Nem lesz egyszerű dolguk a küldötteknek az MSZP mai kongresszusán, mert bár az elnöki posztra egyedül Tóbiás József, az országos választmány élére is Botka László az egyetlen és Gőgös Zoltán elnökhelyettesi aspiránsnak se maradt mára versenytársa, a kilenc elnökségi helyre 32-en pályáznak. A három alelnöki székért is ismert szocialisták versengenek, több MSZP-s politikus szerint azonban most az a legnagyobb kérdés, hogy képes-e talpra állni, ismét kormányzóképes erővé válni az idei országgyűlési, valamint az európai parlamenti választáson súlyos vereséget szenvedett párt. Ezért a kongresszusnak olyan vezetőket kell választani, akiknek az irányításával a szocialisták visszaszerezhetik a választók bizalmát.
A kongresszusra készülve alaposan megrostálta a jelentkezőket a jelölőbizottság; értesülésünk szerint eredetileg több mint 70 párttag akart elnökségi tagságért indulni, közöttük a testület több jelenlegi tagja, de néhány nő kivételével - akiket a kvóta miatt engedtek tovább - nem állt melléjük a fővárosi és vidéki delegáltakból álló testület. Az alapszabály értelmében az elnökségbe három női politikust, valamint három 35 év alatti fiatalt kell megválasztani, így a fennmaradó három helyért hatalmas verseny folyik. A kvótán a testület tagjává választhatják Kunhalmi Ágnes budapesti elnököt, Móricz Esztert, a fővárosi elnökség tagját és Laskovics Diána kecskeméti alelnököt a fiatalokat pedig mások mellett Bárány Balázs választmányi tag, valamint Beke Károly, a frakció agrárszakértője képviselheti.
Alelnöknek is többen jelentkeztek; Ujhelyi István EP-képviselő, valamint Kovács László korábbi pártelnök maga jelentette be, hogy versenybe száll ezért a posztért. Ujhelyi korábban azt mondta, részt szeretne venni az MSZP és a baloldal megerősítésében, ezért kész vezető posztot vállalni. Hozzátette: ha bizalmat kap a kongresszustól, a párt egyik legaktívabb alelnöke lesz. Lapunk úgy tudja, hogy rajtuk kívül alelnöki pályázatot adott be mások mellett Lukács Zoltán frakcióvezető-helyettes, Tóth Csaba, a zuglói és Márton Roland, a székesfehérvári szervezet elnöke és Korózs Lajos elnökségi tag, de a posztot saját megyéjük biztatására, amolyan menekülőútként Gúr Nándor és Gőgös is megcélozta. Ám sem Gúr, sem Korózs indulását nem támogatta a jelölőbizottság, és mert Gőgöst elnökhelyettesnek választhatják, végül öten versengenek majd az alelnökségért. Ezt a posztot jelenleg Horváth Csaba, illetve Gúr tölti be, de a mai kongresszuson az eddigi két alelnök helyett hármat választhatnak majd. A tisztségre Ujhelyi mellett a legesélyesebbnek Lukácsot és Tóth Csabát tartják, de sokak szerint a székesfehérvári szervezet elnöke is befuthat. Márton Rolandot ugyanis a frissen megalakult, tekintélyes szocialistákból álló Deák Ferenc Kör támogatja.
A huszonegy tagot számláló kör múlt vasárnapi felhívásában deáki bölcsességet ajánlott a tisztújító kongresszusnak. A csoport - amelynek egyebek között Lendvai Ildikó, Szekeres Imre, Juhász Ferenc, Tóth József, illetve több fiatal politikus, közöttük Tüttő Kata és Márton Roland is a tagja - a küldöttektől azt kérte, hogy ne különböző csoportok alkuja nyomán válasszanak ma vezetőket, valamint az elnökség kétharmada ne legyen parlamenti képviselő. Utóbbit azzal indokolják, hogy a párt dönthessen a parlamenti képviselőcsoport munkájáról, ami azt jelenti, hogy a kör tagjai azt követelik a küldöttektől, szorítsák háttérbe a még Mesterházy Attila vezetésével összeállított parlamenti frakciót. A kongresszustól emellett azt várják, hogy új program, szervezeti felépítés és új alapszabály előkészítéséről is döntsenek, mert véleményük szerint változásra van szükség ahhoz, hogy az MSZP ismét erős párt legyen. Olyan programot szeretnének, amely egyebek mellett tartalmazza a nettó 100 ezer forintos minimálbért, de vitát kezdeményeznének a garantált, feltétel nélküli alapjövedelemről. A követelésekről Lendvai Ildikó lapunknak azt mondta, a céljaikat akkor sem adják fel, ha azok a mai kongresszuson nem teljesülnek.
