Egy nappal korábban még felháborodott ukrán netezők több tízezer spambejegyzéssel árasztották el a kancellár Facebook-oldalát, így fejezve ki tiltakozásukat amiatt, hogy Merkel Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott megbeszélése után sürgette, hogy Kijev kezdjen tárgyalásokat a kelet-ukrajnai oroszbarát szakadárokkal. A bejegyzések többsége mindössze három szóból áll: "Danke, Frau Ribbentrop", azaz Köszönjük, Ribbentrop asszony.
A német kancellár a brüsszeli csúcs előtt telefonon egyeztetett Petro Porosenkoval. Az ukrán elnök arról tájékoztatta Merkelt, hogy az ukrán-orosz határon keresztül továbbra is fegyverek és fegyveresek érkeznek Ukrajna keleti területeire. Ukrán médiahírek szerint a német kancellár nagyobb mértékű európai segítséget ígért Kijevnek.
Porosenko és Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnök Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszterrel is egyeztetett a csúcs előtt. A két ukrán vezető arra szólította fel az EU-t, hogy teljesítse ígéretét és sújtsa újabb szankciókkal Oroszországot nemzetközi kötelezettségei be nem tartása miatt.
Ugyancsak tegnap a z Európai tanács Parlamenti Közgyűlése alkotmánymódosítási terveinek megváltoztatására, valamint arra szólította fel Petro Porosenkot, hogy adjon új lendületet az országban folyó reformfolyamatnak.
Marietta de Pourbaix-Lundin svéd néppárti raportőr szerint az ukrán államfő alkotmánymódosítási tervei csak részben adnak választ az ország problémáira. Kifogásolta Porosenko előrehozott választásokkal kapcsolatos elképzeléseit is.
Az ET raportör szerint parlamenti választásokat csak akkor lehet megtartani, ha azon minden ukrán a szavazóurnához járulhat majd - jelenleg pedig a harcok sújtotta Kelet-Ukrajnában ehhez nem adottak a feltételek.
A svéd politikus által készített jelentés sürgeti az odesszai szakszervezeti ház felgyújtása körülményeinek kivizsgálását. A május 2-i tűzben és összecsapásokban 46 - többségében oroszbarát - ember halt meg. Egyúttal elítélte a szakadárok jogsértéseit, hangsúlyozva, hogy az atrocitások elkövetői nem maradhatnak büntetlenül. Az ukrán elnöki hivatal szóvivője tegnap sajtótájékoztatón jelentette be, nem kizárt, hogy Ukrajna megszakítja diplomáciai kapcsolatait Oroszországgal.
Először a ló, utána a kocsi
Az elvi kérdéseknek meg kell előzniük a személyi döntéseket - nyilatkozta a legfőbb uniós tisztségekről dönteni hivatott tegnapi brüsszeli csúcstalálkozó kapcsán az MTI-nek Orbán Viktor. "Először a ló, utána a kocsi. A sorrendet nem lehet megfordítani" - fogalmazott.
A miniszterelnök szerint előbb olyan elvi kérdéseket kell tisztázni, mint az adózás nemzeti hatáskörben tartása, vagy hogy a nemzetállamoknak lesz-e lehetőségük saját hatáskörben garantálni az olcsó energiát, valamint fel kell hagyni azzal, hogy az uniós intézmények nyíltan vagy burkoltan hatásköröket vonjanak el a nemzetállamoktól.
"A nemzetállamok védik alkotmányos jogaikat, és ha azt egy birodalmi központ, mint Brüsszel el akarja venni, akkor abból konfliktus lesz. Az új európai politikához pedig nem konfliktusok kellenek, hanem minél több megegyezés" - mondta. Orbán közölte: akkor nevezi majd meg a magyar kormány jelöltjét az Európai Bizottságba, ha arra hivatalos felkérést kap Jean-Claude Junckertől.
Az Oroszországgal szembeni esetleges újabb szankciókról úgy vélekdett: ha lesznek is, a büntetőintézkedések nem kaphatnak új dimenziót, mert az mind Európa, mind Magyarország érdekeivel ellentétes volna.