szerződések;Demokratikus Koalíció;trafikmutyi;

Varju László a kilométernyi papírhalom mellé adatkezelői „jogosítványt” is kapott FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Dobozokban a trafikmutyi

A Demokratikus Koalíció (DK) pártigazgatója pénteken átvette a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumban a trafikpályázatok során elbírált értékelési lapokat és a települési értékelési jegyzőkönyveket. Arra törekszenek, hogy az adatvédelmi törvény betartásával minél hamarabb nyilvánosságra hozzák azokat. Céljuk, hogy bebizonyítsák, politikai szimpátia alapján osztották el a dohányboltokat. 

Tizennégy méternyi aktahalmazt, mintegy 17600 oldalt tartalmazó tíz nagyobb és közel 160 kisebb dobozt, a trafikpályázatok dokumentációját kapták kézhez hosszú pereskedés után a Demokratikus Koalíció aktivistái tegnap a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) székháza előtt. Varjú László a párt átvételt irányító képviselője az átadási és átvételi jegyzőkönyveket szignálva nyugtázta: a DK egy éves politikai munkájának eredménye a trafikpályázati iratok kiadása.

Mint ismeretes az NFM és a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit (ND) Zrt. a nemzeti dohányboltok 2013. július elsejei indulása óta mindent megtett azért, hogy eltitkolják a pályázati anyagok tartalmát, a pályázatok értékelését, a döntnökök neveit, de még a nyertesek beazonosíthatóságát szolgáló személyi adatokat is. Ennek ellenére a sajtó és civilek segítségével hamar kiderült, hogy a pályázat eredményeként a jól jövedelmező helyeket mindenütt a Fidesz klientúrájába tartozók kapták meg.
Az ország egyik legszégyenteljesebb pályázati kiírásának következményei - melyeket a "trafik-kormány" elkövetett - tízezreket fosztottak meg munkájuktól - közölte Varjú László. A DK mindvégig tiltakozott az ellen, hogy a kormány törvénnyel politikai alapon juttat egyeseket biztos üzleti lehetőséghez és kezdettől fogva követelte a pályázati dokumentumokhoz történő hozzáférést, amit végül bírósági eljárással sikerült elérni -összegezte az idáig vezető utat a pártigazgató. Az NFM ezek után nem tehetett mást, mint kiadta az értékelő lapokat és bírálati jegyzőkönyveket, így nyilvánvalóvá válik, milyen alapon születtek meg a döntések - emelte ki a DK politikusa.

A Demokratikus Koalíció 2014. május 9-én másodfokon jogerősen is megnyerte azt a pert, amelynek ítélete a trafikpályázatok minden lényeges iratának nyilvánosságra hozatalára kötelezi a nemzeti fejlesztési minisztert. A Fővárosi Ítélőtábla szerint a fejlesztési tárcának át kell adnia a koncessziós pályázatokat elbíráló bizottságokban helyet foglaló személyek nevét, az összes pályázati bírálati lapot és értékelési jegyzőkönyvet.

Az erre szabott határidőig, azaz június 25-ig azonban nem kapott a DK semmit, az NFM egy közleményben csupán a bírálóbizottság névsorát tudatta, egyúttal az iratokat csak 25 millió forintos fénymásolási költség ellenében adta volna át a DK-nak.

Az időhúzásra válaszul a DK közérdekű adattal történő visszaélés miatt büntetőfeljelentést tett a minisztérium ellen, aminek meg lett a hatása és tegnap megtörténhetett az irathegy átadása. Mi több a minisztérium lemondott arról a 25 millió forintról, amelyet korábban a másolásért akartak kérni.

A DK törekszik arra, hogy a pályázati jegyzőkönyvek minél hamarabb nyilvánossá váljanak, hogy kielégítsék a közvélemény felfokozott kíváncsiságát. A folyamatot lassítja, hogy dokumentáció tartalmazza a vesztes pályázók személyes adatait is, így az adatvédelmi törvény betartásával kell eljárniuk. Ezt Varjú Lászlónak kell felügyelnie, miután mint a dokumentumok átvevője egyben adatkezelővé is vált. Most a szakértőkön a sor, hogy kiötöljék, hogyan lehet az adatvédelmi törvény betartásával egyben a közérdekűséget is szolgálni. Varjú ígéri, a hétvégén a DK erre megoldást talál, amiről a jövő héten adnak további tájékoztatást.

