Tudomány;Hold;Apollo 11;holdkomp;Neil A. Armstrong;ifjabb Edwin E. “Buzz” Aldrin;

2014-07-21 08:15:00

Ember a Holdon: 45 éve

1969. július 20-án, 45 éve az Apollo 11 holdkompja, fedélzetén Neil A. Armstrong és ifjabb Edwin E. “Buzz” Aldrin asztronautákkal sikeresen landolt a Holdon.

A páros a következő hat órát a holdkomp rendszereinek ellenőrzésével töltötte, majd megvacsoráztak (négy baconkocka, három sütemény és barack), ananász-grépfrútlét és kávét ittak, majd lepihentek. Észak-amerikai idő szerint 22.39-kor Armstrong kitárta a kabinajtót, lemászott a komplétrán és a Holdra lépett.

Irány a Hold! FORRÁS: NASA

Irány a Hold! FORRÁS: NASA

Elhunyt Henry Hartsfield

Nyolcvanéves korában pénteken meghalt Henry Hartsfield, a NASA űrrepülőgép-programjának egyik úttörője. Hartsfield az amerikai légierő tisztje volt, amikor a NASA-hoz csatlakozva a Hold-program résztvevője lett, de végül nem vett részt az utazásban. Viszont aktív részvevője volt az űrrepülőgép-programnak, pilótája a Columbia űrrepülőgépnek az űrsikló negyedik küldetése során, 1982-ben. Két évvel később a Discovery első útján ő volt a legénység parancsnoka. 1985-ben repült a Challengerrel is. 1993-ban Farkas Bertalan űrhajós meghívására részt vett egy budapesti űrhajózási konferencián, amelyen az amerikai-orosz űrkutatási együttműködés lehetőségeiről és fontosságáról volt szó.

Ekkor hangzott el a világtörténelem egyik leglegendásabb mondata: „Kis lépés egy embernek, de hatalmas ugrás az emberiségnek.” A holdraszállást a világ televíziói élőben közvetítették, de máig az egyik legtöbbet vitatott történelmi eseménynek számít, szinte lehetetlen összeszámolni a különböző összeesküvés-elméleteket a témában.

Egy friss kutatás szerint az amerikaiak húsz százaléka gondolja úgy, hogy Neil Amstrong soha nem is lépett a Hold felszínére. A legtöbben azért kételkednek máig a holdra szállás valódiságában, mer túl sok adat és felvétel tűnt el gyanús körülmények közt.

Az első holdséta eredeti videofelvételeinek nyomuk veszett, ezért

a közvélemény az utólag feljavított kópiákat nézhette meg csak (bár 2011-ben egy utólag felbukkant felvételt mutattak be Sydneyben).

Hiányoznak továbbá olyan adathordozók is, amelyeken a holdra szállás telemetrikus adatai voltak. A Holdon hagyott eszközökről sem készült a további küldetések során egyetlen felvétel sem. Mindazonáltal a holdra szállást az akkori szovjet úrhajózás szigorúan figyelemmel kísérte...