elnök;Grúzia;menedékjog;Szaakasvili;

- Magyarországra menekülne a volt grúz elnök?

Miheil Szaakasvili volt grúz elnök cáfolja, hogy bármely országtól politikai menedékjogot kért volna. A Rustavi-2 tbiliszi tévécsatornának New Yorkból adott szombati interjújában közölte, nincs szükség arra, hogy külföldre távozzon. Úgy véli, közölte, hogy az ellene felhozott vádak "alaptalanok", s a tbiliszi városi bíróság által ellene indított büntetőeljárás nem akadályozza abban, hogy utazgasson a világban. "Nemrégiben jártam Albániában. Jártam Budapesten, barátom, a magyar kormányfő, Orbán Viktor meghívására, s más államokat is készülök felkeresni" - mondta a volt grúz elnök. Szaakasvili úgy vélte, csupán két országot nem kereshet fel: az egyik Grúzia, a másik pedig Oroszország. 

Szaakasvilit a 2007. november 7-i ellenzéki tüntetés szétverésével, egy televízióállomás illegális megszerzésével és egy üzletember vagyonának kisajátításával vádolják. A volt elnök 2013 óta külföldön él. A grúz főügyész arra készül, hogy az Interpolhoz fordul, s nemzetközi körözés kiadását kéri Szaakasvili ellen. Grúziában azonban kétlik, hogy sikerül elérni a volt elnök kiadatását. A grúz sajtó szerint Orbán Viktor jóvoltából kapott menedékjogot Magyarországon Zurab Adeisvili volt grúz igazságügyi miniszter, egyenesen azt írták, hogy a magyar államfő tanácsadójaként dolgozik. Ellene és a volt védelmi miniszter, David Kezerasvili ellen is távollétében indult per Tbilisziben. Kezerasvili jelenleg Franciaországban él. Szaakasvili budapesti látogatásán tárgyalt Orbán Viktorral, s a hírek szerint garanciát kapott arra, hogy menedékjogot kaphat. Ha ez így történik, az ellene folyó pert csak távollétében tudják lefolytatni Tbilisziben.

Folyamatosan zajlik a nagykövetek meghallgatása a Országgyűlés külügyi bizottságában. Az már júliusban eldőlt, hogy az antiszemita kijelentéseiről és írásairól ismert Szentmihályi Szabó Péter a hazai és nemzetközi tiltakozások miatt visszalépett a római nagyköveti kinevezéstől. Az eddigi külképviselet-vezetők "lefejezése" azonban tovább folyik, mintegy húsz nagykövetség élére neveznek ki új vezetőt a nyári szünet „leple alatt”.