A képviselő a Népszava érdeklődésére elmondta, hogy az adatvédelmi szakértők véleményezése után három szakértővel megkezdik az pályázati lapok feldolgozását, amely az iratok mennyiségéből kiindulva hosszú időt - akár több hetet is - igénybe vehet majd.

Elsősorban azokat az iratokat tekintik át tüzetesebben, ahol a pályázók 5-10-15 dohánybolt üzemeltetési jogát nyertek el. Véleményük szerint ezt semmi sem indokolhatta, és ezeknél valószínűleg tetten érhető - amire korábban egy volt fideszes képviselő hívta fel a figyelmet - a döntéshozatali előkészítő eljárás pártossága, amikor kifejezetten politikai döntés kellett ahhoz, hogy valaki nyertessé válhasson. Ezáltal kisemmizetté váltak azok, akik korábban ilyen munkát végeztek, illetve azok is, akik jogszerű, szakmailag alapos pályázatot adta be, de "törvényszerűen" vesztettek.

Az iratokban, településenként és a nyertes személyek szerint haladva, keresni fognak minden visszaélésre okot adó információt. Varjú László szerint furcsa például, hogy a Miskolci kórház főigazgatója és családtagjai Miskolcon 15 pályázatot nyertek el, éppen orvosként egy olyan törvény keretében, amelynek célja a nemdohányzók védelme és a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorítása.

A DK-s politikus szerint önmagában a pályázat lebonyolítása megmutatta milyen módon viselkedik ez a kormány, hogyan igyekszik osztogatni saját barátainak. A pályázati iratok következő hetekben történő átvizsgálásától az egyértelműen politikai szándékú döntések feltárását is remélik.

                                      Képviselői pénzről is szó volt...

Az iratok átvételekor a Varjú László újságírói kérdésre saját pénzügyeiről vallott: jogszerűen vette fel azt az 1,4 millió forintot, amelyet azután utalt neki az Országgyűlés, hogy az előző ciklus végén, 2014. május 5-én megszűnt a képviselői mandátuma. A politikus június 30-án azonban megkapta párttársa, az Európai Parlamentbe távozó Molnár Csaba képviselői helyét, így azóta újra képviselő. Többen úgy vélik jogtalanul használta fel végkielégítését. Varjú László elmondta: a pénzből 980 ezer forintot Zugló fideszes polgármesterének, Papcsák Ferencnek fizetett, akivel szemben elveszített egy politikai pert, míg a fennmaradó összeget abban a két hónapban költötte el, amíg nem rendelkezett mandátummal.
Nem rendelkezik arról jogszabály, hogy vissza kellene fizetnie a neki utalt pénzt, szerinte más képviselők is (például Varga Mihály is) voltak hasonló helyzetben, de visszafizetés nem történt, annak ellenére, hogy később állami alkalmazásba kerültek - mondta Varjú László. Arra a kérdésre, hogy erkölcsösnek tartja-e, ha megtartja a pénzt annyit felelt: jogszerűen járt el akkor és annak megfelelően használta fel a pénzt, tehát ez így rendben van.

Egy vele szoros barátságban álló, és így az állami földbérleti pályázatokon bőségesen profitáló, ám megfelelő tapasztalattal nem rendelkező "szakembert" nevezett ki Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter "halgazdálkodás fejlesztéséért felelős" miniszteri megbízottá. Az Együtt-PM szerint a miniszternek a haverok helyzetbe hozása helyett a mezőgazdaság feszítő problémáival, például a földpályázatokon kisemmizett gazdák gondjaival, az importtej-dömpinggel, a lépfenével vagy a leállás küszöbén álló agrár-környezetgazdálkodási programmal kellene foglalkoznia - írta közleményében az ellenzéki párt.