Bulvár;adó;Oroszország;Gérard Depardieu;

Fotó: Europress Getty Images

- Alaposan megadóztathatják Depardieu-t Oroszországban

Egyre jobban érzékelhetőek az ukrán válság hatásai az orosz gazdaságban. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) előrejelzése szerint idén várhatóan mindössze 0,2 százalékkal gyarapodik az ország gazdasága. A pénzügyi világ emberei is úgy vélik, nem mehetnek tovább a dolgok a régi kerékvágásban. Alekszej Kudrin volt pénzügyminiszter az Itar-Tassz hírügynökségnek elmondta, Oroszországnak nem lenne szabad beavatkoznia Ukrajnában, mert az beláthatatlan következményekkel járna nemcsak a gazdaság, hanem a politika, sőt a hadsereg számára is. Amennyiben tovább növelnék az ország katonai kiadásait, úgy az már az életszínvonalban is érezhetővé válna. Szerinte a bérek 15-20 százaléka is elveszhet. 

Oroszországban már terveket dolgoznak ki arra, hogyan védhetik ki a szigorúbb szankciókat. A „lokalizálás” vált varázsszóvá, vagyis fejleszteni kívánják a hazai ipart, a külföldi cégeket arra serkentik, hogy az országban nyissanak gyárakat. Nagy kérdés azonban, hogy ez a stratégia működőképes lehet-e. Az orosz parlament már szerdán tárgyalt egy úgynevezett szolidaritási adó bevezetéséről. Ennek értelmében 13-ról 30 százalékra emelnék a jövedelemadóját a havi egymillió rubelnél (21 300 euró) többet keresőknek.

Gérard Dépardieu francia színész mindenesetre igencsak pórul járhat. Azért lett orosz állampolgár, s kapott orosz útlevelet, mert hazájában 75 százalékos adóval sújtották az évi egymillió eurónál többet keresőket. Az orosz adózás azonban épp kapóra jött neki. Most azonban ott is a kasszához szólíthatják, igaz így is sokkal jobban jár anyagilag, mintha Franciaországban maradt volna.

Orbán Viktor októberben ellátogat New Yorkba és Los Angelesbe, eredetileg Washingtonba is készült, de a programnak ezt a részét nemrégiben lemondták - értesült a Népszabadság washingtoni forrásokból. A lap szerint az amerikai főváros elkerülésének okai között szerepel, hogy a kormányfőt a Fehér Házban valószínűleg nem fogadták volna és a külügyminisztériumban is csak helyettes államtitkári szinten. A Georgetown Egyetemen tervezett előadás feltételei sem feleltek meg a magyar félnek, az egyetem ugyanis feltételül szabta, hogy az előadás után nyilvános vitát tartsanak - tette hozzá a beszámoló.