nacionalizmus;ukrán válság;EBESZ főtitkár;

2014-08-25 20:42:00

Az agresszív nacionalizmustól óvott az EBESZ főtitkára

Az ukrajnai konfliktus politikai rendezését szorgalmazta és az agresszív nacionalizmustól óvott Európában az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) főtitkára az APA osztrák hírügynökségnek adott hétfői interjújában.

Jelenleg az ukrán helyzet megoldása az elsődleges az EBESZ-ben - jelentette ki Lamberto Zannier. Úgy vélte, Oroszország nem érdekelt abban, hogy szomszédságában a konfliktus okozta instabilitást fenntartsa. Zannier úgy vélekedett, fegyveres úton nem lehet megoldani a konfliktust. Kiemelt, hogy fel kell gyorsítani a politikai erőfeszítéseket. Üdvözölte az Ukrajna, Oroszország és az EBESZ között létrejött háromoldalú minszki találkozót, amelyen a kelet-ukrajnai szeparatisták vezetője is részt vett. Olyan megoldásra van szükség, amelyet minden oldal elfogad - hangsúlyozta a főtitkár. Kiemelte: az ukrajnai EBESZ-misszió sikere szempontjából fontos, hogy az EBESZ a lázadó erőkkel is tudjon kapcsolatot tartani.

Zannier kijelentette, hogy az "agresszív nacionalizmus" nem csak Oroszországban és Ukrajnában, hanem Nyugat-Európában is megfigyelhető. Kijelentette: ez a fajta növeli a konfliktusok veszélyét. Olyan társadalmak, amelyeket több etnikum alkot, az intolerancia problémájával szembesülnek - mondta. Úgy fogalmazott, szintén "kissé különös", ha az EBESZ-nek olyan országokban kell fellépnie, mint az EU-tag Magyarország. Hozzátette: úgy tűnik, a demokratikus mérce az EU-tagság létrejöttével már egyáltalán nem olyan magas, mint a csatlakozási folyamat során.

Törökországot említve elmondta: ott is összetett a helyzet. Az isztambuli, Takszim téri tüntetések leverését bírálta az EBESZ, ugyanakkor Törökország nagyon aktív tagja a nemzetközi szervezetnek. Példaként említette, hogy az ukrajnai megfigyelő misszió vezetője is török nemzetiségű. Arra a kérdésre, hogy az EBESZ elég erős szervezet-e, hogy megfeleljen mindezen kihívásoknak, a főtitkár elmondta: az EBESZ hallatja hangját, ezzel fel tudja kelteni a figyelmet és nyilvános vitákat tud generálni. "Mi nem tudjuk rákényszeríteni országokra a változást. Szelíd biztonsági szervezet vagyunk, nem várhatja el tőlünk senki, hogy gumibotokkal futkossunk" - mondta Zannier.