Tanfelügyeleti és pedagógusminősítési szakértőnek az a pedagógus jelentkezhetett, aki rendelkezett legalább 14 év pedagógus-munkakörben szerzett köznevelési vagy a felsőoktatásban a pedagógusképzésben oktatói munkakörben szerzett tapasztalattal.
Rendelkeznie kellett továbbá legalább 5 éves tapasztalattal is abban az intézménytípusban, melyben szakértői tevékenységet szeretne folytatni. Szükséges a pedagógus-szakvizsga vagy azzal egyenértékű végzettség is, jelenleg pedig pedagógus, pedagógiai szakértő vagy előadó munkakörben foglalkoztatott. A jövendő tanfelügyelők a sikeres próbaminősítés után január 1-től (a nagyobb jövedelemmel is járó) mesterpedagógus fokozatba nyernek besorolást.
A felügyelők feladatai közé tartozik majd, hogy átnézzék a pedagógiai dokumentumokat, órákat látogassanak, és interjút készítsenek az intézményvezetővel, illetve a tanárokkal is. A tanfelügyelők érkezése előtt 15 nappal az intézményvezetőnek el kell küldenie az érintett pedagógusok órarendjét a kormányhivatalnak, az óralátogatás előtt pedig két nappal felveszik a kapcsolatot az igazgatóval.