A versenyképes magyar gazdasághoz versenyképes, jól szervezett új magyar állam kell, ezért vágtak bele a kormánypártok az állam újjászervezésébe 2010-ben - mondta Orbán Viktor. A miniszterelnök az Országházban, a fővárosi és megyei kormányhivatalok vezetőinek kinevezésekor arról beszélt: "Brüsszelből nem lehet irányítani a magyar államot", ezért erős, nemzeti szemléleten alapuló közigazgatásra van szükség. Szerinte Magyarországon sokáig nem volt átgondolt, megalapozott közigazgatási szakemberképzés, amely inkább az 1990-ig létező igényeket szolgálta ki "a maga módján és színvonalán". Időközben azonban e tudás tekintélyes része elenyészett azzal a világgal együtt, amelyre felépítették - mondta Orbán.
A kormányfő szerint az "1990 utáni zavaros időszakban, hosszú, elnyúló átmenetben nem alakult ki olyan képzés, amely kitermelné azokat a közigazgatási vezetőket, akik jól elláthatják az élet szervezésének feladatát a megyékben". Ezért, tette hozzá, nem is a közigazgatási képzettség volt a döntő szempont, amikor a kormánymegbízottakról döntöttek. Orbán azt is mondta, remélhetőleg sikerül olyan közigazgatási képzést kialakítani, amely megérti és kiszolgálja a 2010 utáni világot, és amely a következő évtizedekben kineveli azokat a vezetőket, akikre rá lehet bízni az államélet megyei irányítását.
A július elseji hatállyal kinevezett főispánok közül sokan már az előző ciklusban is a "kormány kinyújtott karjaként" dolgoztak a megyei kormányhivatalok élén, az újabb kinevezésekre most azért volt szükség, mert a miniszterelnök négyéves mandátumának lejártával a korábbi vezetők megbízatása is megszűnt. Orbán a régi-új kormánymegbízotti gárdájáról azt mondta, "a jelenlegi államélet megyei szintű igazgatásához szükséges tudást különböző helyekről gyűjtötték össze", s "személyiségük a garanciája", hogy alkalmasak a munka ellátására.
Kovács Ernő, Bács-Kiskun
Horváth Zoltán, Baranya
Gajda Róbert, Békés
Demeter Ervin, Borsod
György István, Budapest
Juhász Tünde, Csongrád
Simon László, Fejér
Széles Sándor, Győr
Rácz Róbert, Hajdú-Bihar
Pajtók Gábor, Heves
Kállai Mária, Jász
Kancz Csaba, Komárom
Szabó Sándor, Nógrád
Tarnai Richárd, Pest
Neszményi Zsolt, Somogy
Kozma Péter, Szabolcs
Horváth Kálmán, Tolna
Harangozó Bertalan, Vas
Takács Szabolcs, Veszprém
Rigó Csaba Balázs, Zala
Orbán arról is beszélt, az államnak jelen kell lennie, szerinte ugyanis az állampolgároknak szükségük van arra, hogy az önkormányzatok mellett a központi állam is jelen legyen. A kormányfő kijelentette: 2015 januárjára újragondolják a középszintű közigazgatási hatásköröket, és ez új munkaköröket, feladatokat ígér a kormánymegbízottaknak is. Úgy vélte, ma minden ország azzal a kihívással néz szembe, hogy az állam és a gazdaság együttműködését kialakítsa. Ez dönti el, mely ország versenyképes, melyik képes úgy megszervezni az államot, hogy az a gazdaságnak előnyös legyen - magyarázta. Ennek jegyében kezdték meg az állam újjászervezését is 2010-ben.
Valójában az olcsóbb állam ígéretével kezdték meg a közigazgatási reformot 2010-ben, noha ezt az ígéretet már évek óta nem hallhattuk. Ennek oka az volt, hogy noha a második Orbán-kormány ugyan valóban minden korábbinál kevesebb miniszterrel alakult meg, az apparátus néhány hónap alatt a korábbiaknál jóval nagyobbra duzzadt, az idei áprilisi választást megelőzően pedig a kormány- és miniszteri megbízottakkal és biztosokkal együtt már 221 vezető segítette a kabinet munkáját. A harmadik Orbán-kormány már az olcsó állam látszatára sem kíván adni, hiszen ma 150-nél több az állami felső vezetők, vagyis a miniszterek, államtitkárok és helyetteseik száma - csak utóbbiból 102 szolgál. Ezt a létszámot növelik a megyei kormánymegbízottak, valamint az általuk választott járási hivatalvezetők, azaz a 198 alispán. Ezzel a harmadik Orbán-kormány minden korábbinál nagyobbra és drágábbra duzzasztotta az államot.