EB;Jean-Claude Juncker;Orbán Viktor;Cameron;Európai Néppárt;

- Juncker leül Orbánnal?

Az eddigieknél mérsékeltebb hangon beszélt Orbán Viktor a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában Jean-Claude Junckerről. Az interjúban ezúttal nem esett szó arról, hogy megígérte a magyar választóknak: nem támogatják a volt luxemburgi miniszterelnöknek az Európai Bizottság élére való jelölését. 

A visszafogottság oka lehet az is, hogy amint egyebek mellett a Neue Zürcher Zeitung is megjegyezte a június végén megrendezett európai uniós csúcstalálkozó után: a magyar kormányfő elszigetelődött az EU-n belül. Rajta kívül ugyanis csak David Cameron brit kormányfő voksolt Juncker megválasztása ellen az unió 28 állam- és kormányfője közül. Az Európai Néppártot képviselő kormányfők közül pedig csak Orbán fordult saját pártcsaládja jelöltjével szemben.

A magyar kormányfő a Kossuth Rádiónak megjegyezte: megválasztása után telefonon gratulált Junckernek, akivel régi, jó személyes viszonyban vannak, ez azonban elválasztandó attól a kérdéstől, miként képzelik Európa jövőjét. Arról nem esett szó az interjúban, hogy eddig miért nem közölték ezt a hírt. Külföldi portálok csak arról számoltak be, hogy David Cameron gratulált Junckernek megválasztásához.

Orbán Viktor az interjúban az Európai Bizottság új elnökének programjáról azt mondta, a tíz pont egy részével egyetértenek, a másik részéről pedig párbeszédet folytatnának. Utóbbiak között említette a bevándorlást, amelyről szerinte az EU-ban azt gondolják, hogy jó dolog. A miniszterelnök kijelentette, a bevándorlás rossz dolog, be kell fogadni a politikai üldözötteket, de azokat, akik gazdasági nehézségek miatt hagynák el otthonukat úgy kell segíteni, hogy otthon tudjanak maradni.

Orbán Viktor azt mondta, abban maradtak Junckerrel, hogy mielőtt az új bizottság megkezdi munkáját, lesz egy találkozójuk, amelyen számba veszik az EU és Magyarország közötti vitákat. Ezek közé sorolta a földtörvényt, a devizahitelesek ügyét, az olcsó energiát, a rezsicsökkentés kérdését, valamint a multikat és a bankokat terhelő adókat.

Elfogadta a szerb parlament pénteken az új munkaügyi törvényt, amelyet a szakszervezetek erősen bíráltak, és amely miatt csütörtökön tüntetést is szerveztek.