"Ezek nem kapcsolódnak szorosan a katolikus egyházhoz, ami ma már a számlanyitás alapvető feltétele" - mondta Feyberg. Mint mondta, 200 esetben tett feljelentést, amivel "nem csak barátokra tettem szert". Ugyanakkor elnöksége alatt is megrázták botrányok az IOR-t. Tavaly júniusban tartóztatták le Nunzio Scarano salernói püspököt, a vatikáni vagyonkezelőség tagját pénzmosás, korrupció, csalás vádjával.
Scarano 20 millió eurót próbált Svájcból Olaszországba csempészni ismerősi számára. A pénz repülővel érkezett volna. A szállítást Scarano bizalmasa, egy olasz csendőr, az olasz titkosszolgálat egykori tagja hajtotta volna végre. Ezért 400 ezer eurót kapott volna.
A csendőrt is letartóztatták egy brókerrel együtt. Az IOR vatikáni bank mellett az egyházi ingatlanvagyont ellenőrző Apostoli Szék Vagyonkezelősége (ABC) számít a pápai állam második legfontosabb pénzügyi intézményének.
A botránnyal kapcsolatban von Freyberg elmondta, az ügyről ő is csak az újságokból értesült. De csak azért, mert ABC rendben haladtak a betétek átvizsgálásával, s júniusban még nem tartottak az S betűnél. "Ma már nem is lenne Scarano ügy, hiszen már bezártuk volna a bankszámláját" - mondja a német szakember.
Megkezdődött a vatikáni pénzintézet reformjának második fázisa. Olyan szolgáltatóvá alakítanák át a pénzintézetet, amely elsősorban a szerzetesrendek számára lenne különösen fontos. Új vagyonkezelőt neveznének ki a bank élére, ezt a feladatot azonban von Freyberg már nem kívánta ellátni.
Egyéb okai is lehetnek távozásának: családja Németországban él, így ő csak részmunkaidőben tudott az IOR rendelkezésére állni, most azonban olyan menedzserre van szükség, aki a teljes idejét a pénzintézet ügyeinek szenteli. Ez az egyik magyarázat. Olasz lapok azonban mást sejtenek a háttérben. "Kommunikációs zavarok" merültek fel a Szentszék és a német közgazdász között - írták.
A vatikáni bank tavaly júniusban kinevezett prelátusa, Battista Salvatore Ricca éles hangú levelet intézett a bank elnökéhez.Azzal vádolta, nem avatja be kellőképpen az ügyekbe. A Szentszéknél sokakat sokként ért, hogy az IOR nyeresége a 2012-es 86 millió euróról 2013-ra 2,8 millió euróra csökkent. A drámai visszaesés oka, hogy az IOR 15 millióval támogatta Ettore Bernabei, a közszolgálati rádió és televízió, a RAI volt főigazgatójának filmgyártó cégét, az 1992-ben alapított Lux Vidét.
(Igazi családi vállalkozásról van szó, Ettore Bernabei tiszteletbeli elnöke, lánya, Matilde Bernabei az elnök, fia, Luca Bernabei pedig a filmgyártás igazgatója). A bank emellett további 15 milliót fordított Terni egyházmegyében befektetési ingatlanokra.
Bár a Lux Vide társasággal már 2011-ben megkezdődött az együttműködés, a jelentős összegeket már von Freyberg elnöksége idején utalták át számlájára. Nem lehet véletlen, hogy Salvatore Ricca levele nem sokkal a bíborosi tanács ülése előtt került napvilágra, így készíthették elő von Freyberg menesztését.
Nem tudhatjuk a teljes igazságot, így azt sem, hogy menesztették-e, vagy ő döntött a távozás mellett. Az is kérdés, hogy a pénzügyileg megalapozatlan döntéseket ő hozta-e meg, vagy mások kényszerítették bele a nem éppen irigylésre méltó helyzetbe.
A volt bankelnök mindenesetre úgy véli, a Vatikán megcsappant tartalékait a korábbi rossz döntések magyarázzák. A Bild lapnak elmondta, számos tanácsadói szerződést kötöttek az IOR-ral, amelyeket mind felmondtak. "A kétes befektetések 45 milliós kárt okoztak" - közölte az interjúban.