garázdaság;Dopeman;

2014-08-29 07:06:00

Koncepció Dopeman ellen?

Nem fogadja el Dopeman, hogy bűncselekményt követett volna el az Orbán-szobor fejének elrúgásával: szerinte a hatóság csak a hatalom szolgájaként végzi a dolgát ebben az ügyben, "akár a demokratikus elvek ellenére is". A rappert ugyanis nemrég - csaknem egy évvel az események után - garázdasággal gyanúsították meg, annak ellenére, hogy a helyszínen nem riadalmat keltett, hanem tetszést váltott ki a performansz. A gyanúsítás ellen panasszal is élt, de ezt az ügyészség most elutasította.

Fábry Sándor csaknem tíz éve a tévéműsorában, nagy nyilvánosság előtt leköpte az akkori kormányfő, Gyurcsány Ferenc arcképét - a showman húzása mégsem merített ki semmilyen bűncselekményi kategóriát. Pityinger Lászlót Dopemant nemrég viszont garázdasággal gyanúsították meg egy kísértetiesen hasonló incidens, az Orbán-szobor fejének elrúgása miatt. Emlékezetes: a Szolidaritás tavaly szeptemberi kormányellenes tüntetésének fő attrakciója volt az Orbán Viktort ábrázoló hungarocell szobor ledöntése: a lepattanó fej Dopemanhez, az esemény konferansziéjához gurult, aki egy mozdulattal elpasszolta. A kiemelt jelentőségű ügy nyomozása az ügyészség felügyeletével zajlik - Dopeman panaszt tett ugyan a gyanúsítás ellen, ezt azonban most az ügyészség elutasította.

"Száz rendőr biztosította a rendezvényt. Ha észlelték, hogy szabálysértés, vagy bűncselekmény történt, miért nem léptek akkor közbe?" - érzékeltette az incidens után csak egy évvel indított nyomozás abszurditását Dopeman. A rapper szerint a garázdaságról szóló gyanú ellenére az egész performansz inkább egy szélsőséges véleménynyilvánítás volt, hiába állítja az ügyészség, hogy félelmet keltett, vagy súlyosan megzavarta volna a köznyugalmat. A kihallgatáson a rendőrség lényegében azzal magyarázta a garázdaság gyanúját, hogy először elrúgta a fejet, majd felvitte a színpadra.

"Egyrészt nem volt szándékos, egy reflexszerű dolog volt, és ha az ízlés felől közelítem, semmiben sem különbözött egy olyan szabadtéri színházi előadástól, ahol a tömeg mondjuk Néró császár szobrát dönti le. Másrészt a fej nem Orbán Viktoré volt, hanem egy hungarocell tárgyé. Eszemben sincs arra gondolni, hogy ilyen a valóságban történjen" - mondta Dopeman, arra utalva, hogy mindez egy jelképes, stilizált megmozdulás, amibe felesleges többet belemagyarázni. Függetlenül attól, hogy az alanya az országot jelentősen megosztó személy: a miniszterelnök. Miközben - emelte ki az énekes - nincs rendben, ha valakiből már életében egy kritizálhatatlan, mindenkinél feljebb való ikon váljék.

A rappert a Társaság a Szabadságjogokért jogásza, Hüttl Tivadar képviseli, aki tegnap újabb beadvánnyal fordult az ügyészséghez. Mint lapunknak elmondta: egy ilyen cselekmény egy politikai tüntetésen, amely kifejezetten a miniszterelnök szeméye ellen irányul, nem minősül garázdaságnak, hiszen a garázdaság kirívóan közösségellenes, erőszakos magatartás. "Azonban itt kifejezetten Orbán szobrának ledöntéséről volt szól, vagyis nem kelthetett riadalmat az ott lévőkben" - mondta. Ráadásul a rugó mozdulat szerinte sem volt szándékos, hanem inkább esetleges. Az ott lévő közösségből tetszést váltott ki, nem riadalmat. "Az, hogy a médiatudósítások Fidesz-szimpatizánsokban nem tetszést válthattak ki, az még nem teszi tényállásszerűvé ezt a magatartást" - mondta a jogász, megerősítve, hogy a rendőrségnek ott helyben kellett volna közbelépnie.

A nyomozás ahhoz képest is váratlan, hogy az incidensért Dopeman már négy hónapja, áprilisban bocsánatot kért - mind a kormányfőtől, mind a szobortól. A véleményét azonban fenntartja, nem tudja elfogadni a hatalom gyakorlásának módját, "és azoknak a képmutatását sem, akik a hatalmat gyakorolják". Nem fogadja el, hogy bűncselekményt követett volna el, mint mondta: "azt fogadom el, hogy a hatóság robotként végzi a dolgát, a hatalom szolgájaként, akár a demokratikus elvek ellenére". Az ügyet azonban komoly figyelmeztetésnek tartja mindenki más számára arról, hogyan működik az állami gépezet. "Rólam tudni lehet, hogy ki vagyok. Az én feleségemet nem verte meg a komondorom. Ha hibáztam, elismerem, de kimondom, amit gondolok. Mert akkor van a legnagyobb baj egy társadalomban, ha az emberek félelmükben azt sem merik elmondani, hogy félnek. Én bevallom: félek. Attól, hogy egy rohadt nagy igazságtalanság áldozata leszek, ám rettegni nem fogok" - mondta a rapper, aki halálos fenyegetéseket is kapott az eset miatt.

Dopeman szerint egyébként Fábry esetében, még ha le is törölte a köpés után Gyurcsány képét, ugyanúgy dolog ellen irányuló erőszak történt, és ha Fábrynak ez volt akkor a véleménye, azt is tiszteletben kell tartani. "A vélemény kinyilvánítása olyan alkotmányos alapjog, ami nagyon sok más jogot felül tud írni" - tette hozzá Dopeman.