Csányi;tehetséggondozás;OTP csoport;

2014-08-28 07:22:00

Tehetséggondozás felnőttkorig

Egy kézen meg lehet számolni azokat a magánvagyonokból támogatott alapítványokat, amelyek a tehetséges, de hátrányos körülmények között élő gyermekeket segítik képességeik kibontakozásában. Kilenc esztendeje Csányi Sándor nagyvállalkozó, az OTP-csoport elnök-vezérigazgatója - visszaemlékezve arra, hogy egykor maga is nehéz sorból indult - létrehozta a Csányi Alapítványt, amely ma már 270 diákot támogat. Az alapítvány fiatal felnőttként sem engedi el a támogatottak kezét, egészen a felsőoktatási tanulmányaik befejezéséig patronálják őket.

Csányi Sándor rendkívül aktív a hazai közéletben. Egyfelől a legnagyobb hazai bankcsoport első embere és egyúttal agrárvállalkozások, élelmiszeripari üzemek tulajdonosa, másfelől a Magyar Labdarúgó Szövetség elnöke, de amire a legbüszkébb: a nevét viselő alapítvány.

A Csányi Alapítvány tegnap ünnepelte kilencedik alkalommal a Pest megyei Telkiben az úgynevezett Életút napját. A helyszín megválasztása aligha véletlen, hiszen a Globall Football Park, az egyébként sok sebből vérző magyar labdarúgó válogatott összetartásainak állandó színhelye. A Csányi Alapítvány tegnapi számvetésén, ahol mind a 270 támogatott diák és felkészítőik együtt ünnepelték sikereiket az adományozóval, megjelent Czibere Károly, az Emberi Erőforrás Minisztérium szociális ügyekért és társadalmi felzárkóztatásért felelős államtitkára is. Az ő nevét nem protokolláris okokból tartjuk érdemesnek megemlíteni, hanem azért, mert Csányi Sándor némi keserűséggel jegyezte meg, hogy azért is örül, hogy az államtitkár eljött, mert várhatóan jövőre már a bankszektor is hozzá fog tartozni, mint a társadalmi felzárkózásra szoruló szektor.

Az OTP elnöke nyilvánvalóan arra utalt, hogy a kormányzat bankellenes politikája, a pénzintézetek túladóztatása és a devizahitelesek érdekében történő veszteségbe hajszolása ellehetetleníti a pénzintézeteket. A bankvezér azonban megnyugtatta az alapítvány kedvezményezettjeit, hogy sem ez, sem a devizahiteles perek esetleges elvesztése, sem az átalakított területalapú támogatási rendszer nem rendíti meg annak az elhatározásának a véghezvitelében, hogy az évek során növekvő számban támogassa a hátrányos helyzetű, tehetséges fiatalokat.

A fiatalok számára nem okoz gondot a színjátszás sem

A fiatalok számára nem okoz gondot a színjátszás sem

Mint Csányi Sándor lapunknak elmondta, 2005-ben magánvagyonából adományozott egymilliárd forintot az alapítványra, ez volt az alaptőke. Az évek során ezt növelve összesen 2,5 milliárd forintot áldozott az alapítvány támogatására. Ezt az összeget még rendszeresen kiegészítik más vállalkozások, magánszemélyek és mindazok, akik hat éve a személyi jövedelemadójuk egy százalékát szentelik erre a nemes célra, így az alapítvány teljes vagyona 2,9 milliárd forint.

Meghatározó kilenc év
A 19 éves Horváth Péter kilenc évvel ezelőtt került a Csányi Alapítvány védőszárnyai alá. Így emlékszik erre az időszakra: "Tízéves koromban kezdődött minden. Azóta eltelt kilenc év, ez idő alatt egy ECDL-vizsgával, egy nyelvvizsgával, megszámlálhatatlan élménnyel és emlékkel, barátokkal és rengeteg szeretettel gazdagodtam. Tudom, hogy az alapítvány nélkül nem lennék az, aki most vagyok, és semmiért nem adnám oda azt a kilenc évemet, melyet már egész életemben magaménak tudhatok."

Jelenleg 270 diákot támogatnak, 40-el többet, mint egy esztendővel ezelőtt. De jövőre akár 300-ra is növekedhet a patronáltak köre. Az alapítvány támogatottjai között jelenleg 137 általános iskolás, 109 középiskolás, 4 felsőfokú szakképzésben részesülő és húsz egyetemista diák van. A gyerekek akkor kerülnek be a programba, ha a negyedik általános iskolai osztályukat befejezték, vagyis tízéves korukban. Pályázaton választják ki a tehetségeseket, az ígéreteseket a gyerekek közül, de nem a zseniket, mert azok más bánásmódon igényelnek. A gyerekek a saját családi környezetükben élnek, a lakásukhoz közeli iskolába járnak. A kiválasztáskor sokan még kommunikációs nehézségekkel küzdenek, különösen, ha nagyobb nyilvánosság előtt kell számot adniuk tudásukról.

