kiállítás;Zsámbéki Színházi Bázis;III. Richárd;Shakespare;Színészkatonák;fogolyprimadonnák;

2014-07-18 07:45:00

III. Richárd a romtemplomnál

Saját bemutatók, befogadott produkciók, valamint a Színészkatonák, fogolyprimadonnák című kiállítás szerepel a Zsámbéki Színházi Bázis idei nyári programjában. Shakespare drámája, a III.Richárd a zsámbéki romtemplom közvetlen környzetében látható majd július 26-án és 27-én. 

A Zsámbéki Színházi Bázis tavaly elvesztette egyik alapítóját, Mátyás Irént, aki évek óta vonzó, minőségi programokat szervezett a zsámbéki romtemplomhoz, később a település egykori katonai bázisának területére, hangáraiba. Határon túli és hazai társulatok kedvelt nyári játszóhelyévé váltak a bázis létesítményei.

Vásárhelyi Nórától, a bázis mostani vezetőjétől először azt kérdeztem, mennyire követték a tavaly elhunyt Mátyás Irén szellemiségét az idei program összeállításánál. - Annyiban mindig követni fogjuk Irén szellemiségét, hogy izgalmas színházat szeretnénk csinálni a bázison, több olyan darabot is, amely itt születik, ez a különleges környezet inspirálja - válaszolta a bázis vezetője.

- Idén is az volt a cél, hogy legyenek kooprodukcióban készült, előzetesen összerakott, de itteni próbák után bemutatott előadások, illetve előbemutatók. Persze a túlélésre is kellett hajtanunk közben, erre találtuk ki a befogadói pályázatot, ami által jó pár fiatal, eddig kevésbé ismert társulat is eljuthatott hozzánk.  Mennyire változott a koncepció, milyen újdonságok várhatók - tudakoltam. 

- A befogadói pályázat már egy koncepcióváltás eredménye volt, amelynek során kiderült, hogy a társulatok játszani akarnak, meg akarják mutatni magukat jó színvonalon, annak ellenére, hogy ebben a szektorban egyre szűkül a támogatás - hangzik a válasz.

- Már tavasszal elkezdtük a térségben lévő középiskolákat megcélozni a műsorunkkal, hogy esetleg a későbbiekben kinevelhessünk a diákokból egy állandó közönséget, illetve hogy pótoljuk számukra az iskolában esetlegesen elmaradt művészeti oktatást - folytatta Vásárhelyi Nóra.

- A diákok lelkesen fogadták a Kolibri Színház produkcióját a Klamm háborúját és utána aktívan vettek részt a darab feldolgozásában. Augusztusban a Lok(ART)or fesztivál keretében fiataloknak, fiatalokhoz szóló előadásokat mutatunk be nem csak fiataloknak. Reméljük, hogy a tavaly nagy sikert aratott, Tengely Gábor által rendezett Állampolgári ismereteket és a rendező új darabját a Matyi a ludast nagy érdeklődéssel fogadja majd a régi és az új közönség.

Tervbe vettük, hogy különféle összművészeti műhelyeknek és munkabemutatóiknak adunk helyet a különböző, nem állandóan használt terekben. Így került most ide az Artus Zenei Műhely, melynek tagjai holnap a Közért Társulat: Úriemberek kalauza késharchoz című előadása után vezetik be a nézőket a szabad zene rejtelmeibe.

Az idei program egyik helyszíneként újra megjelenik a romtemplom környezete. Ezzel kapcsolatban Vásárhelyi Nóra elmondta, a III. Richárd című előadás rendezője, Burák Ádám kérte, hogy ott vihesse színre a darabot és az önkormányzat a templom közvetlen környezetét is a nyári színház rendelkezésére bocsátotta, de minden technikai részletet a színházi szervezőknek kell megoldani.

Az előadást a Manna Kulturális Egyesülettel közösen hozzák létre, de azért is nincs ott más előadás, mert a romtemplomnál jóval költségesebb a produkciók megvalósítása, mint a bázison. Egyébként eredetileg terveztek még oda előadást, de nem jött össze rá a pénz. A bázis miként működtethető, milyen lábakon áll a finanszírozás - kérdeztem a bázis vezetőjét.

- Tudjuk, hogy senki nem áll túl jól, de szabadtéri színházként elég nehéz kijönnünk a működési támogatásból, így nem volt egyszerű összeállítani az idei programot. Mire egyáltalán kiderül, mennyi pénzt is nyerünk, már össze kell állítani a műsort. Mire a támogatást megkapjuk, már elkezdődik az évad. Nehéz így előre tervezni és működni. Azt hiszem, nem panaszkodhatunk, de sajtózásra, közönségszervezésre és sok minden másra sincs elég pénzünk és elég emberünk.

Arra a kérdésre, hogy ennek ellenére stabilnak mondható a bázis anyagi háttere Vásárhelyi Nóra annyit mondott, koránt sem. Korábban sem volt stabil, de a kilátások jobbak voltak. Működési támogatásból gazdálkodnak. Különböző pályázatokat adnak be, amelyek jórészét nem nyerik meg, ezenkívül, csupán a saját bevételeikre számíthatnak.

- A lelkesedésünk is sokat számít, ebben azt hiszem. De nem mondhatjuk legalább, hogy a pénzért csináljuk - jegyezte meg. Végül arra voltam kíváncsi, hogy a bázis vezetője milyen előadásokat ajánlana az idei kínálatból. - Mindegyiket szeretem, mert most is csodának tartom, hogy ennyi előadás lesz nálunk - mondta Vásárhelyi Nóra

- A már említett III. Richárd a romtemplomnál nagyon érdekesnek ígérkezik, itt valóban maga a rom lesz a díszlete az előadásnak. Szintén érdekesnek ígérkezik Kelemen Kristóf Sok alvó közt semmi dolgom nékem című darabja. Az örök visszatérő Jámbor József népszerű Sztalkerjétől, Kárpáti Péterék szupercsapatán át a rezidens budakeszi Kompánia "nőelőadásáig" mindent ajánlanék.

Valamint azt is, hogy jöjjön ki a közönség egy komplett hétvégére, nézzen előadást, frontszínház kiállítást, ami holnap nyílik és az I. világháború idején szervezett hivatásos és amatőr frontszínházakat és a szibériai magyar fogolyszínházakat mutatja be az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet rendezésében.

De megnézhetik az érdeklődők a bázison lévő Légvédelmi Múzeumot is, az általunk működtetett Tourinform iroda segítségével szállást is találnak és élvezhetik a vidéki levegőt, a jó kajákat és a borospincék hűvösét.