Ez a csodareceptje a kínai hatóságoknak, hogy harcoljanak a nyugati ideológia vírusa, valamint a szinte kiirthatatlannak látszó korrupció ellen.
Peking a minap jelentette be, hogy széles körű ideológiai oktatási programot indítanak be az államgépezet tagjai számára, hogy megerősítsék a kommunizmusba vetett hitüket. A Kínai Kommunista Párt szervezési osztálya szerint az országban és külföldön végbe ment mélyre ható társadalmi-gazdasági változások egyre több „eltévelyedést” okoztak a köztisztviselők körében, és ez egy bizonyos „erkölcsi hanyatlással” is járt.
„Azoknak az embereknek, akik Kínát irányítják, meg kell őrizniük marxista meggyőződésüket, hogy ne csábítsák őket a nyugati demokrácia, a polgári társadalom értékei” – állt a pártközleményben.
A Global Times című, angol nyelvű kínai lapban nyilatkozó, névtelenséget kérő politológus professzor szerint azzal egyet lehet érteni, hogy „Kínának saját alapvető értékrendszerét kell kialakítani”, de úgy véli, hogy a jelenlegi problémák nem a nyugat ideológia behatolásának a következménye. A professzor annak a véleményének adott hangot, hogy Kína egyfelől teljesen kinyílt a világ előtt, ami az üzletet és a fogyasztást illeti, de kulturális és ideológiai téren még nem tette meg a szükséges lépéseket. Nyilván az államkapitalizmus és szabad vélemény-nyilvánítás hiánya okozta ellentét vezetett a hatalmi arroganciához, a megállíthatatlan korrupcióhoz.
Bár a kínai értelmiségiek nagy része már jó ideje követel nagyobb vitakészséget a politikai vezetés részéről, hogy rugalmasabban és hatékonyabban nézzenek szembe az ország társadalmi problémáit, július elején a Kínai Társadalomtudományok Akadémiája leszögezte: mind a funkcionáriusok, mind pedig a kutatók esetében alapvető kritériumnak kell lennie az ideológia és a politikai fegyelem.