MNB;büntetés;pénzintézetek;

- Az MNB megbüntetett 62 pénzügyi szervezetet

Felügyeleti jogköréből kifolyólag MNB újabb 62 pénzügyi szervezetnél tárt fel a fogyasztói díjak és költségek jogszerűtlen emelésére vonatkozó jogszabálysértéseket. A vizsgált pénzügyi szervezetek közül 58 esetében került sor bírság kiszabására, amelynek együttes összege 386,50 millió forint. A MNB újabb pénzügyi szervezeteknél zárta le a korábban megkezdett, számos szervezetre kiterjedő fogyasztóvédelmi vizsgálatot, ami annak feltárását célozta, hogy az érintett piaci szereplők 2012. január 1-je és 2014. április 30-a között az egyoldalú díj-, jutalék-, vagy költségemelések során betartották-e valamennyi vonatkozó, a fogyasztók érdekeit védő jogszabályt.

Korábban a jegybank a jogszerűtlen módosítások miatt már 35 pénzügyi szervezetre összesen közel 1,2 milliárd forint fogyasztóvédelmi bírságot szabott ki 2014 márciusában.

Az első három legnagyobb bírságot a Duna Takarék Bank Zrt.-re (25 milliót), a Buda Regionális Bank Zrt.-re (22,5 milliót) és a Dunakanyar Takarékszövetkezetre (18 milliót) vetették ki. A megállapítások alapján 58 esetben került sor bírság kiszabására, további 4 esetben kötelezéssel zárult az eljárás. A vizsgált intézmények - amennyiben eddig ezt nem tették meg - 2014. szeptember 30-áig kaptak határidőt arra, hogy az érintett fogyasztók számára visszatérítsék a jogtalanul felszámított díjakat. Ennek végrehajtásáról pedig október közepéig kell beszámolniuk a jegybank részére.

Felemás választ adott Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter Szél Bernadettnek, az LMP társelnökének a paksi hitelszerződésről. A tárcavezető szerint ugyanis a tízmilliárd eurós kölcsönről szóló orosz-magyar megállapodás érvényes, de nincs hatályban. Egyelőre ezért nem kell fizetnünk a hitel rendelkezésre tartási díját. Varga Mihály válaszából az viszont nem derül ki, hogy pontosan mikortól, mekkora összeget kell majd fizetnünk az orosz hitelezőnek.