Kihívást jelentett a tömeg kezelése
Miután idén a korábbinál is többen voltak a fesztiválon, ezért a legnagyobb kihívást a tömeg kezelése jelentette - mondta Lasz György, a Sziget biztonsági főnöke. Az A38 színpadnál a Sziget egy hete alatt többször is sérülésekkel is járó komoly tumultus alakult ki, és a Nagyszínpadnál majdnem minden nap "terelni kellett a tömeget", olyan sokan voltak kíváncsiak a produkciókra.
Az elmúlt években a napi 60-70 ezres látogatószám volt a normális, míg idén naponta 70-80 ezren voltak a fesztiválon. Mindezek ellenére a bűncselekmények száma folyamatosan csökkent - mondta. A vagyon elleni bűncselekmények száma például jelentősen csökkent a biztonsági főnök szerint.
Míg az elmúlt években ez elérhette a több százat is, idén például sátorfosztogatás csak 22 esetben fordult elő. Ennek az lehet az az egyik oka, hogy mostanra már nagyon sokan használják az értékmegőrzőket, illetve több zárt kemping is rendelkezésre áll - fűzte hozzá. Hasonlóan elenyésző volt idén a verekedések, vagy erőszakos cselekmények száma, csak néhányszor kellett a biztonsági szolgálatnak emiatt intézkednie, és senki nem sérült meg súlyosan.
Lasz György elmondta azt is, hogy az idei fesztiválon 1200-an dolgoztak a biztonság fenntartásán, voltak köztük őrző-védők, az akciócsoport, illetve a hajós és a motoros szolgálat tagjai, valamint tömegirányítók.
Folyamatos ellenőrzések
A NAV pénzügyőrei folyamatosan ellenőrizték a "Fesztiválköztársaságot". Az egyik eladónál 116 "Star Wars" mintájú, védjegyoltalom alatt álló ruhaneműt találtak 200 ezer forint értékben. A pénzügyőrök szerzői joghoz kapcsolódó jogok megsértése miatt büntetőfeljelentést tettek.
Mintegy 40 embert fogtak el a fesztivál helyszínén, nagyrészt kábítószerrel való visszaélés miatt. Az elfogottak között volt egy drogkereskedő, egy körözött ember, továbbá sikerült előállítaniuk sátortolvajokat is. Az előző év adataival összehasonlítva az elfogások száma jelentősen emelkedett, hiszen héttel több, kábítószerrel vagy lopással összefüggő eset volt a Szigeten.
A vendéglátóipari egységeket is folyamatosan vizsgálták ellenőrök próbavásárlásokkal. A hatóság munkatársai éjjel-nappal dolgoztak, ellenőrizték a nyugtaadást, a mennyiséget, az árfelszámítást és a vásárlók tájékoztatását. Egyes egységeknél pótolható kisebb hiányosságok fordultak elő, jellemzően az árak vagy az üzemeltető adatainak feltüntetésével kapcsolatban.
A fogyasztóvédelem ellenőrizte a mutatványos berendezések biztonságos üzemeltetését és megfelelő dokumentációját is. Emellett a hatóság a fiatalkorúakat védő jogszabályok betartását is ellenőrizte, fiatalkorú próbavásárlók bevonásával.