szunniták;szélsőségesek;Iszlám Állam;

- Elegük van a szélsőségesekből

A szunnitáknak is kezd elegük lenni a szélsőséges dzsihadista Iszlám Állam harcosaiból, akik valóságos rémuralmat vezetnek be az általuk elfoglalt területeken, s más szunniták számára vállalhatatlan intézkedéseket hoznak. Ezeken a részeken szigorú muzulmán életvitelre kényszerítik a lakosságot. A keresztényeket elüldözték, a más vallásúak szent helyeit lerombolták, múlt csütörtökön Jónás próféta sírját tették a földdel egyenlővé.

Iraki médiumok közlése szerint besorozzák a 17-37 év közötti férfiakat, néhányukat közülük a szíriai harcmezőre küldik, másokat az iraki kormányerőkkel szembeni harcban vetik be – idézett egy az Iszlám Állam elől elmenekült fiatalt a Basnews nevű kurd médium. Az IS azonban nemcsak a keresztények és a síiták, hanem a szunnita törzsi vezetők ellen is keményen lép fel, akiket szintén „be akarnak állítani a sorba”. A Sumaria News értesülései szerint öt szövetséges szunnita csoportnak ultimátumot adtak: ha 48 órán belül nem hajlandóak tartani magukat az IS parancsaihoz, hagyják el a régiót.

Észak-Irakban helyi milíciák harcolnak a dzsihadistákkal szemben – közölte a tartomány kormányzója, Athil al-Nudzsaifi. Kifejtette, a napokban megaalakítandó nemzeti brigádokkal szállnak szembe a szélsőségesekkel. E brigádokat egy egykori iraki parancsnok irányítja majd. Kérdés, milyen erőt képviselnek ezek a fegyveres csoportok.

Nyugat-Irakban is egyre dühösebbek az IS-re. Al-Anbar tartományból sikerült kiszorítania dzsihadistákat – közölte Ahmed Abu Risa törzsi vezető a Rudav nevű kurd hírportálnak. Közlése szerint az elkövetkező napokban Falludzsát is felszabadítják. Mint mondta, az iraki hadsereggel együtt harcolnak.

Több szunnita törzs ugyanakkor nem akar fellépni az Iszlám Állam ellen attól tartva, hogy azzal Nuri al-Maliki iraki kormányfőt segítenék.

A vagyonelosztás igen egyenlőtlen elosztására mutat rá egy a People’s Daily angol nyelvű napilap által idézett, a Pekingi Egyetem által készített tanulmány. Eszerint a legfelső egy százalék rendelkezik az ország vagyonának egyharmadával. A lakosság legszegényebb 25 százaléka viszont az összvagyon mindössze egyetlen százalékát mondhatja magáénak.