Bajor Imre;Bors;Vargha Zoltán;Dr. Vargha Metodika Tudományos Intézet Kft.;Magyar Természetgyógyászok Szövetsége;Nádas Gábor;

2014-08-27 07:18:00

Álorvosok csapdájában - Könnyen beszerezhető az áldiploma

Évek óta tudják a hatóságok, hogy orvosi diploma nélkül "gyógyít" az a Vargha Zoltán, aki halála előtt Bajor Imrét is "kezelte". Az intézmény vezetője perrel fenyegeti a sajtót. Az álorvosok rendre felbukkannak a híradásokban általában akkor, ha haláleset kapcsán kerülnek reflektorfénybe.

Perrel fenyegetőzik a "Dr. Vargha Metodika Tudományos Intézet Kft." vezetője, akiről a sajtó megírta, hogy a nagybeteg Bajor Imrét "kezelte", és arra is célzott, hogy ciánnal próbálta gyógyítani a művészt. Vargha a Borsnak cáfolta mindezt. Mint fogalmazott "Agyrém, hogy engem vádolnak azzal, én ciánoztam Imrét! Felháborító! Mi fél évvel hosszabbítottuk meg az életét. (…)

A természetgyógyászok állásfoglalása
Számos olyan jelzés futott be az MTSz-hez, hogy néhány természetgyógyász a nevében doktori címnek látszó titulust használ. Megjelentek olyanok, akik a nevük előtt egy apró vonással, azaz aposztroffal doktor ('Dr.) titulust tüntetnek fel. (…) Az elmúlt egy évben három rendőrségi megkeresés is érkezett a szövetséghez az "idézőjeles doktorokkal" kapcsolatosan.(…) Az MTSz elnöksége köteles jelenteni a tudomására jutott áldoktori címet használó személyeket az illetékes rendőri, ügyészi, valamint egészségügyi szerveknek.

Imrét egyébként nem a rák vitte el, hanem a szíve, mert nem bírta a morfiumot, amit adagoltak neki. (…) Perelni fogok a gyógyulni vágyók érdekében, hiszen írók, énekesek, művészek, sportolók legkiválóbbjainak is mi adtuk vissza alkotókészségüket immár 25 éves praxisom alatt." (A Népszava megkeresésére Vargha Zoltán lapzártánkig nem reagált.)

Intézményének honlapján - magyartalanságoktól hemzsegő mondatokkal - egyebek mellett így mutatkozik be: a "Vargha Metodika tudományok doktora" képzést vezető tudós elbírálóktól kapta, egyediségének köszönhetően".

A Magyar Természetgyógyászok Szövetségének (MTSz) elnöke, dr. Taraczközi István orvos-természetgyógyász a Népszavának elmondta, hosszú évek óta jelzik az illetékes szerveknek, hatóságoknak, hogy sok minden nem stimmel a "Vargha intézetben. Kiderült, a "doktort" diplomával való trükközés miatt 2009-ben jogerősen háromrendbeli közokirat-hamisításért és egyrendbeli közokirat-hamisítás kísérletéért ítélték el.

Taraczközi szerint korábban egy, a Vargha kompetenciáit vizsgáló bizottság lesújtó véleményt fogalmazott meg. Az elnök arra is rámutat, hogy bőrön áthatoló beavatkozást - akár egy injekció beadását is - a törvény szerint csak orvos végezhet, illetve felügyelhet. Varghának azonban bizonyítottan nincsen orvosi végzettsége.

Az áldiplomák, hamis doktori címek sajnos viszonylag könnyen beszerezhetők. Így fordulhatott elő - említi az elnök -, hogy nyolc osztályt végzett kőműves is szerzett már nagydoktori címet. Emlékezetes, hogy hamis diplomával állt munkába egy mentőorvos, aki az első súlyosabb baleset láttán elájult. Egy tévészerelő pedig nőgyógyásznak adta ki magát, és rendre sikeres előadásokat tartott iskolákban.

Hasonlóan nagy port vert fel egy másik álorvos esete, csaknem 30 évvel ezelőtt. Egy akkor 28 éves védőnő, D. Márta - dr. Markos Márta álnéven - a Markos (Alfonzó) család révén ismerkedett meg Nádas Gábor zeneszerző színész fiával, Györggyel. Az előrehaladott rákos betegségtől szenvedő Nádas Gábor akkor már két műtéten volt túl.

D. Márta mint háziorvos "kezelte" a zeneszerzőt, be is költözött a lakásába. A szakszerűtlen ellátás következtében a művész elhunyt, az álorvosnő hat évet kapott. (Más szélhámosságok miatt is körözték már.) Szabadulása után AIDS-fertőzöttek megsegítésére szervezett koncertet a Vígszínházba - amit le sem foglalt. Egy újságíró jelzése nyomán azonban ezt a szélhámosságot az utolsó pillanatban megakadályozta a rendőrség.

Nem sokkal később egy műtétre váró beteg kislány németországi gyógykezelésére szervezett gyűjtést. A szponzoroknak televíziós szerkesztőként mutatkozott be. Csak a kislány halála után derült ki, hogy sosem dolgozott a televíziónál, de továbbra is gyűjtötte az adományokat az akkor már halott gyermek gyógyítására. Az utóbbi években is rendre felbukkan a neve különböző átverések kapcsán.