megújuló energia;

2014-09-01 10:00:00

Már zöld a globális energia közel egynegyede

2007-ben még csak 18%-ot tettek ki a globális energiatermelésből a megújulók. 2013-ban ez az arány már elérte a 22%-ot. Az OECD-országban az új erőművek 80%-a már tiszta energiával működik – ez derül ki a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) legújabb jelentéséből.

A Medium-Term Renewable Energy Market Report  szerint ez a növekedés egészen 2020-ig biztosan növekedni fog, akkor az előrejelzések szerint a nap-, szél-, víz-, biomassza-, és földhőenergia aránya eléri a 26%-ot. Mindez azonban még mindig nem elegendő, hogy a világ eredményesen szembeszálljon a fosszilis fűtőanyagok okozta klimatikus káoszhoz.

„A megújuló energiák elengedhetetlen része az energiabiztonságnak” – jelentette ki Maria van der Hoeven, az IEA igazgatója, aki szerint a kormányoknak figyelniük kell arra, hogy melyek azok a megújuló energiák, amelyek még nagyobb szintű ösztönzésre szorulnak és melyeknél kell hagyni érvényesülni a piaci törvényeket a kiszámítható befektetések érdekében.

A jelentés szerint bizonyos politikai körülmények is fékezhetik a tiszta energia termelésének növekedését. Például az Európai Unióban is még kitűzésre várnak a 2030-as célok. Ezenkívül Jelenleg az is érzékelhető, hogy  politikai bizonytalanság övezi mind az Unióban, mind pedig az Egyesült Államokban a bioenergiák támogatását.

 Az IEA prognózisában 230 milliárd dolláros globális befektetése előrejelzése szerepel 2020-ra a megújuló energiák terén. 2013-ban ugyan 250 milliárdot invesztáltak, ez azonban nem jelenti a termelői kapacitás csökkenését, mert a megújuló energiák hatékonysága, versenyképessége évről évre nő. Például Brazíliában a szél már rendszeresen megelőzi a gázt az új erőművek építésében, míg Chile északi részén a magas villamos energiaárak és az erős napsugárzás alaposan fellendítették a napenergia-piacot.