Az IS erői mintegy félóra járásra közelítették meg az iraki kurd fővárost, ahol jelentős amerikai olajérdekeltségek is találhatók. Ez az első alkalom az amerikai fegyveres erők iraki kivonulás óta, hogy az Egyesült Államok katonai csapást hajt végre Irakban.
Az amerikai elnök korlátozott légicsapásokat hagyott jóvá, az Irak kurd területein fenyegető népirtás megakadályozására. Mint közölte, az amerikaiak fellépnek abban az esetben is, ha az IS az irbili amerikai érdekeltségeket vagy Bagdadot támadja. Obama bejelentette azt is, hogy az amerikai légierő élelmet és ivóvizet dobott le az szunnita dzsihadisták elől menekülni kényszerült, a Szindzsár hegyen rekedt ezidek (jazidi) menekülteknek. A kurd területekről több mint 200 ezer keresztény menekült el a dzsihadisták előretörése miatt.
Az Egyesült Államok nem tud és nem is akar beavatkozni minden esetben, ha a világon valahol válság tör ki - mondta Obama. Washington azonban nem fordulhat el, ha szörnyű erőszakot lát, ha egy potenciális népirtást kell megakadályozni, közölte az elnök. Obama azt is világossá tette, hogy amerikai szárazföldi erőket nem küldenek Irakba. „Főparancsnokként nem hagyom, hogy belerángassanak bennünket egy újabb háborúba” – mondta Obama. Az amerikai elnök hivatalba lépésekor meghirdetett legfontosabb célja az elődje által kezdett két háború, az iraki és az afganisztáni lezárása volt.
A korlátozott amerikai légicsapások az IS (korábban ISIS) dzsihadistáit célozzák. Amerika fellép, ha a szélsőséges szunniták konvojai megindulnak Irbil felé, illetve ha Irak fővárosát, Bagdadot fenyegetik. Csütörtökön egy C-17-es és két C-130-as szállítógépről dobtak le élelmet és ivóvizet, a szállítmányokat F-18-as harci gépek biztosították.