Kína;vagyonelosztás;

- Egyenlőtlen vagyonelosztás Kínában

A vagyonelosztás igen egyenlőtlen elosztására mutat rá egy a People’s Daily angol nyelvű napilap által idézett, a Pekingi Egyetem által készített tanulmány. Eszerint a legfelső egy százalék rendelkezik az ország vagyonának egyharmadával. A lakosság legszegényebb 25 százaléka viszont az összvagyon mindössze egyetlen százalékát mondhatja magáénak.

Az egyenlőtlen vagyonelosztás komoly fejtörést jelent a kommunista pártnak, hiszen egyre nagyobb feszültséghez vezet a lakosság, a különböző társadalmi rétegek körében. Ráadásul szembemegy az állampárt által hangoztatott ideológiával.

A People’s Daily arra a következtetésre jut, hogy az egyenlőtlenség oka: a városi lakosság sokkal jobban keres a vidékieknél. A tanulmány 2012-es adatokra támaszkodik. A társadalmi vagyonelosztást vizsgáló Gini-index Kínában 0,73 százalék, ami sokkal magasabb a kormány által megadott 0,47 százaléknál. (A 0-1 közötti Gini-index egy közgazdasági mérőszám, ami a statisztikai eloszlások egyenlőtlenségeit méri. Leginkább a jövedelem és a vagyon eloszlásának mérésére használják. Corrado Gini olasz közgazdász vezette be. Ha az index nullához közelít, az azt jelenti, hogy a vagyon területi eloszlása egyenletes – írja a Wikipédia.

Három nap után csökkentette a terrorkészültség fokát Norvégia, amelyet csütörtökön azért emelt magas szintre, mert Szíriában harcoló és Norvégiába visszatérő iszlamisták részéről érkező fenyegetésről szerzett bizonyítékot.