Benedek Tibor;Gyárfás Tamás;vízilabda Európa-bajnokság;Nemzetközi Úszószövetség;Paolo Barelli;

2014-07-21 07:53:00

Fesztivál csoportelsőséggel

Nehéz kezdés után sima győzelmet aratott szombaton este a magyar férfi vízilabda válogatott a németek ellen, sőt a harmadik és negyedik negyedben amolyan pólófesztivált rendezett a Benedek-csapat. A hétfői horvátok elleni mérkőzéstől függetlenül csoportelső az együttes, de még nem tudni, ki lesz az ellenfele a pénteki elődöntőben.

A németek elleni negyedik csoportmérkőzés ünnepi aktussal kezdődött. Gyárfás Tamás alelnök, a Nemzetközi Úszószövetség (FINA) kommunikációért felelős vezetője köszöntötte a 2013-as év legjobb vízilabdázójának választott Varga Dénest, és átadta - Paolo Barelli, az európai szövetség, a LEN elnöke társaságában - a magyar pólósnak a FINA elismerését.

A margitszigeti Hajós uszoda csaknem teltházas lelátóján ülő több mint ötezer embernek ezután perceket kellett várnia arra, hogy újra ünnepelhessen. A németek kezdték jobban a játékot, s mivel a védelmünk ebben a szakaszban nagy lyukas volt, el is húztak 2-0-ra, majd 3-1-re. Sikerült ugyan az egyenlítés, sőt 4-3-as magyar vezetéssel fejeződött be az első negyed, de érezhető volt, hogy a szerbek elleni nagy csata emléke még benne maradt a fiúkban, képtelenek voltak koncentrálni.

A második negyed elején már idegeskedni kezdtünk, mert megint a németek kezdtek jobban és újra átvették a vezetést. Majd megint magyar egyenlítés és újra német előny következett. De a világ legjobbja címet ezúttal is bizonyítani akaró Varga Dénes harmadszor is betalált, az eredmény 6-6 lett, s innentől kezdve a magyar pólósok bedarálták látványosan fáradó ellenfelüket.

A második harmad két gólos magyar előnnyel zárult, a harmadikat 3-0-ra, a negyediket pedig 3-1-re nyertük, s végül nyolcgólos győzelemmel és csoportelsőséggel ünnepelte negyedik EB-csoportmeccsét a Benedek-gárda. Ha hétfőn az olimpiai bajnok horvátokat is le tudnák győzni, akkor az elődöntőben elkerülnék a szerbeket, s akkor jó esély van a magyar-szerb döntőre.

Benedek Tibor szövetségi kapitány a mérkőzés után azzal magyarázta a kezdeti nehézségeket, hogy az elején nehezen tudták kezelni az emberhátrányos szituációkat. De onnantól kezdve, hogy a védekezés újra összeállt, már nem voltak problémák, simán legyőzte a csapat a fáradó németeket. Az olimpiai bajnok horvátok elleni ma esti meccsnek a csoportelsőség szempontjából nincs tétje, abból a szempontból viszont, hogy kivel játszunk az elődöntőben, nagyon is van - tette hozzá a kapitány. Úgyhogy kiélezett meccs lehet a ma esti.

Varga Dénes a mérkőzés utáni nyilatkozatában - miközben örült a FINA díjának - visszautasította, hogy ő lenne a csapat vezéregyénisége. Ellenkezőleg, mondta, ennek a csapatnak az a nagy előnye, hogy minden mérkőzésen más és más a húzóember.

A németek elleni kezdeti botladozásokat lelki tényezőkre vezette vissza, mint mondta, nem könnyű dolog ilyen nagyszámú hazai közönség előtt hozni a kötelező győzelmet. Ráadásul túl magas hőfokon égtek a megelőző, szerbek elleni összecsapáson, s szinte automatikusan kienged az ember ezek után. Két negyed kellett ahhoz, hogy a csapat újra megfelelő fordulatszámon pörögjön.

Hárai Balázs örömmel fogadta a gratulációkat, amelyek két pazar svédcsavaros góljának szóltak. Int mondta, a mozdulat szinte automatikussá vált, év közben sokat gyakorolja, s jó, hogy az EB-n is sikerült ezzel a mozdulattal betalálnia. Varga Dániel csapatkapitány is a második negyed végére összeállt védekezésnek, a sikeres blokknak, valamint Nagy Viktor védéseinek tulajdonította, hogy fordulópont állt be a csapat játékában.

Emellett a németek, amíg erővel bírták, nagyon akartak és jól is játszottak. De amikor a magyarok újra koncentráltan küzdöttek, elbizonytalanodott az ellenfél, s a második játékrészben a hat magyar gólra csak eggyel tudtak válaszolni.