Tóbiás József;Falus Ferenc;Hét Olajfa Egyesület;

2014-08-28 22:08:00

Falus reggel találkozott Tóbiással

Van programja, csapata és pénze is a kampányra - mondta a Népszavának Falus Ferenc. A baloldal főpolgármester-jelöltje azt is elárulta, hogy az elképzeléseiről a jövő héten beszél a nyilvánosság előtt, és bár előzetesen a programjáról semmit nem akar mondani, annyit mégis közölt: számára a 3-as metró biztonságossá tétele a legfontosabb.  A főpolgármester-jelölt a Hét Olajfa Egyesület csütörtök délutáni rendezvényén elárulta, hogy reggel találkozott Tóbiás Józseffel, az MSZP elnökével, akivel a kampányról, a programjáról, a közös politikai üzenetekről egyeztettek.  

Falus nem pontosan értette, miért olyan fontos a közvélemény számára, hogy az őt támogató pártok közül mikor találkozik a szocialisták elnökével, de elfogadta, hogy Tóbiás korábbi kijelentése után - amely szerint ők korábban nem ismerték egymást - ez sokakat érdekel. Elmondta, hogy az MSZP-elnökkel egyebek mellett abban állapodtak meg, a kampánystábjaik rendszeresen egyeztetnek majd egymással. Falus beszélt a sokat vitatott "jeges vödrös" videóról is: a volt országos tiszti főorvos elmondta, hogy tudomása szerint 170 ezren látták a felvételt, közöttük nagyon sok fiatal, és ez biztosan segített abban, hogy őt jobban megismerjék. Hozzátette, ezt csak nagyon sok pénzzel lehetett volna elérni. 

Falus szerint ennek ellenére sokakat megosztott a videó, de örül annak, hogy a filmes szakmától - például Kamondi Zoltán rendezőtől is - kapott elismerést. A Hét Olajfa Egyesület rendezvényén később azt mondta, néhány a videóra kapott kritikán hangosan kacagott. Akár magán a filmen, amiről előre tényleg nem tudta, hogy milyen lett. Falus ezúttal is mindenkit arra kért, hogy október 12-én menjen el szavazni, azokban a kerületekben is, ahol a baloldal pártjai kénytelenek egymás ellen indulni, mert a voksuk nem vész el, hanem a kompenzációs listán támogatják a baloldalt. Vagyis azt, hogy minél több baloldali politikus kerüljön be a fővárosi képviselő-testületbe. Úgy vélte, olyanra szinte alig van példa a világon, hogy a választási időszakban írják át a törvényt, ám szerinte ennek ellenére Budapesten győzhet a baloldal.

Tagokat keres az Együtt
Tagtoborzó kampányt indított az Együtt. Ezt tegnap jelentette be Szigetvári Viktor, a párt ügyvezető társelnöke. Ismertetése szerint elsősorban a Facebook közösségi oldalon és az interneten toboroznak, de szórólapokon is kampányolnak az önkormányzati választás részeként, továbbá az aláírásgyűjtések során is gyűjtenek tagokat. A politikus ugyan nem gondolja, hogy tízezrével csatlakoznak majd hozzájuk, de az a céljuk, hogy jövő év végére a 2000-3000 főt is meghaladja a jelenleg mintegy 200-300 fős tagság. A toborzó kampány során egy modern párt beszél arról, amiben hisz, nem a szövetségi politikával foglalkozik, hanem a saját elveiről beszél.
Az Együtt számára már gyártják az önkormányzati jelöltjeiket népszerűsítő plakátokat, szórólapokat, de óriásplakátjuk kevés lesz. Nem csupán a pénzhiány miatt, hanem mert a párt ezúttal sem tud elég felültetet kapni. Szigetvári megalapozatlannak nevezte a Magyar Nemzet információit, amelyek szerint nincs pénz Falus Ferenc főpolgármester-jelölt kampányára. Annyi pénzük ugyan nincs, mint a Fidesznek, de a főpolgármester-jelölt kampányát támogatják, méghozzá ugyanannyi pénzzel, mint az MSZP és a DK.
A korábban Bajnai Gordon nevével fémjelzett párt júniusban döntötte el, hogy átalakítja és kinyitja a szervezetet. A létszámstop miatt akkor összesen 341 tagjuk volt. A közgyűlésen, amelyen a nyitást elhatározták, a korábbi miniszterelnök bejelentette, hátrébb lép és az Együtt országos politikai tanácsnak az elnökeként dolgozik tovább. Bajnai az önkormányzati választási kampányban szórólapokon, alkalmi kiadványokon, illetve a Facebookon keresztül igyekszik majd megszólítani a választókat.

