tettek fizetendővé, ami szintén új díj bevezetésével járt, ugyanakkor megváltoztatták a díjszámítás módját.
A megbírságolt 9 szolgáltató közül többet a jogsértően elvont díjtöbblet visszafizetésére kötelezett a tanács. (Egy esetben ettől eltekintettek, mert már a vizsgálat alatt visszafizette a bank a díjkülönbözetet.)

Az összesen 71,5 millió forintból az AXA Bank Europe SA Magyarországi Fióktelepét egymagát 47,5 millió forintra bírságolták meg. A Széchenyi István Hitelszövetkezet 5,5 millió forintot fizethet, a BNP PARIBAS Magyarországi Fióktelepe, a MagNet Magyar Közösségi Bank Zrt., a Szentesi Hitelszövetkezet, a Commerzbank Zrt., a Magyar Vidék Hitelszövetkezet, a Tiszántúli Első Hitelszövetkezet, az EvoBank Zrt. és a Széchenyi Kereskedelmi Bank Zrt. 1,5 és 3,5 millió forint közötti büntetést kapott.
Az MNB a megbüntetetteken kívül 10 másik intézménynél is vizsgálódott, de náluk nem talált kivetnivalót. Nem követett el jogsértést - a többi között - a Magyar Cetelem Bank, a Merkantil Váltó és Vagyonbefektető Bank Zrt., a Sberbank Magyarország Zrt., a Kereskedelmi és Hitelbank Zrt. és az UniCredit Bank Hungary Zrt.

Az MNB összesítése szerint a visszafizetésre kötelezett 33 pénzügyi szervezet közül 27 pénzügyi szervezet összességében mintegy 3,12 milliárd forintnyi összeget térített vissza csaknem 800 ezer fogyasztónak. Eszerint a jegybanki intézkedéseknek átlagosan az ügyfelek közel 4 ezer forintot kapott vissza.
Hat pénzintézet viszont nem fizetett, hanem bírósághoz fordult jogorvoslatért. Ezek az ügyfelek akkor kaphatják vissza pénzüket, ha a bírói testületek ítéletei megerősítik, hogy az MNB határozatai jogszerűek.

Még ezen a héten tárgyalja a kormány a földalapú támogatások rendszerének módosítását. Nincs sok ideje, mert augusztus 1-jéig el kell(ene) küldeni Brüsszelbe a változtatásokról szóló dokumentumot. A Lázár János javasolta forráscsökkentések zavart okoznának a kormány által hivatalosan támogatott agrárvállalkozásoknak. A Fidesz berkeiben is belső harcokat gerjesztett a javaslat.