Tudomány;Kína;panama;jégkorszak;áramlatok;

2014-08-07 08:13:00

Miért következett be a jégkorszak?

Az University of London kutatói, úgy tűnik, rájöttek, hogy miért következett be 2,6 millió évvel ezelőtt a jégkorszak planétánk északi féltekéjében.

A kutatás eredményeiről cikk jelent meg a Scientific Reports-ban. A kutatók felfedeztek egy eddig ismeretlen mechanizmust, amely Észak- és Dél-Amerika egyesülésén keresztül megváltoztatta a Csendes-óceán sótartalmát, csökkentette azt. Ez a változás kedvezett a tengeri jég kialakulásának,ami viszont a szélmodellekben okozott változást és az esőzések, a monszunok erősödéséhez vezetett. A páratartalom növekedése miatt gyakoribbak és erősebbek lettek a havazások és a planéta északi féltekéjén nagy jéglemezek keletkeztek. Ezeknek vastagsága helyenként elérte a 3. km-t. A kutatók vizsgálták azokat a porlerakódásokat / vörös anyagot/, amelyek két és fél millió évvel ezelőtt halmozódtak fel Közép-Kína északi részén, a tibeti fennsík közelében.

A kapott adatok lehetővé tették az esőzések és a monszun-hőmérsékletek változásainak megállapítását.

„A jegesedés okairól eddig a tudósok még vitatkoztak. A mi eredményeink azt sugallják, hogy jelentős kapcsolat van a jégréteg vastagodása, a panamai vízi átjáró összezárulása és a monszunok között. Ez új elméletet ad a jégkorszak eredetére”  -mondták a kutatók.