MSZP;kormány;E.ON;energetika;nemzeti vagyon;gázüzletág;

2014-08-15 07:20:00

Hatszázmilliárdot "égettek el"

Magyarázkodásra kényszerült a nemzeti fejlesztési tárca a hatalmas ráfizetéssel járó E.ON gázüzletág visszavásárlása miatt. Szakértők azonban a nemzeti vagyon elherdálása súlyos esetének tekintik az ügyet. Az MSZP szerint beigazolódott az a korábbi gyanújuk arról, hogy Orbán Viktor miniszterelnök egy olyan szándéknyilatkozatot írt alá az E.ON vezetőivel, amely konkrét összegeket és ütemtervet tartalmazott, de a gáztározókra vonatkozó adatokat csak a vásárlás után ismerheti meg a kormány.

Az E.ON gázüzletág visszavásárlása nemzetstratégiai érdek, a magyar emberek szociális és energiabiztonságát szolgálja, a sikeres tranzakciónak köszönhetően a kormánynak érdemi beleszólása lehet a magyar lakosság gázellátását érintő kérdésekbe, a közép- és hosszú távú gázárak alakulásába - közölte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) tegnap. A minisztérium arra reagált, hogy az Átlátszó.hu szerdán írt arról: akár 600 milliárd forint veszteséget okozhat az E.ON földgáz-nagykereskedő ás tároló cégeinek a megvásárlása az államnak. A cikk szerint az E.ON földgáz-nagykereskedő és a földgáztározók megvásárlásáról döntő dokumentumok - amelyek kiadására bíróság kötelezte a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőt - a legnagyobb kockázatként a földgáz-nagykereskedő take-or-pay kötelezettségét említik, amely azt jelenti, hogy az orosz Gazprommal fennálló hosszú távú földgáz-nagykereskedői szerződés alapján egy előre meghatározott mennyiségű földgázt akkor is ki kell fizetnie a magyarországi nagykereskedőnek, ha egyébként azt nem tudja értékesíteni - írta a portál.

Az NFM írásos válasza szerint az energiapiac terén sem megengedhető, hogy Magyarország külföldi érdekeknek legyen kiszolgáltatva. A korábbi felelőtlen gyakorlattal szemben a jelenlegi kormány a nemzeti vagyon gyarapítása és a magyar családok ellátásbiztonsága szempontjából stratégiai fontosságú vagyonelemek visszaszerzése mellett kötelezte el magát. Hasonlóan érvet tegnapi közleményében a Fidesz is.

Szakértők szerint mind a kormánypárt, mind az NFM érvelése hamis. Egyrészt azért, mert mindkettő a az ügylet szükségességét hangsúlyozza, míg a bírálók a vételár nagyságát és az üzletkötés módját kifogásolják. Másrészt, - állítják a szakemberek - a cégfelvásárlás nem növelte az ellátásbiztonságot, mivel a gáztárolókat tavaly szinte üresen vette át a kormány, és azóta sem töltötte fel azokat. A hazai gázárakba pedig törvényalkotóként és a piacot felügyelő hatóság irányítójaként mindig is döntő szava volt a kormányzatnak. Így teljesen felesleges volt tulajdonosként megjelennie a kabinetnek a gázpiacon. Vagyis a vétel semmiben sem segítette a rezsicsökkentést és a jövőben sem fogja. Ellenkezőleg, ma már a gázbeszerzés és a tárolók üzemeltetésének a költségei is a kormányt - az adófizetők zsebét - terhelik, nem korábbi német tulajdonosokét, ami a magyar társadalomnak plusz kiadást jelent - vélik hozzáértők. Hozzátéve: az országban lévő tároló kapacitás attól egyetlen köbméterrel sem növekedett, hogy a létesítmények állami kézbe kerültek. Míg a korábbi német tulajdonos az elmúlt évek alatt a saját költségén évről-évre bővítette a létesítmények befogadóképességét.