Az alapítvány közösségi házaiba rendszerint a hétvégeken mennek el, ahol szakemberektől olyan ismereteket szereznek, amelyekkel iskolai tanulmányaik során rendszerint nem találkoznak. A cél az, hogy a tehetségek ne kallódjanak el, a gyerekek pedig alkalmassá váljanak a továbbtanulásra. A felkarolt gyermekeket és családjaikat mindvégig egy alapítványi mentor segíti. A tanulmányokhoz nyújtott segítséget kiegészíti a családoknak nyújtott szociális támogatás, hogy elháruljanak azok az akadályok, amelyek a gyermekek tehetségének kibontakoztatását gátolnák. Az alapítvány mentorai az Életút Programban tanuló gyermekeknek a fejlesztő foglalkozásokon (idegen nyelv, informatika, szövegértés, dráma-önismeret, matematika-logika) kívül szabadidős programokat is szerveznek.

Futballban még fejlődhetnek
A támogatottak futballcsapata az augusztus végi Életút napokon rendszeresen pályára lép. Két évvel ezelőtt az állami és kormányzati vezetőket - például a köztársasági elnököt és a miniszterelnököt - is a az ellenfél csapatában tudó 11-gyel szemben 3:3-as döntetlent értek el. Az akkor a "kormányzati" erőkkel egy csapatban játszó Csányi Sándor máig fájlalja, hogy tizenegyest hibázott. Tavaly a magyar női válogatott volt az ellenfél, és ismét döntetlen eredmény (1:1) született. Tegnap az All Stars elnevezéssel felálló sokszoros válogatottakból álló öregfiúk - Nyilasi Tibor, Lipcsei Péter, a jelenlegi szövetségi kapitány Pintér Attila, Kovács Zoltán, Mészöly Géza és Pisont József - csapata úgy látszik komolyabban vette a játékot, mert 8:3-ra verték az alapítvány fiataljaiból álló együttest.

A programok sorában többek között tréningek, színházlátogatás, kiállítások, kirándulások és tematikus szaktáborok szerepelnek, amelyek által a tanulók életre szóló élményeket és egész életen át használható ismereteket gyűjthetnek. Az alapítvány munkáját jelenleg 17 mentor és 50 fejlesztőtanár segíti, ők pedig hazai és külföldi önkéntesek ismereteire támaszkodhatnak.

Pillanatnyilag hat település hátrányos helyzetű gyerekei közül kerülnek ki a támogatottak. Mindegyik település Csányi Sándor életének egy fontos állomása volt - mondta el a Népszavának az alapító. Mivel Jászárokszálláson született, így került be a képzési központok sorába Jászberény. Szegeden működik a Csányi Sándor érdekeltségébe tartozó Pick Szeged Zrt., ezért működik a Tisza-parti nagyvárosban is képzési központ. A Baranya megyei Mohács környékén található agrárvállalkozásainak meghatározó része, a dunántúli települések közül ezért esett erre a városra a választás. Emellett Kaposvár, a közeli Nagybajom, valamint Pécs is helyet ad egy-egy képzőhelynek.

A programban résztvevő gyerekek között a lemorzsolódás minimális. A jelenlegi 270 támogatott közül 78-an tettek már le európai számítástechnikai vizsgát (ECDL), 37-en rendelkeznek ECDL-Start vizsgával, és 110-en nyelvvizsgával rendelkeznek. A cél az, hogy valamennyi, az Életút Programban részt vevő diák nyelvvizsgával fejezze be tanulmányait. Ezt segítendő tematikus szaktáborokba is eljutnak, nyelvtudásukat külföldi nyelvi táborokban is fejleszthetik. A mentorálás mellett a családoknak szociális támogatást is nyújtanak, hogy elháruljanak azok az akadályok, amelyek a gyermekek tehetségének kibontakoztatását gátolnák. Egy gyermek éves támogatása körülbelül egymillió forintba kerül.

A 270 hátrányos helyzetű tehetség, az alapító és a kuratórium „osztályképe”

A 270 hátrányos helyzetű tehetség, az alapító és a kuratórium „osztályképe”