Örömpóló a Margitszigeten

2014.07.21. 07:58
Megszeppent britek, nyugodt magyarok. Nagy gólarányú győzelem az utolsó csoportmérkőzésen FOTÓ: VAJDA JÓZSEF
Nagy gólarányú, 16-5-ös győzelmet aratott a magyar női vízilabda válogatott a csoport utolsó helyén végzett britek ellen. Ezzel a női pólós csapat az A-csoport második helyén végzett és a B-csoport 3. helyezettjével, Oroszországgal játszik a 4 közé jutásért.

Noha a hollandok és a görögök előttünk játszanak, s mi már az ő meccsük eredményének ismeretében szállunk vízbe, mégis nagy baj lenne, ha a tabellát figyelnénk és nem a játékra koncentrálnánk - mondta Merész András, a női válogatott kapitánya a mérkőzést megelőző napon.

Eredmények:
A csoport:
Hollandia–Görögország 9-7 (3-1, 3-2, 2-3, 1-1)
Magyarország–Nagy-Britannia 16-5 (5-2, 3-1, 5-1, 3-1)
B csoport:
Oroszország–Franciaország 18-6 (4-1, 6-3, 3-2, 5-0)
Olaszország–Spanyolország 8-12 (1-4, 2-4, 3-3, 2-1)

Arra gondolhatott, hogy görög győzelem esetén akár még csoportelsők is lehetünk, viszont ha nem győzünk az eddig nyeretlen britek ellen, akár búcsúzhatunk is a budapesti rendezésű Európa-bajnokságtól. Ami azért nagy blama lenne.

A hazai rendezésű kontinens-torna egyfelől kellemes, hiszen magyar közönség előtt játszhatnak a mieink, másrészt viszont feszültséget is jelent, hiszen valamennyi mérkőzésen szinte

kötelező a győzelem. Úgyhogy míg egy Világliga-mérkőzésen lehet kísérletezni, taktikai elemeket begyakorolni, új játékosokat kipróbálni, egy hazai rendezésű Európa-bajnokságon minderre nincs lehetőség.

Alighanem ez okozott görcsös akarást a hollandok elleni összecsapáson, s ez a görcs oldódott fel a görögök ellen. Ugyanerre számított Merész András - s persze a közönség is - a britek elleni utolsó csoportmérkőzésen vasárnap. Minthogy a hollandok megelőzően két góllal verték a görögöket, a képlet egyszerű volt: ha nyerünk vagy döntetlent játszunk, akkor továbbjutunk a második helyen.

Ha veszítenénk, akkor a három hárompontos csapat összevetése alapján alakul ki a végső sorrend. De erre gondolni sem mertünk, noha az első gólt a britek dobták, ám hamar jött az egyenlítés, majd Keszthelyi Rita a második gólját is bedobta, s máris vezettünk. A britek még egyenlítettek, de Keszthelyi megint villant és máris 3-2. Csabai Dóra megúszott és első EB-gólját lőtte a brit kapuba. 4-2. Az első negyed végén Bujka Barbara is gólt szerzett, s máris három góllal megléptek a magyar lányok. 5-2. Ez lett az első nyolcpercnyi játék vége.

A második negyedben kezdett fenyegetővé válni a magyar fölény a britek számára: előbb Keszthelyi Dóra lőtte negyedik gólját, majd Tóth Ildikó is betalált, közben az ellenfél is szépített egy találattal, 7-3. De Keszthelyi, aki az EB-n eddig 5 gólt lőtt, most másfél negyed alatt érte utol önmagát, s az eredmény 8-3 a javunkra.

Ahogy várható volt, a harmadik negyedben a britek elkészültek az erejükkel, s a magyar lányok gólarányt javíthattak. Antal Dóra, Bujka Barbara, Tóth Ildikó, majd Czigány Dóra és újra Bujka Barbara volt eredményes, s már csaknem tíz fórral vezettünk. A negyed végén megint Bujka Barbara úszott meg és szenzációs ejtésénél már 13-4-re alakult az eredmény.

