David Leonardt újságíró, a cikk szerzője abból a feltételezésből indul ki, hogy a fiatal generációkat elsősorban azok a politikai események befolyásolják, amelyekkel életükben először találkoznak. A Roosevelt-, a Truman- és a Kennedy éra alatt felnőtt nemzedék többsége demokrata volt. A hatvanas évek kontesztálói hűek maradtak a liberális értékekhez. A következő generáció azonban minden további nélkül támogatta Ronald Reagant. Látható, hogy az első élményeknek tartós hatásuk van a politikai hovatartozásra és konzervatív szimpátiák kialakulhatnak fiatal korban is.
Ebből az elemzésből kiindulva, amely egyébként, egybehangzik több akadémiai tanulmánnyal is, Leonardt úgy látja, hogy pillanatnyilag a demokratáknak van politikai előnyük, mert az évezred elején választóvá vált generáció, úgy tűnik, azonosul velük. Támogatják a homoszexuálisok közötti házasságot,a marihuána legalizálását, a fegyver-eladások korlátozását, a klímaváltozás megfékezéséért folytatott harcot és a gazdasági egyenlőtlenségek csökkentését. Ez a csoport, úgy tűnik, elveszett a Republikánus Párt számára, mert ennek a generációnak a zöme nem fordul feléje.
A most felnövő generáció esetében azonban megfordul a kocka. Akik, például, 1998-ban születtek, 2016-os elnökválasztáson a legfiatalabb választók lesznek. Nekik nincsenek emlékeik a George W. Bush-éráról, ezért nem hajlamosak a jelen minden problémáját neki tulajdonítani, megélték viszont Barack Obama elnöklését, amelyhez kezdetben nagy reményeket fűztek, de az apránként bekövetkező csalódásokat is. Megismerték a fékezett gazdaságot egy olyan kormánnyal, amely igazából képtelen újraindítani azt. Így kevesebb bizalmuk van azokhoz az értékekhez,amelyek az előző generációt inspirálják Ez az új generáció, tehát, valószínűleg, a konzervatívokra szavaz és ez megváltoztathatja az USA egész politikai panorámáját a következő tíz évben.