Miskolc;kilakoltatás;dózerolás;nyomornegyed;

2014-08-09 07:12:00

Kiköltöztetés után dózerolás

Megkezdték az első miskolci nyomornegyed ledózerolását tegnap Miskolcon, a Martin városrészben, miután kedden, a számozott utcákból költöztették ki az első lakókat.

Vélhetően a polgármesteri hivatal hátsó bejáratát használhatja Miskolcon Kriza Ákos fideszes polgármester, ne kelljen találkoznia az ott sátrazó demonstrálókkal - lapunknak a jelenlévő tüntetők legalábbis ezzel magyarázták, hogy nem találkoztak még a városvezetővel, holott szerda óta posztolnak az önkormányzati hivatal előtt.

Kriza Ákos polgármester (Fidesz-KDNP) sajtótájékoztatót is tartott tegnap a városban azután, hogy Miskolc Martin-kertvárosi városrészében elkezdtek ledózerolni egy tízlakásos Dráva utcai társasházat, de a demonstrálókat nem látogatta meg. A tüntetők szerint a dózerolás nincs összefüggésben a kedden a számozott utcákban történt kilakoltatásokkal. A valamikori társasházból nyolc önkormányzati lakást már korábban kiüríttek, egy lakást végrehajtással megvásárolt a város, egy családdal azonban még nem tudott megállapodni az önkormányzat, ők még maradtak, lényegében körbe bontották őket.

Kriza Ákos a bontás helyszínén emlékeztetett arra, hogy 35 ezer miskolci nevével, aláírásával állt ki az önkormányzat nyomortelep-felszámolási programja mellett, ezen gettószerű terület felszámolása után "megyünk tovább, természetesen az ott élőkkel, családokkal egyeztetünk sorsukról és a bontásról egyaránt". Hozzátette: elkötelezettek a működő jogrend és a város nyomortelepeinek felszámolása mellett, ebben a küzdelemben nincs visszaút, sosem fognak azoknak a pártjára állni, akik nem tartják be a jogszabályokat, és hosszú évek óta nem fizetik a bérleti és közüzemi díjakat. Elmondta azt is, hogy a Dráva utcai házakban élőkkel egyenként egyeztetettek, ők más lakásokba költöztek. A miskolci önkormányzat határozott szándéka, hogy a jogszabályokat betartva jár el, a nyomortelepek felszámolását a szociális érzékenység figyelembe vételével viszi végbe, senki sem kerülhet létbizonytalanságba - tette hozzá a polgármester, megjegyezve, hogy a most ledózerolt épület helyén vélhetően egy kisebb városközpontot alakítanak ki. A környéken élők közül többen végignézték a munkát, ők örömmel fogadták az évek óta üresen álló romos épületek bontását. Az MTI tudósítójának azt mondták, a háznál kosz és bűz volt, és patkányok éltek az épületben.

Mindeközben tovább tart Miskolcon a romák demonstrációja, sátraik jelenleg is ott állnak a Városházával szemközti téren, valamint az úgynevezett számozott utcákban, ahonnan a héten bírósági végrehajtást követően egy egyedülálló nőt és egy családod költöztettek ki. A városvezetőnek éppenséggel tehát lehetett volna oka a demonstrálóknál megjelenni, hiszen korábban levélben is megkereste a Miskolci Cigány Nemzetiségi Önkormányzat: válasz nélkül maradtak - miközben ugyancsak levelet írtak Orbán Viktor miniszterelnöknek, még június végén, kérve, hogy segítsen megoldani a közeledő kilakoltatások miatt kialakult "egyre kritikusabb válsághelyzetet". Mint megtudtuk: a kormányfő a napokban válaszolt is, tudatva a nemzetiségi önkormányzattal, hogy kérésüket az erőforrás miniszter Balog Zoltánnak továbbította.

"Ez jó hír, de elég furcsán működhet a helyi kommunikáció, ha egy levelet Orbán Viktor előbb kap meg és előbb válaszol rá, mint az érintett város vezetője" - mondta lapunknak Dancs Mihály. A Roma Polgárjogi Mozgalom megyei elnöke szerint azonban ez is azt mutatja, hogy igenis kormányzati beavatkozásra van szükség az ügyben. Dancs beszámolt arról is: három szélsőjobbos is megjelent kora délután a tüntetőknél, az egyikük leköpte az egyik demonstráló sátrát. Rendőrök azonban folyamatosan jelen vannak szerda óta, 24 órában, igaz, Dancs tájékoztatása szerint csak egyetlen kocsival. A szélsőjobbos provokátorokat a rendőrség igazoltatta.

A helyszínre folyamatosan érkeznek a támogató aktivisták: romák és nem romák vegyesen. "Van, aki üditőt hoz, van, aki kávét, vagy egy kis harapnivalót, szolidárisak az emberek" - mondta Dancs, aki szerint Budapestről, Székesfehérvárról, Borsod megye több területéről érkeznek, és Miskolcról is egyre többen, ma Kecskemétről várnak újabb segítőket.