vízilabda Európa-bajnokság;női vízilabda-válogatott;Keszthelyi Rita;Bujka Barbara;

2014-07-21 07:58:00

Örömpóló a Margitszigeten

Nagy gólarányú, 16-5-ös győzelmet aratott a magyar női vízilabda válogatott a csoport utolsó helyén végzett britek ellen. Ezzel a női pólós csapat az A-csoport második helyén végzett és a B-csoport 3. helyezettjével, Oroszországgal játszik a 4 közé jutásért.

Noha a hollandok és a görögök előttünk játszanak, s mi már az ő meccsük eredményének ismeretében szállunk vízbe, mégis nagy baj lenne, ha a tabellát figyelnénk és nem a játékra koncentrálnánk - mondta Merész András, a női válogatott kapitánya a mérkőzést megelőző napon.

Eredmények:
A csoport:
Hollandia–Görögország 9-7 (3-1, 3-2, 2-3, 1-1)
Magyarország–Nagy-Britannia 16-5 (5-2, 3-1, 5-1, 3-1)
B csoport:
Oroszország–Franciaország 18-6 (4-1, 6-3, 3-2, 5-0)
Olaszország–Spanyolország 8-12 (1-4, 2-4, 3-3, 2-1)

Arra gondolhatott, hogy görög győzelem esetén akár még csoportelsők is lehetünk, viszont ha nem győzünk az eddig nyeretlen britek ellen, akár búcsúzhatunk is a budapesti rendezésű Európa-bajnokságtól. Ami azért nagy blama lenne.

A hazai rendezésű kontinens-torna egyfelől kellemes, hiszen magyar közönség előtt játszhatnak a mieink, másrészt viszont feszültséget is jelent, hiszen valamennyi mérkőzésen szinte

kötelező a győzelem. Úgyhogy míg egy Világliga-mérkőzésen lehet kísérletezni, taktikai elemeket begyakorolni, új játékosokat kipróbálni, egy hazai rendezésű Európa-bajnokságon minderre nincs lehetőség.

Alighanem ez okozott görcsös akarást a hollandok elleni összecsapáson, s ez a görcs oldódott fel a görögök ellen. Ugyanerre számított Merész András - s persze a közönség is - a britek elleni utolsó csoportmérkőzésen vasárnap. Minthogy a hollandok megelőzően két góllal verték a görögöket, a képlet egyszerű volt: ha nyerünk vagy döntetlent játszunk, akkor továbbjutunk a második helyen.

Ha veszítenénk, akkor a három hárompontos csapat összevetése alapján alakul ki a végső sorrend. De erre gondolni sem mertünk, noha az első gólt a britek dobták, ám hamar jött az egyenlítés, majd Keszthelyi Rita a második gólját is bedobta, s máris vezettünk. A britek még egyenlítettek, de Keszthelyi megint villant és máris 3-2. Csabai Dóra megúszott és első EB-gólját lőtte a brit kapuba. 4-2. Az első negyed végén Bujka Barbara is gólt szerzett, s máris három góllal megléptek a magyar lányok. 5-2. Ez lett az első nyolcpercnyi játék vége.

A második negyedben kezdett fenyegetővé válni a magyar fölény a britek számára: előbb Keszthelyi Dóra lőtte negyedik gólját, majd Tóth Ildikó is betalált, közben az ellenfél is szépített egy találattal, 7-3. De Keszthelyi, aki az EB-n eddig 5 gólt lőtt, most másfél negyed alatt érte utol önmagát, s az eredmény 8-3 a javunkra.

Ahogy várható volt, a harmadik negyedben a britek elkészültek az erejükkel, s a magyar lányok gólarányt javíthattak. Antal Dóra, Bujka Barbara, Tóth Ildikó, majd Czigány Dóra és újra Bujka Barbara volt eredményes, s már csaknem tíz fórral vezettünk. A negyed végén megint Bujka Barbara úszott meg és szenzációs ejtésénél már 13-4-re alakult az eredmény.

Az utolsó negyedre kiengedtek a magyar lányok, ekkor sokáig csak a britek lőttek gólt, de aztán Bujka Barbara egy csavarral megszerezte saját 4., csapatának 14. gólját. Másfél perccel a meccs vége előtt Kisteleki Hanna a magyar csapat 15. gólját is bedobta, s először volt 10 gól különbség a két csapat között. 15-5. De hogy ne maradjon kerek, Keszthelyi Dóra bedobta saját 6., a csapat 16 gólját, így 11 gólos különbséggel sikerült legyőzni az ellenfelet.

A magyar válogatott így csoportjában a 2. helyen végzett, s az egyenes kiesési szakaszban a B-csoport 3. helyezettjével, Oroszország csapatával találkozik.