kiállítás;boldogság;Szombat Éva;

- Hogyan legyünk boldogok?

Köztudott, hogy a magyarok boldogtalanok, sokszor még mosolyogni is nehezünkre esik. Pedig néha egy apróságon múlik, hogy jobb színben lássuk a világot. Például látogassunk el a Bródy Sándor utcába, egy boldogságról szóló kiállításra. 

Boldogságra tanítja a látogatókat Szombat Éva fotográfus legújabb kiállításán. A műanyag delfineket, dinoszauruszokat ábrázoló színpompás giccsképek garantáltan jókedvre derítik az érdeklődőt a Bródy Sándor utcai Supermarket Gallery-ben. De Szombat Éva biztosra ment, nemcsak fotókkal, de jó tanácsokkal is boldogságra „neveli” közönségét. A kiállításon fellapozhatjuk a művésznő és szerzőtársa, Vida Vera Boldogság című könyvét, mely akárcsak egy használati utasítás, instant megoldásokat kínál a szomorú látogatóknak arra, miképpen lehetnek örömteliek a mindennapjaik.

A giccses albumban olyan egyszerű, de praktikus tanácsokat találunk mint: „Minden nap csinálj legalább két olyan dolgot, amit eddig nem mertél megtenni. Például simogass meg egy vérebet, adj puszit egy rendőrnek, vagy nyilatkozz őszintén a főnöködnek. A félelmeid leküzdése az éned kiteljesedését és soha nem várt boldogságot hoz végül mindennapjaidba.” A szirupos hangvételű tárlat persze több mint ironikus. Szombat Éva közhelyes életvezetési tanácsai és giccsben úszó képei az ezoterikus műsorok, könyvek világát idézik. A kiállítás viszont megmosolyogtat, így lényegében el is éri a célját. Meg egy kicsit az orrunkra koppint: néha csak egy-egy apróságon múlik, hogy jobb színben lássuk a világot.

De vajon a magyar közönség tényleg rászorul egy nagy dózis boldogságra? A válasz sajnos igen. Több nemzetközi kutatásban is az utolsók között kullogunk boldogságban. Az OECD 2014-es Society at Glance jelentése szerint hazánkban magas az öngyilkossági ráta, nem bízunk a jövőben, gazdagok közt szegények vagyunk, és a magyar nők a legboldogtalanabbak az egész világon. A tavaly publikált ENSZ „boldogság-felmérésében”, a World Happiness Report adatai szerint sem állunk túl jól. A 156 országot vizsgáló kutatás egy 0-tól 10-ig terjedő skálán vizsgálódott.

Az index készítése során több változót is figyelembe vettek, így a szociális juttatások szintjét, a döntési szabadságot, a korrupciót, az egy főre jutó GDP-t és az egészségesen eltöltött évek számát is. Az első öt helyen csak európai országok álltak, amelyek közül a dánok voltak a legboldogabbak, majd következtek a norvégok, a svájciak, a hollandok és a svédek. Az Egyesült Államok a 17., Kanada a 6., Ausztrália a 10., Izrael a 11. helyen végzett, míg a legszomorúbbnak a szubszaharai országok bizonyultak. Magyarország a 110. helyen áll, pedig egy évvel korábban, 2012-ben még valamivel boldogabbak voltunk: a 96. helyen álltunk. A kutatásból az is kiderül, hogy Európában csak két országban boldogtalanabbak nálunk: Bulgáriába és Macedóniában.

Pedig érdemes lenne, ha mi, magyarok is jobbkedvűek lennénk, ugyanis a tanulmány szerint a boldog emberek hosszabb ideig élnek, termékenyebbek és többet is keresnek. Az örömteli életet azonban – meglepő módon – a jövedelemnél jobban befolyásolják az olyan „szociális faktorok” mint az ember ismerőseinek támogatása, a korrupció hiánya vagy a személyi szabadság foka. A stabil családi élet és a tartós házasság is jobb kedvre derít, de akár a munkahely is növelheti a boldogságunkat. Meglepő módon azonban itt sem a pénz dominál, se a kávészünetek, hanem a munka biztonsága és a jó kapcsolatok.

Persze a boldogságot akár meg is vásárolhatjuk. Szombat Éva kiállításán például kapható egy boldogságcsomag, melyben benne van az úgynevezett „magyar-boldog szótár”. Ebből megtudhatjuk, hogy a „lekéstem az éjszakai buszt” akár azt is jelentheti, hogy „végre van egy órám önmagamra”, vagy a „nem vettek fel az egyetemre” boldogul úgy hangzik: „végre kipróbálhatom magam a vendéglátásban”.

De siessünk, a boldogság kapui zárulnak. A kiállítás jövő hét péntekig látogatható.

A rangsor (ENSZ)

1. Dánia
2. Norvégia
3. Svájc
4. Hollandia
5. Svédország
6. Kanada
7. Finnország
8. Ausztria
9. Izland
11. Izrael
12. Costa Rica
13. Új-Zéland
14. Egyesült Arab Emirátusok
15. Panama
16. Mexikó
17. Egyesült Államok
18. Írország
19. Luxemburg
20. Venezuela
...
110. Magyarország

Nagyon örül a róla elnevezett díjnak Csukás István, aki szerint ezzel a figyelem a gyerekirodalomra, azon belül pedig gyerekeknek szóló színdarabokra terelődik.