valuta;MasterCard;

2014-07-23 11:59:00

Sok milliárdot hoznak haza a magyarok külföldről

Hétezer forintnyi valuta marad a hazatérő magyar turisták csaknem egyharmadánál. Tízből csupán hatan figyelnek arra, hogy ne váltsanak át a szükségesnél több külföldi készpénzt az utazás előtt. A magyar turisták hét százaléka pedig nagy címletű külhoni bankjegyeket is hazahoz, akár tizenötezer forintnál is nagyobb értékben– derül ki a MasterCard kártyatársaság friss felméréséből.

Az internetes, nem reprezentatív felmérésére beküldött válaszokból kiderül: szinte mindenkinél marad némi aprópénz, miután külföldről hazatér. A megkérdezett magyar utazók 65%-ának pénztárcájában maradt pár száz vagy pár ezer forintnak megfelelő külföldi fém- vagy papírpénz; 28%-uk pedig elmondta, hogy legutóbbi útjáról viszonylag nagy összegű, átlagosan hétezer forintnak megfelelő idegen aprópénzzel vagy bankjeggyel a zsebében tért haza. A válaszadók hét százaléka arról számolt be, hogy legutóbb több mint tizenötezer forintnyi valutát hozott haza külföldről, nagy címletekben.

„Ha az Euromonitor idei utazási felmérését vesszük alapul, amely szerint 2014-ben a magyarok összesen 3,5 millió alkalommal tervezik, hogy külföldre utaznak pihenési céllal, akkor óvatos becslések szerint is elérheti a több milliárd forint értéket (és több tonna súlyt) a magyar turisták által aprópénzben vagy kisebb-nagyobb címletű papírpénzek formájában visszahozott valuta mennyisége. Ez óriási összeg, különösen ha belegondolunk, hogy a külföldi pénzek gyakorta a polcok vagy fiókok mélyén, tárolódobozokban vagy befőttesüvegben végzik, és soha többé nem kerülnek felhasználásra” – mondta Eölyüs Endre, a MasterCard Magyarországért és Szlovéniáért felelős igazgatója.

Annak ellenére, hogy a megkérdezett magyar utazók 97%-a visz magával bankkártyát külföldre, tízből nyolc emberelmondta: minden utazás alkalmával valutát is vált és visz magával, mivel így érzi magát teljes biztonságban. A készpénzhasználat azonban, noha sokan biztonságosnak gondolják, a felmérés résztvevőinek 46%-a szerint problémákat is okozhat, főleg amiatt, hogy sokszor nehéz felismerni az egyes címleteket, így lassabb, körülményesebb,illetve kevésbé biztonságos a fizetés. Továbbá az is előfordulhat, hogy az itthon kiváltott, nagy címletű papírpénzekből bizonyos boltokban nem tudnak visszaadni.

A megkérdezettek 68%-a használta a bankkártyáját külföldön,az esetek többségében vásárlás, ritkábban készpénzfelvétel céljából. Tízből hat válaszadó naponta fizetett külföldön bankkártyával, közülük hárman akár naponta többször is. Továbbra is jelentős azonban azoknak az aránya, akik rendelkeznek ugyan bankkártyával, de azt sem itthon, sem külföldön nem használják szívesen (10%), illetve akik azért nem fizetnek külföldön a kártyájukkal, mert nem ismerik az ezzel kapcsolatos díjakat, vagy azokat a valutaváltásnál és készpénzhasználatnál drágábbnak gondolják (14%).

Fontos, hogy mindenki tudatában legyen annak, a külföldi bankkártyás vásárlások, fizetések az esetek túlnyomó többségében a kártyabirtokosok számára ugyanúgy díjmentesek, mint itthon. Az egyes bankok által külföldi készpénzfelvételkor alkalmazott díjaknak utazás előtt érdemes utánanézni. A szakemberek felhívják az utazók figyelmét, hogy a Magyarországon kibocsátott bankkártyákat, ha rajtuk van a MasterCard® vagy Maestro® embléma, a világ minden olyan ATM készpénzkiadó automatájánál, illetve üzletében, vagy szolgáltatójánál elfogadják, ahol a bejáratnál vagy a pénztárnál fel van tüntetve a kártyatársaság logója.

„Bankkártyával fizetni külföldön is gyorsabb és kényelmesebb, és nem utolsó sorban biztonságosabb is, hiszen amennyiben ellopják vagy elvesztjük valutával teli pénztárcánkat, akkor csak reménykedhetünk, hogy megtaláljuk. A kártyánkat viszont külföldről is bármikor letilthatjuk bankunk éjjel-nappal hívható ügyfélszolgálatán” – hangsúlyozta az igazgató.