Magyarok Világszövetsége;Patrubány Miklós;turul-szobor;pásztói önkormányzat;roma holokauszt emléknap;Sisák Imre;

2014-08-05 07:16:00

Pásztó: Turul-szobor "rohamtempóban"

Turul-szobrot avatott volna a pásztói önkormányzat a Magyarok Világszövetségével, mégpedig a roma holokauszt emléknapján, szombaton, de az esemény, "a Fogadalmi Hely felszentelése", tragikus baleset miatt elmaradt. A helyiek között szóbeszédek keringenek a körülményekről, de úgy tudni, a rendezvényt megtartják, csak "további intézkedésig" halasztották el.

Egy 62 éves szerelő vesztette életét múlt kedden Pásztón, miután felmászott egy villanypóznára, ám - egyelőre tisztázatlan körülmények miatt - lezuhant a magasból és szörnyethalt.

A villanyszerelő a hét végén felavatni, illetve megszentelni tervezett Turul-szobor átadásának előkészületeiben vett részt, és úgy tudni, éppen a madár megvilágításához telepített reflektort akarta beállítani. Azt nem tudni, a villanyszerelő biztosítókötéllel mászott-e fel, nem zárható ki, hogy a meglévő védelem nem volt elégséges.

A roma holokauszt emkéknapjára, múlt szombatra időzített Turul-avatást, pontosabban "a Magyar Összetartozás Fogadalmi Helyének" felavatását elhalasztották. "Az itt felállítandó Turul nemzet-eszménk eredetére fog emlékeztetni, a Kettőskereszt pedig arra, hogy a Magyar Királyság Európa történetében egyedülálló megkülönböztetésként az archiregnum, illetve az apostoli királyság címet érdemelte ki" - olvasható a településszerte elhelyezett plakátokon, amelyeket mostanra fekete színű szalagok borítanak.

A rövid ismertetőből is kiderül, nem csak Turult, nagy Kettőskeresztet is terveztek Kishegyre, a szobornak otthont adó területre. A Pásztó külterületén fekvő hely hányatott sorsú, az önkormányzat korábban szabadidőparkot tervezett oda, de mint forrásunk fogalmazott, nem nagyon fogadta el senki, a helyiek nem örültek ennek az ötletnek.

Arról pedig, hogy végül Turul-szobor kerülhet oda, a lapunknak nyilatkozó helyiek semmit nem hallottak: szinte "rohamtempóban" készült el. A pásztói önkormányzat honlapján előterjesztést találni "a Fogadalmi Terén felállítandó Turul szobor kivitelezésével" kapcsolatban június 20-ról, Sisák Imre független polgármestertől, amelyről hat nappal később a függetlenekből és Fidesz-KDNP-s képviselőkből álló testület döntött is. Vagyis e dokumentum alapján a Turul alig egy hónap alatt készült el.

Vélhetően a helyiek ellenállása is kellett ahhoz, hogy ne turisztikai célokkal hasznosítsák a területet, hanem inkább szakrális helyet "faragjanak" belőle. Ezt támasztja alá, hogy az avatást a Magyarok Világszövetségével (MVSZ) együtt tartották volna, mégpedig Patrubány Miklós elnök fővédnöksége mellett.

Az MVSZ amúgy is különösen erős Pásztón, külön helyi csoportjuk van. A 62 éves férfi, G. János - aki amúgy maga is az MVSZ tagja volt - tragikus haláláról e szervezet is megemlékezett blogján. Azt írták róla: a Pásztói Csoport meghatározó tagja sötétedés után mászott fel a villanypóznára, hogy a világításon "igazítson", amikor leesett és szörnyethalt.

A baleset körülményei kapcsán a helyiek arról is beszélnek, hogy G. Jánost esetleg áramütés is érhette - ezt azonban lapunknak senki nem erősítette meg. Több kérdéssel is Sisák polgármesterhez fordultunk, pontosítaná a találgatásokat. Sisák egyébként alpolgármesterével, Volek Györggyel a Magyar Összetartozás Fogadalmi Helyének Alapítói Körének tagjaiként szerepelnek a plakátokon.

Kértük a véleményüket például arról az értesülésről, amely szerint külön a szobor megvilágításához telepítettek új villanyoszlopot, a helyszínen ugyanis nem volt áram. Érdeklődtünk a Turul felállításának költségeiről is, és arról, mindenképpen felavatnák-e, hiszen az MVSZ szerint csak "további intézkedésig" halasztják el az ünnepséget. A választ várjuk.

Az MVSZ egyébként posztumusz a Magyar Nemzetért Ezüstéremmel tünteti ki a férfit, akit "az MVSZ és a nemzet felemelkedésének ügyén való önkéntes munkálkodásán" ért a halál. Úgy tudni, G. Jánost három nappal balesete után, pénteken eltemették.