bemutató;Bolha a fülbe;Városmajori Szabadtéri színpad;Honthy Hanna;Harsányi Gábor;

- Közelkép - Bravúr

Amikor Honthy Hanna megjelent a színpadon, kitört a taps. Még nem szólalt meg, még nem csinált semmit, máris percekig ünnepelték. Igaz, úgy jött be, ahogy csak ő tudott. Ma már nincs ilyen ováció, persze nem is nagyon indokolt, hogy teljesítmény nélkül csak azért tapsoljanak valakit, mert megjött. Ezért is volt meglepő, hogy a Városmajori Szabadtéri Színpad közönsége nagy tapssal fogadta Harsányi Gábort, amikor a Bolha a fülbe című darab szombati bemutatóján belépett.

A francia vígjáték hálás darab, ezért sokszor játszották magyar színházak, télen is, noha azt mondanánk rá, könnyű nyáresti szórakozás. Nem túl nagy kihívás a szereplőknek sem, akik azért jól érezhetik magukat a helyzetkomikumok és a könnyen "fogyasztható" szövegek közepette. Egyetlen alak megformálása jelent nagyobb kihívást a játszónak, a főszereplőé, amely kettős szerep.

A vígjáték egyik kulcsmomentuma ugyanis az, hogy a férj, valamint a nyilvánosház mindenese a megszólalásig hasonlít egymásra, ezért aztán folyton össze is keverik őket. Ezt a két szerepet alakítja bravúrosan Harsányi Gábor. Úgy hozza a két figurát, hogy a néző mindig tudja, éppen melyik van a színpadon, miközben a többi szereplő sosem. Aztán a végefelé már úgy felgyorsulnak az események, hogy Harsányi majdnem össze is találkozik saját magával a színpadon.

De közben sosem esik ki a szerepéből, szavakkal és egy-egy mozdulattal jellemez, ám egyszer sem választja a könnyű utat. Jellemeket formál és nem ripacskodik, pedig a darab és a helyzetei könnyen terelnék ebbe az irányba. A 69 éves Harsányi Gábornak óriási a rutinja, de ami ennél is több: jó színész.

És ezt a Bolha a fülbe minden jelenetében bizonyítja. Amivel példát adhat a színpadra lépő többi szereplőnek is. S ha a belépő tapsot korainak is éreztük, utólag jogosnak bizonyult. Honthy ugyan csak egy volt, de Harsányi is egyedi jelenség.

Bár az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) vezetői azt állították, a feltételezettnél jóval kevesebb dokumentumot tulajdonított el Edward Snowden, tavaly nyár óta még mindig kitart a széleskörű, titkos adatgyűjtést leleplező amerikai informatikus muníciója. Szinte naponta új leleplezések kerülnek nyilvánosságra. A világlapokhoz eljuttatott toxikus információk aggályosak a magánélet védelméhez való jog szempontjából, és ártottak az Egyesült Államok nemzetközi kapcsolatainak. A washingtoni kongresszusban még idén elfogadhatnak egy törvényt, amely jelentősen korlátozná az NSA tevékenységét.