A tisztújítást május 31-én rendelte el az országos választmány, két nappal korábban ugyanis sokak számára váratlanul minden posztáról lemondott Mesterházy Attila. A pártelnök akkor azt mondta: "az MSZP április 6-án és május 25-én is jelentős vereséget szenvedett el, ezért vállalom a felelősséget". A pártelnök-frakcióvezető azonnali hatállyal távozott, és azt is bejelentette, nem indul újra egyik posztért sem, hogy így járuljon hozzá a párt megújulásához. Másnap délelőtt az elnökség hat tagja is megvált posztjától, így az alapszabály értelmében ki kellett írni a teljes tisztújítást. Június 1-jétől 30-áig a helyi és a megyei szervezetek élére választottak új vezetőket, valamint kongresszusi küldötteket. Az országos tisztségre pályázók ezt követően nyújtották be pályázataikat.
Egyébként Mesterházy és a párt elnöksége még az EP-választási éjszakáján felajánlotta lemondását, ám ez a párt alapszabályának bonyolult előírásai miatt nehéz helyzetbe hozta volna az önkormányzati választási kampányra készülő MSZP-t. Ráadásul az elnökség csak felajánlotta lemondását, tehát a választmány dönthetett volna úgy, hogy nem fogadja el, és minden marad a régiben. Ezt azonban több szocialista politikus nyilvánosan kifogásolta. Miután akkor a pártban erősnek számító budapesti szocialisták elkezdtek szervezkedni és így a választmányi tagok körében is megfordultak az erőviszonyok, a pártelnök, illetve a hozzá közel álló elnökségi tagok mégis felálltak.
Ahol a hazugság, a csalás, az önérdek főbenjáró bűn! Ahol ha törvényes is valami, de erkölcstelen, hát az elítéltetett! Ahol a párt tagságának valódi kérdéseket tesz föl az alsóbb, középső, majd a felső vezetés, és az érveket és ellenérveket meghallgatva dönt, vagyis: "A hozzáértő dolgozó nép okos gyülekezetében hányni vetni meg száz bajunk…". Ahol olyan emberek képviselik azokat, akik képük viseletével megbízták őket, akiket nem: "…a hiúság, vagy silány önérdek / Csábít …". Ahol a párt fizetett(!) munkásai szoros, mindennapi kapcsolatot tartanak fenn a körzetükben élő, dolgozó tagokkal, megbeszélik velük gondjaikat, problémájukat, az azok megoldásához vezető utat. Meghallgatják és pontosan, ferdítés, mellébeszélés nélkül továbbítják a párt felsőbb (nem felsőbbséges!!) vezetői felé a gondolatokat: "…az igazat mondd, ne csak a valódit...". Ahol a párt (fizetett) munkásai együtt akarnak dolgozni a szakszervezetekkel… Ahol a párt (fizetett) munkásai meg tudják találni a közös hangot a földművelőkkel. Ahol a nincsteleneket, kisemmizetteket, fedél nélkülieket is ember számba veszik, ahol MINDENT(!) megtesznek, hogy ezeknek az embereknek ellehetetlenült életén változtathassanak, és ezeknek az embereknek a gyermekei megkapaszkodhassanak az életben… Ahol "…ne légyenek /Kiváltságok kevély nagy tornyai, /Sötét barlangok, denevértanyák,… hol minden szögletig /Eljusson a nap s tiszta levegő, /Hogy minden ember lásson s ép legyen."
Valahogy így, ilyen módon… Persze el tudom én ezt mondani részletesebben, s indulatosabban is, de remélem, erre nem kell, sor kerüljön…