Arról is beszélt, hogy az elmúlt négy évben gyakorlatilag nem fejlődött a főváros, csak néhány belvárosi presztízsberuházás történt, bizonytalan a tömegközlekedés, elavult az úthálózat, és az sem elfogadható, ha a jelenlegi főpolgármester úgy gondolja, hogy az oktatással vagy egészségüggyel nincsen dolga, mondván, ez mind állami feladat. Elfogadhatatlannak nevezte a BKV-finanszírozását is, hiszen az állam nem határozta meg, hogy milyen forrásokból tartja fenn a céget. Farkas Ferenc, a baloldali pártok és civil szervezetek erzsébetvárosi polgármester-jelöltje a Hét Olajfa Egyesület rendezvényén jelentette be, hogy összegyűjtötte az indulásához szükséges ajánlásokat. Akár Falus, ő is arra panaszkodott, hogy a VII. kerületben az elmúlt négy évben szinte semmi nem történt, csak most a választás előtt kezdtek el építkezni.

Ne legyen "úri luxus" a demokrácia
Önkormányzati vagy közmunkát, a nyugdíj nélkül maradóknak anyagi segítséget kellene ígérni az önkormányzati kampányban - javasolja az MSZP elnökségének a Deák kör. Az ismert szocialista politikusokat tömörítő műhely tagjai nyáron is több alkalommal találkoztak egymással, hogy az októberi választási felkészülésről, illetve a baloldal jövőjéről beszélgessenek. Lendvai Ildikó, korábbi pártelnök, a kör egyik alapítója lapunknak elmondta, ajánlásokat készítettek az elnökség és a legközelebb szeptember közepén ülésező országos választmány számára.  Bár tudják, hogy az önkormányzati választás a helyi ügyekről szól, meggyőződésük szerint vannak olyan dolgok, amiket minden településen képviselhetnek a szocialista polgármester- és képviselőjelöltek. Ilyen egyebek mellett az, hogy a lehető legtöbb embernek legyen munkája, megélhetést biztosító fizetése, ezért fontos, hogy a párt jelöltjeinek programjában szerepeljen az önkormányzati, vagy közmunka biztosítása, amit megválasztásuk esetén meg is kell valósítani. A Deák kör azt javasolja, hogy helyben a szocialisták vizsgálják meg, hogyan tudnak a nyugdíj nélkül maradt embereknek segíteni. Lendvaiék szerint az is elengedhetetlen, hogy átlátható önkormányzatokat ígérjenek a baloldali jelöltek. A volt pártelnök elmondta, a javaslataikról a párt vezető testületei döntenek. A műhely tagjai úgy gondolják, hogy az októberi választás után a pártnak el kell kezdeni gondolkodni a baloldal jövőjéről. Ezért örülnek, hogy az MSZP-n belül más műhelyek is alakulnak. A Deák kör nem csak ideológiai vitát akar kezdeményezni, hanem szeretné, ha a feltétel nélküli alapjövedelemről éppen úgy kezdődne párbeszéd, mint arról, mit lehet tenni annak érdekében, hogy a demokrácia az emberek fejében ne csak "úri luxus" legyen Magyarországon.

A helyi politikus elmondta, hogy a kerületben a baloldali pártok és a civil szervezetek mindenben egyetértenek, ami segíti majd a kampányát. A bulinegyedben élők gondjaival kapcsolatban arról beszélt, hogy ugyan a romkocsmák nagyon fontosak, ha megválasztják, neki elsősorban a környező házakban lakók érdekeit kell képviselnie. Ez azt jelenti, hogy forrásokat kell biztosítani a házak szigeteléséhez, több rendőrt vezényelni a negyedbe, és közös asztalhoz ültetni a kocsmák tulajdonosait és a házakban élők képviselőit, hogy kössenek egymással kompromisszumot. És az olykor áldatlan helyzet javításához természetesen a főváros segítségét is várják.