Pénteken zajlott a Mol és a horvát kormány közötti tárgyalások legújabb, ötödik fordulója, amelynek tétje az volt, hogy az ottani nemzeti olajcégért, az INA-ért küzdő zágrábi kormány kicsavarja-e az irányítást a magyarok kezéből. A tárgyalásokról a Mol közleményt adott ki, ami a horvát kormány szerint hazugság.
A tárgyalásokat a Mol részéről Molnár József, a cég vezérigazgatója és Áldott Zoltán, az INA igazgatótanácsának elnöke vezette. A Mol szerint nem sikerült előrelépni, mert „Ivan Vrdoljak horvát gazdasági miniszter nem közölte a horvát kormány álláspontját az INA felügyelőbizottságának a vállalatirányítási javaslatáról, ahogy azt sem erősítette meg, hogy a horvát kormány valóban előfeltételnek tartja azt, hogy a Mol nem-konszolidáltan tüntesse fel az INA-t pénzügyi jelentéseiben.” A Mol szerint sajnálatos az is, hogy ismét nem sikerült üzleti ügyekről tárgyalni, és hogy a miniszter korábbi, a szabályozási környezet megváltoztatásáról szóló ígéreteivel kapcsolatban sem tett javaslatot.
Hétfőn viszont a Tomislav Cerovec horvát gazdasági minisztérium szóvivője egész egyszerűen hazugságnak nevezte a magyar olajtársaság közleményét. „Amennyiben a Mol nem vonja vissza hamis állításait, Horvátország nyilvánosságra hozza a tárgyalásokról készült hangfelvételt”.
A Vs.hu megkereste a Molt, mit szólnak a horvát vádakhoz, ám csak a hétfői közleményük másolatát juttatták el hozzájuk. Ezek szerint továbbra is kitartanak korábbi álláspontjuk mellett, mely szerint nem derült ki pénteken, mi is a horvát kormány álláspontja az INA irányítását érintő legfontosabb kérdésekben. A közlemény hozzáteszi, hogy a Mol egy felelős, tőzsdén jegyzett nemzetközi cég, mely döntéseit racionálisan, érzelmek nélkül hozza meg. Különösen igaz ez Horvátország esetében, ahol a Mol a második legnagyobb befektető és egyenesen a kormánnyal tárgyal – zárul a közlemény.
Az INA irányításáért már régóta folyik a küzdelem, jelenleg a Mol részesedése 49 százalék, és az irányítási jogok is a magyar vállalatnál vannak. A horvátok szeretnék visszavásárolni olajtársaságukat, míg a Mol nem szívesen adná fel horvátországi érdekeltségeit. Ennek érdekében Zágráb meg is tesz mindent: Ivo Sanader volt horvát miniszterelnököt például nyolc és fél év letöltendő szabadságvesztésre ítélte a bíróság hivatali visszaélés és vesztegetés miatt. A bíróság szerint Hernádi Zsolt 10 millió euró kenőpénzt adott Ivo Sanadernek, hogy a horvát kormány rábólintson az INA eladására. Ezt a vádat azonban mindeddig nem sikerült bizonyítaniuk a horvátoknak.