Az utolsó negyedre kiengedtek a magyar lányok, ekkor sokáig csak a britek lőttek gólt, de aztán Bujka Barbara egy csavarral megszerezte saját 4., csapatának 14. gólját. Másfél perccel a meccs vége előtt Kisteleki Hanna a magyar csapat 15. gólját is bedobta, s először volt 10 gól különbség a két csapat között. 15-5. De hogy ne maradjon kerek, Keszthelyi Dóra bedobta saját 6., a csapat 16 gólját, így 11 gólos különbséggel sikerült legyőzni az ellenfelet.

A magyar válogatott így csoportjában a 2. helyen végzett, s az egyenes kiesési szakaszban a B-csoport 3. helyezettjével, Oroszország csapatával találkozik.

Hazai közönség előtt győzött Nico Rosberg

2014.07.21. 07:57
Égő autójából mentik ki a Toro Rosso orosz pilótáját, Kvyatot a Német Nagydíjon FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/CHRISTOPHER LEE
A pole pozícióból rajtoló Nico Rosberg, a Mercedes pilótája nyerte a vasárnapi Formula-1-es Német Nagydíjat és 14 pontosra növelte az előnyét összetettben csapattársával, a most harmadik brit Lewis Hamiltonnal szemben. A második helyen Valtteri Bottas, a Williams finn pilótája zárta a versenyt.

Hiába diadalmaskodott Nico Rosberg, a főszereplő tegnap még is csapattársa, a harmadik helyen befutó Lewis Hamilton volt. A brit a 20. helyről rajtolva gyakorlatilag a teljes mezőnyön verekedte át magát, és a végén még a remekül versenyző, sorozatban harmadik dobogóját begyűjtő Valtteri Bottast is megszorongatta. A másik Williams pilóta, Felipe Massa ezúttal se volt szerencsés.

A végeredmény
1. Nico Rosberg (német, Mercedes) 1:33:42.914 óra
2. Valtteri Bottas (finn, Williams) 20.789 másodperc hátrány
3. Lewis Hamilton (brit, Mercedes) 22.530 mp h.
4. Sebastian Vettel (német, Red Bull) 44.014 mp h.
5. Fernando Alonso (spanyol, Ferrari) 52.467 mp h.
6. Daniel Ricciardo (ausztrál, Red Bull) 52.549 mp h.
7. Nico Hülkenberg (német, Force India) 1:04.178 perc h.
8. Jenson Button (brit, McLaren) 1:24.711 p h.
9. Kevin Magnussen (dán, McLaren) 1 kör h.
10. Sergio Perez (mexikói, Force India) 1 kör h.

A két héttel ezelőtti, Silverstone-i futamhoz hasonlóan, ismét a rajt után koccant a brazil. A harmadik helyről induló Massával ütközött a fiatal McLaren pilóta, Kevin Magnussen.

Az eset igencsak látványosra sikeredett, hiszen a Williams fel is borult, majd újra négy keréken állt meg. A brazil versenye véget ért, versenybíróság pedig pályára küldte a biztonsági autót.

Az időmérőn balesetet szenvedő, majd váltócsere miatt öt helyes rajtbüntetést kapó Hamilton a szép, és olykor vakmerő

előzéseinek köszönhetően hamar az élmezőnyben találta magát, ám a végére nem csak a lendület, hanem az abroncsok is elfogytak, így Bottas a Brit Nagydíj után, a német futamon is dobogó második fokára állhatott.

Rosberg sikerében az is közre játszott, hogy Adrian Sutil kicsúszása után nem

érkezett a biztonsági autó, így a német pilóta megtarthatta a már kiautózott előnyét. A futam után a vb-pontverseny éllovasa is elismerte, hogy sokkal izgalmasabb lehetett volna a befutó, ha a biztonsági autó a pályára gurul.

"Megijedtem, amikor Sutil autóját megláttam a pálya közepén, ha bejött volna a biztonsági autó, sokkal nehezebb lett volna a verseny vége. Ugyanakkor ilyen helyzetben túl sokat kockáztattak azzal, hogy nem vetették be a safety cart, veszélyes helyen volt az autó, a jó döntés az lett volna, ha beküldik.