Az MSZP szerint Orbán Viktor miniszterelnök "lebukott", hiszen a napokban nyilvánosságra került dokumentumokból kiderült, hogy "közel 600 milliárd forintot égetett el" az E.ON gáztározóinak megvásárlásával. Tóth Bertalan, az MSZP-frakcióvezető-helyettese azt mondta, beigazolódott korábbi gyanújuk arról, hogy a miniszterelnök egy olyan szándéknyilatkozatot írt alá az E.ON vezetőivel, amely konkrét összegeket és ütemtervet tartalmazott, de a gáztározókra vonatkozó adatokat csak a vásárlás után ismerheti meg a kormány. Tóth Bertalan szerint beigazolódott az is, hogy a villamosművek a piaci árnál magasabban vásárolta meg az E.ON gáztározóit. Az MSZP ezért annak kivizsgálását kéri Seszták Miklós nemzeti fejlesztési minisztertől, hogy az elmúlt évben mennyi pénzébe került az adófizetőknek az ügylet, továbbá tervez-e felelősségre vonást a villamosműveknél és a vagyonkezelőnél.

Hűtlen kezelés gyanújával a Demokratikus Koalíció (DK) is feljelentést tesz az E.ON gázüzletágának megvásárlása miatt - közölte Varju László a párt országgyűlési képviselője, a DK elnökségi tagja.A hanyag döntéssel szavai szerint több száz milliárd forintos kár keletkezett, amiért azoknak akik a döntést meghozták, felelniük kell. Varju László emlékeztetett arra, hogy a DK már a gáztározók visszavásárlásának időszakában jelezte, hogy a szerződés megkötését alapvetően kifogásolja, mert az százmilliárdos nagyságrendű kárt okozhat az országnak. A napokban egy peres eljárás kapcsán nyilvánosságra került hivatalos dokumentumok alapján elmondató, hogy a kár mértékét akkor alábecsülték, hiszen az a 600 milliárd forintot is elérheti - mondta.

A DK elnökségi tagja felhívta a figyelmet arra is: az állam vezetékhasználati jogokat adott át magántársaságoknak, amelynek szavai az lett az eredménye, hogy az olcsóbban beszerezhető gázból keletkezett nyereséget magánszemélyeknek, illetve offshore-cégeknek engedte át, így ez a három elem együtt, szerinte közel ezer milliárd forint értékű kárt okozott. A politikus szavai szerint bármennyire is titkolja a részleteket (például az értékbecslést, a szerződés előkészítése során keletkezett szakmai anyagokat ) az állam, nem lehet a dolgot másképp kezelni, mint egy olyan esetet ahol nyilvánvaló károkozás történt, a károkozásnak pedig vannak felelősei, akiket el kell számoltatni. Ezért teszi meg szavai szerint a DK a szükséges jogi lépéseket.

                                                   Magyarázkodik az MVM

Lényegesen jobban áll a hazai földgáztárolók téli időszakra való feltöltése, mint tavaly; az egy évvel korábbit 16 százalékkal meghaladó, összesen több mint három milliárd köbméter betárolt földgáz áll rendelkezésre - tájékoztatott az MVM Csoport tegnap.
A beszámoló azonban arról már nem szól, hogy a tavalyi rekord alacsony szintű betárolt mennyiséghez képest nem kunszt a 16 százalékos többlet. Emellett a nemzetközi adatokból kiderült, hogy a magyar gáztárolók félig sincsenek tele, míg a térség országainak a tároló egységei már 70-80 százalékig feltöltött állapotban vannak. A betöltési idénynek ugyanis néhány héten belül vége lesz, miután kezdődik az őszi előfűtési szezon. Emellett a tárolók roham tempóban történő telepumpálását az is sürgeti, hogy Ukrajna a napokban döntött a területén áthaladó, Magyarországot is ellátó gázcsapok lehetséges elzárásáról.