Kijev;NATO-tagság;ukrán válság;

2014-08-29 21:38:00

Kijev NATO-tagságot szeretne

Egyre nagyobb a káosz Ukrajnában. Csütörtökön Petro Porosenko elnök orosz inváziót jelentett be, s bár azóta kiderült, hogy nem történt invázió, az is bizonyítottá vált, hogy orosz fegyveresek erők, ha nem is tömegesen, de illegálisan átlépték az orosz-ukrán határt. A NATO szerint orosz katonai agresszió érte Ukrajnát. Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnök bejelentette - kormánya elkezdi a felkészülést a NATO-csatlakozásra.

Petro Poroesnko ukrán elnök csütörtöki orosz invázióról szóló bejelentése után rendkívüli ülést tartott a NATO-Ukrajna bizottság, az észak-atlanti szövetség pedig légifelvételeket tett közzé, amelyen néhány orosz tank látható a közös határ ukrán oldalán. Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár a rendkívüli ülés után közölte: Oroszország ma már közvetlen katonai akciót folytat, tankokkal, nehéztüzérséggel és rakétarendszerekkel támogatja a kelet-ukrajnai terület szakadár fegyvereseit, és már az sem kétséges, hogy orosz területről és ukránról egyaránt támadja az ukrán hadsereget. Azzal, hogy komoly katonai erőket vont össze a határ mellett, az orosz vezetés Ukrajna függetlenségét és területi integritását veszélyezteti, szögezte le a főtitkár. Rasmussen úgy fogalmazott: "Moszkva tagadása ellenére világos, hogy orosz erők és fegyverek illegálisan átlépték Ukrajna határait keleten és délkeleten. Ez a veszélyes gyakorlat, amely hónapok óta tart, destabilizálja helyzetet".

Arszenyij Jacenyuk ukrán kormányfő pénteken jelentette be, hogy kormánya előterjesztést készített, amelyet benyújt a parlamentnek jóváhagyás végett. A kabinet Ukrajna semleges státusának feloldását tervezi és azt, hogy elkezdi az előkészületeket a NATO-csatlakozási folyamat érdekében. A kilátásba helyezett ukrán NATO csatlakozási terv kapcsán a NATO főtitkár nem nyilatkozott egyértelműen, de nem is zárta ki azt. "Tiszteletben tartjuk Ukrajna törekvését biztonságának biztosítására…. Ukrajna nem elkötelezett ország politikáját folytatja, minden országnak joga van önállóan dönteni, ha irányt kíván váltani, ezt mi tiszteletben fogjuk tartani" - közölte Rasmussen, de hangsúlyozta, hogy a pénteki ülésen nem merült fel a csatlakozás kérdése.

Ukrán médiajelentések szerint pénteken tovább nyomultak Mariupol felé az orosz csapatok. A harcok sem szüneteltek, a szakadárok Vlagyimir Putyin orosz elnök kérése ellenére sem biztosítottak humanitárius folyósót a körbezárt ukrán fegyveres erőknek, hanem rájuk lőttek. Moszkva cáfolja hogy orosz reguláris erők hatoltak volna be Ukrajnába. Az ENSZ Biztonsági Tanácsának rendkívüli ülésén azonban, amelyet a csütörtöki kijevi bejelentés kapcsán hívtak össze, Vitalij Csurkin orosz ENSZ-nagykövet már nem tagadta, hogy orosz önkéntesek harcolnának ukrán területen, csupán az orosz katonai jelenlétet cáfolta.

A legtöbb európai ország elítélte az orosz erők ukrajnai behatolását és felszólították Moszkvát, vonja ki erőit a szomszédos államból. Rendkívüli sajtótájékoztatót tartott Barack Obama is. Az amerikai elnök hangsúlyozta, Oroszország szándékosan, újra és újra megsérti Ukrajna szuverenitását és területi integritását, aminek ára és következménye lesz. A Fehér Ház által kiadott közlemény arra enged következtetni, hogy újabb szankciók várhatók. A közlemény szerint ugyanis az amerikai elnök egyeztetett Angela Merkel német kancellárral, és megállapodtak abban, hogy az Egyesült Államoknak és az Európai Uniónak el kell gondolkodnia újabb Oroszországot sújtó szankciókon. A Fehér Ház azt is bejelentette, szeptember 18-án Obama Washingtonban vendégül látja Porosenkót. Az ügyben megszólaló minden szereplő hangsúlyozta, diplomáciai megoldást kell találni az eszkalálódó konfliktusra, Kijev fegyver kérelmét egyelőre senki sem kívánja teljesíteni.

Kínos helyzetben a magyar honvédelmi tárca

A magyar T-72-esek körül tegnap újra kitört a botrány, miután a cseh kormány cáfolta, hogy tankokat vásárolt volna hazánktól. Múlt héten az az orosz külügyminisztérium egy eddig ismeretlen magyar szélsőjobboldali portál, a Hídfő állítására hivatkozva azzal vádolta meg a magyar kormányt, hogy megsértve az EU fegyverexport-szabályait, egy közvetítőn keresztül tankokat szállít Ukrajnának. A magyar külügy azonnal cáfolt, jelezve, hogy a portál által bizonyítékként felhozott vasúti szerelvényekre rakott T-72-es harckocsikat nem Ukrajnába, hanem selejtezésre szállították a nyírteleki hadianyagraktárba.

Tegnap a RIA Novosti orosz hírügynökség szerzett kínos perceket Budapestnek. A hírügynökség a magyar kormány honlapjára feltett hétfői hírt ellenőrizte le, miszerint egy cseh vállalat, az Excalibur Defense Ltd. elkezdte elszállítani a Cseh Köztársaságba azt az 58 T-72-es tankot, amit a magyar hadseregtől vásárolt. A cseh védelmi minisztérium cáfolata következtében a magyar szaktárca kínos helyzetbe került. Nemcsak minden magyar hírportál kezdett foglalkozni az üggyel, a nemzetközi média figyelmét sem kerülte el. Az Index beszámolója után a Honvédelmi Minisztérium közleményt adott ki a tankokról. Azt írják, a Cseh Védelmi Minisztérium nyilatkozatával ellentétben a Magyarországon megvásárolt T-72 típusú harckocsik Csehországba szállításáról az illetékes cseh hatóságok tudtak, arról a magyar társhatóságtól korábban tájékoztatást kaptak. "Sajnálatos, hogy a cseh védelmi minisztérium a nyilatkozat megtételét megelőzően nem kért tájékoztatást az ügyről saját országának illetékes hatóságától" - közölték.

A Vice nemzetközi magazin azonban kész tényként kezeli, hogy a magyar tankok máris Ukrajnában vannak. A Vice azt a korábbi feltételezést véli igazolva látni, hogy a NATO "fű alatt" kelet-európai országok révén támogatja fegyverekkel Ukrajnát.