Nem hittem, hogy ilyen nagy lesz az előny a Williamsszel szemben, az időmérőn közel voltak az autói, a versenyen is szorosabb csatára számítottam. Az elmúlt napok különlegesek voltak, ez a győzelem hazai pályán hab a tortán számomra, a Magyar Nagydíj nem tud elég korán következni"- mondta Rosberg.

Csapattára, és a vb-pontversenyben a legnagyobb riválisa, Hamilton szerint félig van csak tele a pohár. "Nagyon élveztem a versenyt, mindent megtettem, amit tudtam. Nem volt könnyű átverekednem magam a mezőnyön, sok necces pillanat volt, ilyen a Jensonnal történt ütközés is.

Azt hittem, hagy helyet, és szélesen veszi be a kanyart, mert mostanában ez volt a helyzet, de tévesen mértem fel a szituációt. Nehéz volt előzni, nagyon örülök, hogy ennyi pontot megmentettem. Az utolsó helyről ez az eredmény azt jelenti, hogy félig teli a pohár"- mondta Hamilton.

A világbajnoki sorozat egy hét múlva a Mogyoródon, a Magyar Nagydíjjal folytatódik.

Vívó-vb: Szász Emese ötödik lett

Egy tussal kikapott, és végül ötödik lett Szász Emese a női párbajtőrözők versenyében a kazanyi vívó világbajnokságon. Amint várható volt, Szász izgalmas, kiélezett csatát vívott az éremért az olimpiai és világbajnok Britta Heidemannal, de végül a német vívónak jött ki jobban a lépés és ő vívhat elődöntőt Kazanyban. Kár, mert amikor harmadik asszóját is megnyerte a magyar vívónő, már érmet láttunk a nyakában.

A világranglistán éllovas Szász Emesének nem volt egyszerű dolga az ukrán Anfisza Pocskalovával szemben, mert kiemeltként először vívott a világbajnokságon, ráadásul ellenfele nem könnyen adta meg magát. A 2006-ban és tavaly világbajnoki bronzérmes, 2010-ben vb-második Szász aztán leiskolázta azt a Sophie Haarlemet, aki az első körben Tóth Hajnalkát győzte le.

Szász-Dzsoan Fejbi Bezsura (ukrán) 15:9

A svéd vívó 8-0 után érte el első találatát, de azt is együttesből, majd a végéig már csak egyszer tudta megszúrni Szászt. Pedig előzőleg Tóth Hajnalkával szemben még magabiztos volt a svéd. Az elején pontosabban szúrt, ennek eredményeként előbb két-három, majd négy-öt tussal a magyar párbajtőröző előtt járt, akinek a végén már sietnie kellett, emiatt pedig még tovább nőtt a különbség.

Sikerrel járt a nyitányon Révész Julianna a német Ricarda Multererrel, illetve Budai Dorina a tunéziai Szara Beszbesszel szemben. Mindketten türelmesen, de ha kellett, aktívan vívtak, az asszójuk végére megtörték ellenfelüket, így egyformán héttusos győzelmet arattak.

A következő fordulón viszont már nem jutottak túl. Révész a világranglistán Szász mögött második, Pekingben olimpiai ezüstérmes Ana Maria Branzával vívott, s bár jórészt "üldözte" román ellenfelét, egészen az utolsó pillanatokig volt esélye a győzelem kiharcolására, végül veszített.

Hasonló forgatókönyv szerint alakult Budai és a 2006-ban vb-ezüstérmes Irina Embrich mérkőzése. Az észt vezetést szerzett, Budai próbált közelebb zárkózni, de nem sikerült egyenlítenie, a vége felé pedig már könnyebben kapta a tusokat.
Révész Julianna a 26., Budai Dorina a 32., Tóth Hajnalka pedig a 42. helyen végzett.

Harmadik mérkőzésén vereséget szenvedett Rédli András, így a 11. helyen végzett a kazanyi vívó-világbajnokság férfi párbajtőrversenyében. Az idén Európa-bajnok magyar vívó az izraeli Yuval Shalom Freilich és a kanadai Hugues Boisvert-Simard ellen aratott győzelme után Park Kjung Duval került szembe, aki mumusának számít, s ezúttal is legyőzte Rédlit, aki így nem jutott negyeddöntőbe.

Frissítve: 2014.07.20. 22:58