Németország;gazdasági válság;lassulás;

Aggasztó a német gazdaság lassulása

A német gazdaság teljesítményének második negyedévi visszaesését valószínűleg átmeneti tényezők okozták, és a harmadik negyedévben Németország várhatóan visszatér a növekedési pályára, egyértelmű azonban az is, hogy a német gazdaság növekedése már tetőzött, és megvan a kockázata a meredek lassulásnak - vélekedtek csütörtöki helyzetértékeléseikben londoni pénzügyi elemzők.

Jennifer McKeown, az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics európai gazdaságokkal foglalkozó főközgazdásza hangsúlyozta, hogy a negyedéves összevetésben számolt 0,2 százalékos visszaesés 2012 negyedik negyedéve óta az első negatív német GDP-adat. Az elemző szerint a visszaesés komoly csapás azokra a korábbi reményekre, hogy az erőteljes német gazdasági teljesítmény érdemi növekedést eredményez az euróövezet egészében.
A német gazdaság tűnt a valutauniós térség egyetlen reményének, tekintettel arra, hogy az európeriféria még mindig a versenyképesség helyreállításával bajlódik, Franciaország és Olaszország pedig szerkezeti gyengeségekkel küszködik - fogalmaz tanulmányában a Capital Economics vezető londoni elemzője.

A szakértő szerint ugyanakkor megalapozottan feltételezhető, hogy a második negyedévi német visszaesés nem egy újabb recesszió kezdete. A negatív GDP-adat részben az igen erős, negyedéves összevetésben 0,7 százalékos idei első negyedévi német növekedés visszacsapódó ingahatása, emellett a szokatlanul enyhe első negyedévi időjárás miatt sok német ipari és építőipari vállalat előrehozta későbbre tervezett termelését. A havi adatokból kiszámítható, hogy ez a két szektor 0,7 százalékpontnyi mértékben felelős az első és a második negyedév teljesítménye közötti 0,9 százalékpontos visszaesésért.
Jennifer McKeown szerint azonban mindezek ellenére is van ok az aggodalomra. A Capital Economics vezető londoni közgazdásza hangsúlyozta, hogy jóllehet az üzleti felmérések nem utalnak recesszióra, azonban csaknem teljesen egyértelműen azt jelzik, hogy a német gazdaság fellendülése az idei év eleje táján tetőzött.

Ez komoly csalódás, tekintettel arra, hogy a német gazdaság mindössze négy egymást követő negyedévben produkált pozitív GDP-adatokat, és ez aligha volt elégséges a gazdaságban meglévő kapacitásfeleslegek ledolgozásához. Ezt jelzi az is, hogy a munkanélküliek száma az elmúlt három hónapból kettőben növekedett.
Az ukrán válságnak csekélyek az átszűrődő hatásai, azonban az ezzel kapcsolatos aggályok is önmegvalósítónak bizonyulhatnak.

Mindezek alapján a Capital Economics az eddigi 2 százalékról 1,5 százalékra rontotta a német gazdaság idei egész évi növekedési ütemére adott előrejelzését - közölte Jennifer McKeown.

A ház európai főközgazdásza szerint a cég jövőre továbbra is 2 százalékos, 2016-ban pedig 2,5 százalékos növekedést vár a német gazdaságban, ám véleménye szerint ez sem lesz elégséges az euróövezet markáns ütemű kilábalásának elősegítéséhez vagy a deflációs veszély elhárításához. A német gazdaság kilátásait terhelő, lefelé ható kockázatok ráadásul növekszenek - vélekedett csütörtöki elemzésében a Capital Economics vezető elemzője.

Egy másik tekintélyes londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) közgazdászainak csütörtöki értékelése szerint az euróövezet legnagyobb gazdaságainak "siralmas" második negyedévi teljesítménye nyomán az eurójegybanknak (EKB) most már le kell küzdenie a mennyiségi enyhítéssel szembeni "allergiáját".
A kiábrándító második negyedévi adatok két hónappal követik az EKB által bejelentett gazdaságélénkítő és deflációellenes intézkedéscsomagot, amely nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket - hangsúlyozzák a CEBR elemzői.

A ház szerint ez fokozza az eurójegybankra nehezedő nyomást a teljes körű mennyiségi enyhítési ciklus elkezdése végett.
A kockázatok ugyanis lefelé hatnak: az orosz-ukrán válság keltette geopolitikai feszültség jelentős bizonytalanságot okozott a német vállalati szektorban, rontva az üzleti bizalmat és a beruházási kilátásokat.
A CEBR mindent egybevetve alig 0,7 százalékos idei egész évi növekedést vár az euróövezetben, de véleménye szerint ez is attól függ, hogy az EKB megteszi-e a szükséges lépéseket.