Bank;Magyar Nemzeti Vagyonkezelő;állam;MKB Bank;bankvásárlás;

2014-08-01 07:23:00

Bankvásárlás költségvetési tartalékból

Az állami tulajdonba kerülő MKB Bank Zrt. tulajdonosa a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. lesz derült ki tegnap. A jegybank üdvözölte a vételt, az erről kiadott közleményükből kiderül, hogy megfelelő intézkedések nyomán rendbehozhatónak vélik a korábbi veszteséges működést. Ez azonban korántsem lesz olcsó mulatság, ugyanis az MNB is belátta: a hitelportfolió minősége, valamint a devizahiteles csomag jövőbeli költségei miatt az államnak várhatóan további tőkeemelést kell végrehajtania 2014 végéig. (A korábbi tulajdonos Bayerische Landesbank is évek óta így tett, a legcsekélyebb eredmény nélkül.)

 Magyar Közlöny csütörtöki számában megjelent kormányhatározatból kiderül, hogy a költségvetésnek nem volt előre betervezett 17 milliárd forintja a bankvásárlásra, ezért a költségvetés tartalékához lesznek kénytelenek hozzányúlni, mégpedig úgy, hogy egy új, az MKB megvásárlásáról szóló sort helyeztek el a költségvetésbe. De nem ám akárhogy, és akárhova: a 2013-asba, amely lezártnak tekinthető. Szakemberek szerint ezt az adminisztratív hibát majd korrigálni kell.

Egy bank működését azonban nemcsak a rövid távú tőkepótlás, hanem a jövőbeli profitabilitás is befolyásolja - írta az MNB közleményében. "Ez főként a menedzsment teljesítményének, a bank üzleti stratégiájának és működési környezetének függvénye. Ha az új tulajdonos az MKB Bankból egy aktív, rossz portfolió-elemeket leválasztó, további ügyfél-akvizícióra képes, univerzális bankot formál, a korábbi veszteséges működés felszámolható (..). Ebben az esetben, a tőkepótlást is figyelembe véve kis mértékű, legfeljebb 100 millió eurós (31 milliárd forintos) értéket képviselhet az MKB."

Arról ma még nincsenek információk, hogy a minden bizonnyal új összetételű igazgatóságban kinek milyen szerepet szánnak. (Az MKB Bank Zrt.-nek jelenleg is magyar elnök-vezérigazgatója van, Sebők András személyében, aki mindössze április óta áll a pénzintézet élén, három helyettese közül azonban kettő külföldi, kérdés, hogy az új állami tulajdonosnak ez ellen lesz-e kifogása.)

Közismert, hogy a Bayern LB-nek az Európai Bizottság döntése alapján 2016 végéig meg kell válnia a magyar leánybankjától. Emiatt a Bayern LB az elmúlt években már többször jelezte a piaci szereplők és a magyar állam számára is az MKB eladási szándékát. A magyar kormány vételi szándékának előfeltételeként szabta meg, hogy a szükséges tőkét a Bayern LB mindenféleképpen biztosítsa. Az MNB számára kiemelten fontos, hogy a pénzügyi rendszer szereplői megfelelő tőkeellátottsággal rendelkezzenek, az MKB tranzakció előtti 270 millió euró összegű feltőkésítése ezt az igényt kielégíti. Mindez nagyban hozzájárulhat a rendezett tulajdonosváltáshoz - idézte fel a jegybank.