költségvetés;Országgyűlés;államosítás;Varga Mihány;

Illusztráció Fotó: Tóth Gergő/Népszava

- Az államosítások ára: módosítják a költségvetést

A visszaállamosítások árát az adófizetőknek kell megfizetniük, ezért hétfőn módosító javaslatot nyújtott be Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az idei költségvetéshez. Ebben az államháztartás központi alrendszerének kiadási főösszegét és hiányát 152 milliárd forinttal emelik meg. 

Az összeg tartalmazza az Antenna Hungária Zrt. és a Magyar Gáz Tranzit Zrt. állami tulajdonba vételét, az AVE Magyarország Kft. és a Főgáz Zrt. megvásárlásának tőkeemelés útján történő finanszírozását. A kormány megfogalmazása szerint "a Nemzeti Energiastratégia alapján döntő fontosságú a korábbi években feladott állami pozíciók újraépítése" indokolta a cégek megvásárlását. A kormányzati körök álláspontja: a fogyasztók megfizethető energiaellátásának biztosítása csak az állami szerepvállalás megerősítésével teremthető meg.

Ebben a megkezdett folyamat következő lépéseként kerül sor a Főgáz Zrt. magánkézben lévő 49,83 százalékos részesedésének megvásárlására az RWE Gas International B .V.-től. A cégvásárlást az energiaszektorban működő legfontosabb többségi állami tulajdonú társaság, az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. hajtja végre. Ezt követően kerülhet sor a Főgáz Zrt. többségi tulajdonának megvásárlására a Fővárosi Önkormányzattól - magyarázza az indítvány indoklása.

Az Antenna Hungária visszavásárlását a nemzetstratégiai szempontból is jelentős országos műsorszórás, illetve szétosztással indokolták. Az AVE Magyarország cégcsoport megvásárlásával a tavaly állami kézbe került Remondis Magyarország Kft., jelenlegi nevén Nemzeti Hulladékgazdálkodási Szolgáltató bővíti tevékenységi körét és szolgáltatási területét. A Költségvetési Tanács álláspontja szerint GDP-arányosan 0,5 százalékponttal növelné a büdzsé pénzforgalmi hiányát a kiadások 152 milliárd forintos emelésével. Úgy vélik: a lépés a bruttó államadósságot is közvetlenül érinti, így az államadósság-ráta Alaptörvényben előírt csökkenése így 2014-ben várhatóan csak minimális lehet, növekvő teljesülési kockázatokkal.

Tíz közepes és a kisebb pénzintézetekre csapott le az MNB Pénzügyi Stabilitási Tanácsa, és 71,75 millió forint bírságot szabott ki. Tavasszal már hasonló bűnökért 35 kisebb nagyobb pénzintézet 1,2 milliárd forint büntetést kapott.