Premier League;Real Madrid;átigazolások;Florentino Pérez;Luiz Suarez;

2014-07-30 07:53:00

Millió dolláros "bébik" - átigazolási körkép

A nemzetközi labdarúgó színtérre eddig sem a takarékosság volt a jellemző, az idén nyáron viszont tébolyító összegekért cserélnek klubot játékosok. Minden idők négy legtöbb pénzt megmozgatótranszfere közül kettő a vb után jött létre, és semmi garancia nincs arra, hogy az átigazolási piac augusztus végi zárásáig nem születnek újabb rekordokat hozó ügyletek. Angel di Maríáért és Marco Reusért speciel bankot robbanthatnak a nagyok.

A Barcelona a legutóbbi idényben nem nyert semmit, Lionel Messi önmagához képest visszafogottabb szezont zárt, ami elég volt a klubvezetésnek ahhoz, hogy minden pénzt megmozgasson az angol Premier League gólkirályának, az uruguayiLuizSuáreznek a megszerzéséért. A katalánokat még az sem tántorította el a 81 millió eurós vételár kifizetésétől (24 milliárd forint…), hogy a FIFA négy hónapra mindennemű futballtevékenységtől eltiltotta GiorgioChiellini megharapdálása miatt. 

Besic a legdrágább

A Ferencvárostól az Evertonhoz szerződött MuhamedBesic az 5 millió eurós vételárával a honi labdarúgó NB I. legdrágább játékosává vált - számolt be az nso.hu. Az eddigi rekordot Dzsudzsák Balázs tartotta, aki 2008-ban 2 millió euróért igazolt a Debrecentől a PSV Eindhovenhez. A rangsor harmadik helyén Gera Zoltán 2004-es klubváltása áll: 1,89 millió ellenében hagyta el a Ferencvárost a West Bromwich Albion hívására.

Amikor Florentino Pérez, a Real Madrid elnöke meghallotta, hogy a vb legeredményesebb játékosa, a kolumbiai James Rodríguez arról álmodozik, hogy egyszer majd a királyi gárda színeiben lép kedvenc játékosa, ZinedineZidane nyomdokaiba, gyorsan megkörnyékezte a Monacót, mennyiért hajlandóak megválni a középpályástól, akit a kishercegbeliek a múlt nyáron 45 millióért hoztak el Portóból. 80-ban meg is állapodtak a felek.

Korábban évtizedeket, aztán jó néhány

évet kellett várni egy-egy olyan klubváltásra, amely a minden idők listájának az élmezőnyébe beférhetett. Erre az évre azonban totálisan elszabadultak az árak. Suárez klubváltásánál csupán a két Real-igazolás, Cristiano Ronaldo (Manchester United) és GarethBale (Tottenham) megszerzése volt drágább mulatság. A James-transzfer pedig az örökrangsor negyedik helyére futott be.

Nem tartalékol a Chelsea

Az augusztus 10-én, a Chelsea elleni találkozóval esedékes stadionavatón a londoni együttes első keretének 85 százaléka biztosan pályára lép, így láthatjuk játszani Diego Costát, Fábregást és a többi sztárt is - árulta el Orosz Pál, a Ferencváros vezérigazgatója a Sport TV Mai helyzet című műsorában.

De semmi garancia, hogy szeptemberig nem lesz újabb változás. A katari olajmilliárdokból mesés keleti gazdagságba boruló PSG már a vb előtt 50 milliót leszurkolt a Chelsea-nek a hazai vb-n alaposan leszerepelt David Luizért, s a jelek szerint ezzel még korántsem ürült ki a klubkassza, mivel a Realtól (részint épp James érkezése miatt) elvágyódó Angel di Maríaért is hasonlóan döbbenetes összeget

szándékozik kifizetni. Angliában is bevásárlási láz tombol, a Chelsea mellett az Arsenal, a Liverpool és a nemzetközi porondtól a következő idényben távolmaradó Manchester United kiadása is minden bizonnyal átlépi majd a 100 millió eurót.

José Mourinho a spanyol bajnok Atléticótól szerzett vérbeli támadót (Diego Costa, 38) és balbekket (FilipeLuiz 20), ezen kívül visszavitte Londonba CescFábregast (Barcelona, 33), ArséneWenger szintén a katalánoktól erősített (AlexisSánchez, 38), illetőleg annyira gyöngének ítélte csapata jobb oldalát BakarySagna távozásával, hogy megvette oda a Newcastle jobb oldali védőjátékosát, Debuchy (15), valamint a Southamptonét, Chamberst (20).

A Pool szintén Southampton-futballistákra áldozta a Suárez-ügylet nagyját, három futballistát vett onnan, s ha már így alakult, akkor a Louis van Gaallal új korszakra készülő ManU is kicsipegette a Szentek közül a neki való "ördögöt" (Luke Shaw-ért 37-et perkáltak le). A gárda azonban továbbra is aktív, kéne neki Vidal a Juventusból vagy Reus a Dortmundból, esetleg mindkettő.

Utóbbi elvágyódik a sárga-feketéktől, mivel kupákat szeretne nyerni, és ezt a meggyöngült kerettel nem látja sanszosnak.Mindez annak a jele, hogy a klubfutball szűk elitje és a többiek között mindinkább tágul a gazdasági olló. Az óriásegyesületek mögött ultragazdag befektetők (vállalatok) állnak, de ha mégsem, akkor is olyan gazdálkodást folytatnak, amivel tartják a lépést a katari, amerikai, orosz (etc.) tulajdonosokkal.

A Barcelona - amely egyesületként működik, azaz nincs egyedüli tulajdonosa -, tegnap jelentette be, hogy a májusban véget ért (és egyetlen trófeát sem hozó) idényben rekordnagyságú, 530 millió eurós bevételt könyvelhetett el, s 41 milliós adózás utáni nyereséggel zárt, ami a klub történetének második legsikeresebb eredménye. Javier Faus gazdasági elnök rámutatott, a 2010-ben még 431 milliós tartozással bíró klubnak mostanra "már csak" 287 millió az elmaradása.

A ManU ebben a hónapban jelentette be, hogy 750 milliós, 10 évre szóló szerződést kötött az Adidassal. A Real Madrid pedig az jelezte: a James Rodríguez nevével és 10-es mezszámával ellátott dresszből már a bejelentést követő egy órában eladtak 900 darabot, a nap végére pedig több mint 50 ezret!  Egy nap alatt megtérült a vételára csaknem 8 százaléka. Na, igen, azért ehhez elsősorban kegyetlenül jó futballistának kell lenni...