devizahitel;ezermilliárd;JPMorgan;

2014-07-26 07:23:00

Ezermilliárd visszajár? - Készülődnek a bankok

A JP Morgan becslése szerint 775 milliárd forintot bukhatnak a bankok a devizahiteles csomag miatt, amennyiben nem sikerül bizonyítaniuk a bíróságokon, hogy egyoldalú kamatemeléseik tisztességesek voltak. A devizahiteleseket mentő törvény ma lépett hatályba, ez rendelkezik a csaknem tízezer devizaperes eljárás felfüggesztéséről is.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 700-900 milliárd forintos becslését pontosítva Szentiványi Nóra, a JP Morgan elemzője úgy véli, 775 milliárd forintos pénzvisszatérítésre számíthatnak a bankoktól a deviza hitelesek, amennyiben a bankoknak nem sikerül bizonyítaniuk igazukat. Mivel ezt döntően tőkeleírás formájában kaphatják meg az ügyfelek, a devizahitelesek tőketartozása 15-20 százalékkal csökkenhet 2014 végére. Az elemző szerint ezt követően, 2015 elejétől valószínűleg több lépcsőben váltják majd át a devizahiteleket forinthitelekre. A piaci árfolyam alatt 5 százalékkal meghúzott kedvezményes árfolyam a bankok bruttó veszteségét 550 millió euróval, egy 10 százalékos pedig 1,1 milliárd euróval (vagyis a két különböző változatban több mint 170-340 milliárd forinttal) növelné - írja a portfolio.hu

Összességében tehát 3 milliárd euró közelébe érhet a bankrendszer vesztesége, ami két és félszerese annak amit a végtörlesztés során elkönyveltek. A bankszektor képes arra, hogy felszívjon ekkora veszteséget, de több bank is tőkeinjekcióra szorulhat - véli az elemző. A bankszektor tőketartaléka 57 százalékkal csökkenhet, tőkeinjekciók nélkül pedig a tőkemegfelelési mutató 12 százalékra eshet. Az MNB a JP Morgan szerint 8-9 milliárd eurónyi összeget tudna felajánlani devizatartalékából, egyrészt 6 milliárd eurónyi anyabanki, továbbá más devizakötelezettségek zárásához. Ezzel a jegybank még kényelmesen megfelelne a devizatartalékra minimumára vonatkozó piaci követelményeknek.

Bár a bankok felhasználnák a rendelkezésre bocsátott devizatartalékok nagy részét, keletkezne némi eurókereslet a részükről a piacon is, de ez a átváltás arányában jóval kisebb lenne, mint a végtörlesztés idején. A bankszektor forintban lévő többletlikviditása viszont jelentősen, 5200 milliárd forintról 1300 milliárdra csökkenne a devizahiteles csomag és a jegybank önfinanszírozási programja következtében. Az MNB 2013. év végi összesítése alapján a lakosság devizában nyilvántartott adósságállománya 4300 milliárd forint volt, és a devizahitel intézménye közvetve 480.000 családot, 1,5 millió embert érint.

A devizahiteleseket mentő törvény ma lép hatályba, amely rendelkezik a csaknem tízezer devizaperes eljárás felfüggesztéséről is. Az Országos Bírói Tanács (OBT) a július 22-i ülésén határozott ezen ügyek soron kívüli felfüggesztéséről is. Az OBT tájékoztatása szerint a bírósági szervezet felkészült, hogy a megfelelő létszámmal kezdjen a a bankok állammal szemben indított pereinek tárgyalásához. Ezt a döntést - írja az OBT - azért kelltt a kivételesen gyorsan meghozni, mert a Kúria jogegységi határozatának érvényre jutásáról soron kívül döntött a jogalkotó, illetve a határozattal elrendelt soronkívüliség a társadalom széles körét érintő ügyekre vonatkozik.

Az OBT döntése így elősegíti, hogy ezekben a devizahitelekkel összefüggő ügyekben egységesen és közel azonos határidőn belül történjen intézkedés, így elkerülhető az állampolgárok bizonytalansága. A felfüggesztett ügyekben pedig a helyben szükséges igazgatási döntések gyorsan és hatékonyan meghozhatók. E hét elején Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a hvg.hu-n megjelent interjúban azt mondta: a devizahitelek forintosításáról szóló jogszabály benyújtása november végén, december elején várható, így a forintosítás 2015-ben történhet meg. Az árfolyamrés tisztességtelensége, valamint - a bírósági ítéletektől függően -, az egyoldalú szerződésmódosítások miatti kártalanítások azonban még az ősszel folytatódnak.