kórházak;ebolacsomag;

2014-08-27 18:03:00

Ebolacsomagot kell beszerezniük a kórházaknak

Úgynevezett „Ebolacsomag” beszerzésére utasították a hazai kórházakat, bár az ÁNTSZ szerint továbbra sincs járvány-veszély Magyarországon - értesült a Népszabadság. Speciális szabályokat írtak elő a betegek kezelésére, az esetleges halottak szállítására is. Bár arra kicsi az esély, hogy hazánkba is eljusson a fertőzés, de kizárni nem lehet, hogy egy Afrikából Magyarországra érkező ember hordozza a betegséget. A járványügyi szakértők szerint az Ebola-csomag is a kockázatminimalizálást szolgálja. 

A kórházak sürgősségi és fertőző osztályainak speciális vízhatlan orvosi köpenyt, vízlepergető gumicsizmát, cipővédőt, szem- és arcvédő maszkot, sebészi maszkot, fertőtlenítőszereket kell összekészíteniük. Ezekkel a mentőknek is rendelkezniük kell. Az előírt felszerelés viszont a fertőző betegek hétköznapi ellátásának is része, így eleve raktáron lehet a kórházakban - írja a napilap. Az ebolás beteget egyágyas, külön fürdőszobás szobában kell elhelyezni, és naplót kell vezetni a kórterembe belépőkről. Ha a személyzet védőruhája megsérül kezelés közben, azonnal meg kell szakítani a munkát, öblíteni a bőrt és nyálkahártyát, majd az érintettre háromhetes karantén vár. Az elhunyt ebolás beteg holttestét dupla zsákba kell helyezni, aminek külső felszínét is fertőtleníteni kell.

Szlávik János Szent László Kórház infektológusa az ATV Start című műsorában elmondta: reméli, hogy az ebola nem fog tovább terjedni, de az esetek száma még mindig drámaian emelkedik. A betegség már negyven éve létezik, négy-öt évente üti fel járvány a fejét, de ezek mindig egy országra korlátozódtak. Most három ország határán pusztít a vírus, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy az ebola mind a három országban elterjedt. A mostani nemzetközi intézkedések hatását csak néhány hét, hónap múlva lehet látni. Ma már bizonyított tény, hogy majmok és denevérek a betegség hordozói. A Liszt Ferenc Repülőtéren működő egészségügyi szolgálat szűri ki a hazánkba érkező, betegnek látszó embereket, és ha felmerül a gyanú, a Szent László Kórházba szállítják. Szlávik elmondta, ma már van olyan laboratóriumi vizsgálat, amellyel négy-öt órán belül nagy valószínűséggel megállapítható, hogy az illető fertőzött vagy sem.

Az összes iskolát bezárják október 13-ig Nigériában annak érdekében, hogy sikeresen megállítsák a halálos Ebola-járvány továbbterjedését. Nigéria oktatásügyért felelős minisztere elrendelte továbbá azt is, hogy a tanárok megfelelő képzést kapjanak az Ebola-járványról és annak kezeléséről, ami abban az esetben is jól jön majd, ha beteg diákokkal találkoznak majd az iskola elindulása után. Az elmúlt napokban öt ember halt meg Nigériában, összesen körülbelül 1400 ember vesztette életét.

Egyre rosszabb a helyzet Libériában

Katonák lövésekkel és könnygázzal akadályozták meg szerdán Libériában, hogy tüntetők törhessenek ki az ország fővárosának egy karantén alá vont részéből. Monrovia West Point nevű negyedét az Ebola-járvány megfékezése miatt záratta le a hatóság. A szerdai összecsapásban szemtanúk szerint legalább négy tüntető megsérült. Azt nem tudni, lőfegyverek okozták-e sebeiket. Libéria kormánya kedden országos kijárási tilalmat rendelt el. A Monroviában lezárt kerületbe a feszültség enyhítése végett több tonna rizst, étolajat és más alapvető élelmiszert juttatott be az ország vezetése.

Ebolás beteget szállítottak Németországba

Németország szerdán először fogadott olyan beteget, aki Nyugat-Afrikában ebolavírussal fertőződött meg. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) munkatársát a hamburg-eppendorfi egyetemi klinikán (UKE) kezelik majd - közölte Rico Schmidt, a hamburgi egészségügyi hatóságok szóvivője. A beteget egy speciális repülőgéppel szállítják a hamburgi repülőtérre, ahonnan a tűzoltóság mentőkocsijával viszik a kórházba. Az esetről előzőleg a Bild című német napilap számolt be. Az újság információi szerint a férfit eddig Sierra Leonéban kezelték. A WHO már július végén is érdeklődött a hamburgi egyetemi klinikánál, hogy tudná-e vállalni egy ebolás beteg ápolását, a vírussal fertőzött orvos azonban meghalt, mire Németországba szállították volna.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kedden kivonta munkatársait egy Sierra Leone-i központjából, amelyet az Ebola-járvány elleni küzdelemre hoztak létre. A döntés oka, hogy az érintett laboratórium egyik dolgozója nemrégiben Ebola-vírussal betegedett meg.